Bezdrátová sluchátka: Test těch nejlepších pro práci v roce 2020

Kvalitní sluchátka zvyšují schopnost koncentrace, kvalitu práce a produktivitu. Především v době videokonferencí těm na druhé straně spojení přináší větší komfort a zážitek z dialogu. Praktická pracovní zkušenost s různými sluchátky  ne vždy odpovídá recenzím. Ve VISIBILITY jsme si s obchodníky a produkťáky sedli a otestovali proti sobě aktuálně nejlepší sluchátka na trhu.

TL;DR:

  • Nejlepší celkově: BOSE Noise Cancelling Headphones 700
  • Nejlepší odhlučnění mikrofonu a pro práci: Jabra Evolve2 85
  • Nejlepší pro ultralight cestovatele: Apple Airpods Pro
  • Největší zklamání: Sony WH-1000XM4

Bose 700, Jabra Evolve2 85, Sony WH-1000XM4, Jabra Evolve 80, Bose QC35, Apple Airpods Pro

Nejdůležitější je mikrofon

Nejopomíjenější a nejméně testovanou funkcí je u sluchátek mikrofon. Funkce active noise cancelling a schopnost sluchátek oddělit vás v rušivém prostředí (open space kanceláře, práce z domu) od okolí je dnes u spousty sluchátek na skvělé úrovni. Avšak u funkce noise cancelling mikrofonu jsou propastné rozdíly. Díky masovému přesunu k práci na dálku vzrostla potřeba kvalitního mikrofonu (hw + sw) nejen pro obchodníky a account manažery.

Metodika testu

Výchozím zařízením pro testování byla zasedací místnost s mikrofonem Jabra Speak 710. Tři posluchači: Mirek, Libor, Vojta. Mluvící Viktor postupně se všemi sluchátky připojenými k iPhone 11 Pro s aktuálním iOS 14 prošel open space kanceláří s lidmi a standardním hlukem, bouchl dveřmi, na chodbě bouchl těžkými dveřmi, manipuloval s nádobím v kuchyňce (jíst někoho na videokonferenci jsme asi slyšeli již všichni…), bavil se s lidmi na chodbě, hrál stolní fotbálek.

V našem testu jsme simulovali průměrné prostředí na příjmu. Standardně na druhé straně nebude někdo s tím nejkvalitnějším vybavením. Testovali jsme pouze telefonní spojení (Zoom/Meet/Teams… a připojení k PC/Mac si necháme na příště). ?

Všechna testovaná sluchátka ve firmě používáme – každý člen týmu má nárok na prémiová noise cancelling sluchátka – a tak jsme přidali i naše dlouhodobější zkušenosti. Unikátní však bylo srovnání mezi modely ve stejném prostředí.

Výsledek testu

Jabra Evolve2 85 (uvedená na trh duben 2020, nyní 10 400 Kč bez stojánku)

Oproti Sony/Bose značka s nejhorším marketingem. Jako jeden ze dvou přístrojů v testu má možnost vysunout mikrofon blíže k ústům. Absolutně nejlepší odhlučnění okolí mikrofonu. Bouchání dveří, kuličky fotbálku, cinkání nádobí absolutně potlačené. Hovor ostatních lidí a šum v místnosti zmizí úplně.

Sluchátka Jabra Evolve2 85 byly asi nejrychlejší v „přepínání“ z příjmu na vysílání. Přesoftwarovaný zvuk u Sony/Bose občas přináší prodlevu ve chvíli, kdy začne mluvit druhá strana. U Jabry byla prodleva neznatelná.  Další za nás skvělá vlastnost u těchto sluchátek je (vypínatelné) červené světlo signalizující hovor – nikdo vám v kanceláři neklepe na rameno.

Oproti ostatním testovaným modelům byl zvuk na příjmu o něco tišší (gain bohužel nelze nastavit). Mikrofon má úplně jiný zvuk, než Sony/Bose.

Liborův poznatek: „Zvuk je víc  mikrofonní a méně digitální, a občas se do mikrofonu přenese zafunění. „

Za nejzásadnější nedostatek považujeme občasné výpadky (nejspíše) Bluetooth spojení. Výrazně více u telefonů s Bluetooth 4.0 (před iPhone 8 a Galaxy S8). Ale i v případě mobilního telefonu iPhone 11 Pro to nebylo ideální. Na problémy s Bluetooth spojením jsme zvyklí spíše při propojení sluchátek s Windows počítači, ne u telefonů. Věříme, že se to bude ladit v dalších verzích firmware.

Konkrétně sluchátka Jabra Evolve2 85 po uvedení na trh tvrdou kritiku primárně na platformě Reddit, ale mnoho dalších recenzí bylo pozitivních a za nás je zkušenost také skvělá.

Co jsme netestovali je poslech hudby. Není to primární účel, k čemu sluchátka pořizujeme.
Dle většiny testů jsou následující Sony XM4 a Bose 700 výrazně lepší pro poslech hudby.

#VISItip: U jakýchkoliv z těchto sluchátek si vždy nainstalujte mobilní aplikaci – správa spojení k více zařízením bude mnohem snažší – a zapněte si automatický update firmware.

