V předchozím díle jsme představili obecné zásady bezpečného chování na sociálních sítích. Dnes si projdeme praktické rady, jak zajistit profily na několika nejpoužívanějších platformách.
Největší a nejznámější sociální sítí je Facebook, který by měl mít v současnosti více než tři miliardy aktivních uživatelů. Jeho interface i ovládací prvky se poměrně dynamicky mění, proto berte následující rady spíše jako obecná doporučení, která z naprosté většiny platí i pro ostatní sociální sítě.
- Nastavte svůj profil jako viditelný pouze pro přátele, což vám umožní určovat jaký obsah a komu se na vašem profilu bude nebo naopak nebude zobrazovat. Obecně není nejrozumnější nápad zpřístupnit veškeré informace všem.
- Pečlivě sledujte kdo zveřejňuje fotografie, na nichž můžete figurovat, případně vás přímo na fotkách označil. Otagované fotografie s vámi najdete na vašem profilu ve složce Photos a Photos of you, kde uvidíte obrázků, na nichž jste označeni. Na spodku každé fotografie je možnost Options a v ní volba Report/Remove Tag. U vyloženě nevhodných obrázků můžete jejich autory požádat o stažení a za předpokladu, že v přátelích opravdu jen kamarády, neměl by být problém vaší prosbě vyhovět.
- Nepublikujte žádné příspěvky, jste-li pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných látek. Stejně tak nevydávejte žádný obsah, který by vás dával do souvislosti s těmito substancemi.
- Dobře si rozmyslete, zda chcete mít v přátelích své kolegy nebo nadřízené. Případně si založte pracovní profil, oddělený od toho soukromého. Některé firmy, typicky média, sestavily speciální kodex pro zaměstnance, upravující jejich chování na sociálních sítích. V takových případech bývá jednodušší neuvádět na profilu jméno svého zaměstnavatele.
- Nikdy předem neinformujte o plánovaném odjezdu na dovolenou. Anoncovaný několikatýdenní pobyt na druhém konci světa sice může vzbudit závistivé reakce vašeho přejícího okolí, ale zároveň funguje jako spolehlivá pozvánka pro zloděje. Což samozřejmě platí nejen o dovolených…
- Pravidelně měňte heslo a řiďte se zásadami pro tvorbu silného hesla. V žádném případě nepoužívejte jako heslo heslo, 1234, datum vašich narozenin, jméno vašich potomků nebo domácího zvířectva. Nezapomeňte se pokaždé odhlásit, zvláště když využíváte společný nebo veřejný počítač. Obecně není bezpečně zadávat citlivé údaje, jste-li k internetu připojení prostřednictvím veřejné Wifi sítě.
- Nepřidávejte si do přátel každého, kdo vás o “přátelství” zažádá. Pokaždé si také zkontrolujte, zda je za profilem skutečně ta osoba, jejíž jméno nebo fotografii využívá.
- Z pozice rodiče se zkuste naučit s nástroji monitorujícími sociální sítě, konkrétně profily vašich potomků. Existují platformy, které vám prostřednictvím jednoduchých reportů názorně předvedou, jak a kde tráví vaše děti svůj online život.
- Před kliknutím na kterýkoliv odkaz si zkontrolujte, zda nevede někam, kam nechcete. Facebookový odkaz by měl vždy začínat www.facebook.com/ a jakékoliv variace typu www.facebook666.tk nebo třeba www.facebookCZ.php jsou jasným varovným signálem. Můžete přijít o emailovou schránku s veškerými údaji, přihlašovací údaje z vašeho počítače nebo od vás začnou přátelé dostávat podivné vzkazy a na jejich zdi se začnou objevovat vámi podepsané příspěvky s prosbou o zapůjčení peněz nebo jiné neobvyklé žádosti.
Oblíbená platforma Instagram nabízí kromě sdílení fotek a obrázků také možnost nahrávání krátkých videí, tzv. Reels. Celosvětově používá Instagram skoro jeden a půl miliardy lidí, tedy zhruba třetina veškeré internetové populace. V České republice se pak jedná o téměř čtyři miliony uživatelů.
Instagram umožňuje aktivaci soukromého účtu. Soukromý účet ale pouze brání uživatelům, kteří nejsou vašimi followery, sledovat vámi publikované příspěvky. Instagram o vás dále shromažďuje veškerá dostupná data a případní podvodníci vám stále mohou posílat zprávy (i když trochu obtížněji). Nechrání ani vaše videa a fotky, které si vaši followeři mohou nasnímat pomocí screenshotu nebo nahráváním obrazovky.
Nezapomínejte ale, že na internetu žádné soukromí neexistuje!
Instagram a bezpečnost
Několik tipů pro bezpečnější užívání:
- V zájmu ochrany proti hackerským útokům aktivujte dvoustupňové přihlašování pomocí Settings > Security > Two-factor Authentication
- Proti hackerům funguje také silné a unikátní heslo, jejich správu a vytváření můžete svěřit některému z Password Manager programů
- V zájmu ochrany duševního zdraví využívejte funkci Hidden Words na skrytí vulgárních nebo útočných komentářů, vybraných slov, která vám vadí a nevhodného obsahu ve zprávách pomocí Settings > Privacy > Hidden Words
- Zbavte se trolů pomocí blokace a nahlašování, klidně i na časově omezenou dobu v Settings > Privacy > Limits
- Komentáře a taggování u vašich příspěvků můžete opět vypnout v Settings > Privacy
- Sběr dat a omezení informací, které Instagram využívá pro zacílení reklam, můžete omezit pomocí Settings > Ads a zatržením příslušné možnosti
- Instagram se dotazuje na povolení k trackování vašich aktivit, stačí odpovědět ne
TikTok
Štice mezi sociálními síti jsme se věnovali i v našem pravidelném podcastu. TikTok je populární aplikace pro sdílení a tvorbu krátkých videí. Uživatelé mohou ke svým videím přidávat i různé efekty, jako jsou filtry, hudební doprovod (firmy i jednotlivci by si ale měly dávat pozor na autorská práva) nebo ilustrace ve formě samolepek. Pro letošní rok hlásí TikTok celosvětově jeden a půl miliardy uživatelů, kteří jsou na svém profilu aktivní alespoň jednou měsíčně. Z Česka by pak mělo pocházet kolem dvou milionů přihlášených a zhruba třetina všech návštěvníků by měla spadat do skupiny náctiletých.
TikTok a bezpečnost
Úroveň bezpečnosti je stejná jako u většiny ostatních sociálních médií a sítí. Do vašeho telefonu nenainstaluje žádný malware, za hlavní bezpečnostní rizika jsou považovány scamové podvody, phishing a krádeže uživatelských dat. Ohledně jejich bezpečnosti ale TikTok nedávno oznámil přesun údajů o uživatelích z Evropy do nového datového centra v Dublinu, kompletní migrace by měla být dokončena během příštího roku. Na sladění s přísnou evropskou legislativou má navíc dohlížet nezávislá auditorská firma, britská NCC group. V současnosti se data o uživatelích TikToku ukládají na servery ve Spojených státech, v Malajsii a Singapuru.
Jak zabezpečit TikTok účet
- Nastavte si soukromý účet:
- Jděte na profilovou stránku
- Klikněte na tři tečky v pravém rohu a zvolte Privacy and Settings
- Vyberte možnost Privacy and Safety zvolte on/off z položky Private Acount
- Omezte, kdo může komentovat vaše TikTok příspěvky:
- U položky Privacy and Safety vyberte Who can send me comments
- Volbou Friends omezíte komentující pouze na osoby, které znáte
- Stejně tak můžete vypnout možnost komentářů u jednotlivých videí pomocí tlačítka Menu a označením Comments off
- Omezte, kdo s vámi může udělat duet:
- U položky Privacy and Safety vyberte Who can duet with me
- Vyberte si mezi Everyone, Friends nebo Off
- Omezte, kdo vám může zasílat zprávy:
- U položky Privacy and Safety vyberte Who can send messages to me
- Vyberte si mezi Everyone, Friends nebo Off
- Zablokujte nebo nahlašte uživatele či komentář:
- Pro blokaci uživatele klikněte na tři tečky na vrchu jeho profilu a vyberte Block nebo Report, následně uveďte proč jste se tak rozhodli
- Pro nahlášení komentáře na něj klikněte a ze zobrazených možností vyberte Report a postupujte podle instrukcí
- Pro nahlášení videa klikněte na ikonu Share, vyberte Report a postupujte podle instrukcí
Další bezpečnostní opatření
Pro zlepšení úrovně vašeho soukromí můžete:
- Omezte množství informací, které se aplikací sdílíte, typicky nepropojujte vaše profily na Facebooku nebo Instagramu s TikTok účtem a nevyužívejte je k přihlašování na TikTok
- Neotvírejte odkazy na TikTok mimo nativní aplikaci, typicky z textových zpráv – omezíte tak pravděpodobnost phishingového útoku
- Používejte vždy tu nejaktuálnější verzi, která obvykle řeší nejčastější bezpečnostní rizika
- Opatrnější uživatelé doporučují používat TikTok na speciálním telefonu s odlišným účtem, než jaký používáte obvykle
- Mobilní TikTok aplikaci je také možné zamknout do sandboxu, který ji dokáže izolovat od systému vašeho telefonu
TikTok a děti
Stejně jako v případě ostatních sociálních sítí vyžaduje TikTok jako minimální věkovou hranici pro přihlášení třináct let. Uživatelé mladší osmnácti let by navíc měli mít souhlas odpovědné osoby. Rodiče by si měli pohlídat, že jejich potomci vyplní svůj věk správně, starším uživatelům se totiž může zobrazovat nevhodný obsah.