Bose Noise Cancelling Headphone 700 (červen 2020, nyní 9 500 Kč)

Třetí nejstarší sluchátka v testu se projevila mnohem lépe, než jsme čekali. Jak nám moc nesedí jejich fyzické zpracování – nejdou složit, zapínání krátkým stiskem namísto dlouhého, nebo přepínače… – tak jejich kvalita příjmu je skvělá.

Mikrofon byl jen o maličko méně odhlučněný, než u Jabra 85 a hlavně bez jakýchkoliv Bluetooth výpadků. Kvalita odhlučnění byla – velmi překvapivě – zásadně lepší, než u Sony XM4.

Komfort na hlavě je vysoký, stejně jako u Jabra 85, o jejich přítomnosti téměř nevíte, jsou vhodná na hodiny nošení a uši se v podstatě nepotí.

Stejně jako u následujících Sony XM4 jsme měli zaznamenali prodlevu ve chvíli, kdy začala mluvit protistrana.

Sony WH-1000XM4 (srpen 2020, nyní 10 500 Kč)

Nejnovější sluchátka v našem testu. V případě Sony WH-1000XM4 bylo výrazně slyšitelné bouchání dveří.  Oba předchozí modely sluchátek zvuk zásadně ztlumila, zkrátila, zakulatila, ořezala šoky. Zde je bouchnutí agresivnější a rušivější. Stejně tak cinkání nádobí.

Celkově je zvuk mikrofonu trošku jak ze sudu – možná až přehnaný processing NC. Dalším překvapením je vyšší pocení uší oproti Bose 700, Jabra 85. I ovládací aplikace je oproti Jabra/Bose výrazně horší, zmatené UX.

Ačkoliv jsme tato sluchátka na začátku měli za favorita, tak nakonec v našem testu překvapivě propadla.

Bose QuietComfort 35 II (září 2017, nyní 6 500 Kč)

Před pár lety (před Sony MX3) to byl dlouhá léta král noise cancelling sluchátek. Skoro každý – minimálně kdo často cestoval letadlem – je měl. Byly průkopníkem v kvalitním noise cancellingu.

Před testem jsme očekávali, že se stanou výhercem kategorie poměr cena/výkon ale NC se za těch pár let tak posunul, a za nás doporučíme si pro zvýšení kvality telefonních hovorů připlatit za nové modely.

Jabra Evolve 80 (od září 2014, nyní 6 800 Kč)

Jediná drátová sluchátka v testu. Používáme je roky a obchodníci je chtěli porovnat s moderními bezdrátovými.

Hlas je přes mikrofon slyšet perfektně. Díky připojení mikrofonu k zařízení pomocí kabelu je přenost hlasu asi nejlepší v testu – odpadají problémy s Bluetooth (možnost USBi Audio jack). Nicméně odhlučnění mikrofonu je slabé.

Sluchátka mají také odhlučnění/Noise Cancelling sluchátek (přes USB), ale je průměrné.

Apple Airpods Pro (listopad 2019, nyní 6 000 Kč)

Z pohledu praktičnosti jsou to ta nejlepší in-ear sluchátka. V kanceláři, na cestě, při sportu. Narozdíl od jiných výrobců se v podstatě nestane, že by v nabíjecí krabičce nedosednul kontakt. Snadno se dávají do uší. Prostě ultra praktičnost a spolehlivost jak to Apple umí.

Bohužel rozdíl in-ear sluchátek a velkých sluchátek přes ucho je v potlačování okolního zvuku pořád obrovský. Mikrofon zvuky okolo vás odruší minimálně, zůstávají rušivé zvuky o bouchnutí dveří i nádobí.

Bonus: Ultra dokonalý noise cancelling (cca 15 500 Kč)

Dokonalého odrušení od svého okolí dosáhnete kombinací Airpods Pro a Bose 700. Obojí v módu maximálního NC. Hudbu si pouštíte do Airpods Pro a Bose 700 necháte jen jako druhou NC vrstvu. V té chvíli vedle vás mohou vysávat, můžete vrtat v garáži a jste téměř dokonale izolování od okolí. Zkuste  to. ?

Související témata

Co nám chybí u všech moderních sluchátek je nemožnost propojení s počítačem přes USB kabel včetně mikrofonu. Z řetězce by zmizel Bluetooth a zvuk by mohl být mnohem stabilnější.

Pokud vám zlobí Bluetooth spojení, tak doporučujeme přejít z módu spojení s více zařízeními na spojení jen s jedním (Apple to tak má standardně). Dále vymažte v seznamu spárovaných zařízení všechna, která aktivně nepoužíváte. Například zapnutí spárovaného Bluetooth reproduktoru kolegou v zasedací místnosti může způsobit převzetí vašeho hovoru do té chvíle na sluchátkách.

Bluetooth 5 vs 4

Bluetooth 5 pro mnohé překvapivě nepřináší zásadně lepší zvuk, ale „pouze“ zásadně větší dosah (243m vs 10m), šírší pásmo (lze paralelně komunikovat s více zařízeními a Low Energy, který ale využívají jen Fitness Trackery, smart home přístroje a pod.

Datum zveřejnění: 24. 9. 2020
Autor: Vojtěch Foukal