Rodiče by měli vědět:
- Aplikace je primárně založena na hudbě a videu, což může vystavit dětské diváky obsahu určenému dospělým uživatelům, typicky se může jednat o nevhodné texty, módní doplňky nebo choreografii
- Při prvním přihlášení je uživatelský profil defaultně nastaven jako veřejný a každý tak může sledovat videa, která nahrávají vaši potomci
- Na veřejný profil také mohou zasílat zprávy úplně cizí uživatelé a pokud si profil nenastavíte jako soukromý (viz výše), mohou vám psát lidé, které neznáte a možná ani nechcete poznat
Vítaným pomocníkem je pak možnost nastavení Digital Wellbeing. S jeho pomocí můžete určit časový limit na používání aplikace a omezit tak dětem čas strávený na TikToku. Stejně tak je možné omezit zobrazování některých tipů obsahů, je ale nutno počítat s tím, že ne všechen nevhodný obsah je patřičně označen a ochrana tak není stoprocentní.
Jak nastavit Digital Wellbeing na TikToku:
- V nastavení aplikace najděte položku Digital Wellbeing a zapněte Turn On
- Nastavte rodičovský zámek
- Zapněte Screen Time Management pro nastavení časového omezení a Restricted Mode pro vyfiltrování nevhodného obsahu
TikTok nabízí také funkci Family Pairing, která umožňuje rodičům propojit své účty s profily jejich potomků. Získají tak lepší přehled o způsobech, jakými jejich děti aplikaci používají.
Snapchat
Také videochatovací platformě Snapchat jsme věnovali jeden z našich podcastů. Jak na listopadovém Marketing Meetingu upozornil David Kotrč z Visibility, mezi nejmladšími uživateli internetu nabírá tato sociální síť na stál větší oblibě. Vznikla v roce 2011 a o letošních prázdninách vykazovala 750 milionů aktivních uživatelů. Z Česka míří na Snapchat každý měsíc 1,25 milionů návštěvníků. Denně se na Snapchatu objeví více než pět miliard snapů, tedy fotek nebo krátkých videí, které během několika vteřin od zobrazení adresátovi nenávratně zmizí v křemíkovém nebi.
Pokud vám bude chtít kdokoliv poslat prostřednictvím Snapchatu zprávu, stačí mu znáct vaše uživatelské jméno nebo telefonní číslo. Můžete si ale nastavit příjem zpráv pouze od osob z vašeho seznamu přátel:
- Kliknutím na ikonu s duchem a následně na ozubené kolečko otevřete v aplikaci menu Settings
- Vyberte Contact me nebo v případě iOS položku Who can…View my story
- Zvolte My friends namísto Everyone nebo jinou vámi preferovanou možnost
Pro zablokování uživatele klikněte na jeho jméno v seznamu My Friends, který vyvoláte potažením ikony s duchem směrem dolů. Po kliknutí na ozubené kolečko si můžete vybrat, zda chcete vybranou osobu pouze vyřadit ze seznamu přátel nebo ho úplně zablokovat. Seznam zablokovaných jmen naleznete po kliknutí na General settings, kde se úplně dole nachází položka Blocked.
Pomocí Settings -> Support -> Policies & Safety můžete nahlásit spam nebo podezření na krádež a zneužití účtu. Funguje podobně jako email do kterého sepíšete co nejvíce informací o možných problémech.
Lepší bezpečnost vašeho účtu na Snapchatu zajistíte aktivací dvoustupňového ověření při přihlašování. Pokaždé, když se přihlásíte do Snapchatu z nového zařízení, vám správci zašlou SMS s kódem a až po jeho zadání se do svého Snapchat účtu přihlásíte i z nového telefonu.