Covid 19 ve firmě. Co s tím? Jaká opatření zavést? 

Covid 19 proběhl již možná až ⅓ republiky a tak se téměř každá firma setkala s problémem, jak se zachovat ve chvíli, kdy se nakažený objevil u nich. Bohužel neexistuje rozumný zdroj, praktický návod, jak se v této situaci zachovat. Jaká pravidla nastavit. A spoléhat se na hygienu není časově reálné. A tak jsme se rozhodli podělit o náš přístup a pravidla.

Covid 19 viral load dynamics chart from British Medical journal

Prevence a konzistentní pravidla

Největší problém v celé společnosti jsou neustále měnící se pravidla. Přitom ta základní jsou (mohou být) stejná. Již v březnu 2020 jsme zavedli (zkrácená verze):

 • Práce z domova je preferovaná a podporovaná (dokoupili jsme každému co potřeboval pro kancelář doma)
 • Pokud chce být někdo v kanceláři, tak jsme ji přestavěli tak, aby se dodržely větší rozestupy pracovních míst, více jsme větrali a samozřejmě všude jsou k dispozici nejen dezinfekce, ale i certifikované FFP2 respirátory (od české firmy BTL) – bez omezení množství

Bez ohledu na změny Psů, semaforů a různých nařízení zůstala tato pravidla platná a funkční. I přes několik pozitivních kolegů nenastal zatím ani jeden přenos v rámci firmy.

Extrémnější přístup zvolily některé globální firmy, jako například Google a zavřely fyzické kanceláře od března na rok. Pro nás byl tento přístup až moc extrémní. Chtěli jsme lidem zachovat možnost potkávat se fyzicky – i když s pravidly a omezeními. Jiné firmy mají povinnost mít celý den respirátor (který dávají zaměstnancům zdarma). My máme tuto povinnost jen mimo pracovní místo.

Nakažený. Co teď?

V případě, že má pozitivní test kdokoliv, kdo byl v posledních dnech v kanceláři, tak:

 • Uzavření kanceláří na 3 dny
 • Dezinfekce kanceláří a pořádné vyvětrání
 • 10 denní karanténa pro všechny, kteří byli v posledních několika dnech v kanceláři
 • Ideálně nahlášení praktickému doktorovi – máte pak testy zdarma
 • Pokud není dostupný test zdarma, tak test proplácí firma (PCR i antigenní)

Kdy se otestovat? Od kdy do kdy jste infekční?

Asi nejtěžší otázka je, kdy se mám vlastně nechat otestovat? Nenašli jsme jednoznačný závěr. Vědci nemají dostatek dat. Nákaza se rozjíždí u různých lidí různě. Co jsme dohledali (nejlepší graf co jsme našli vidíte na začátku článku):

 • Inkubační doba od nákazy je typicky 5-6 dní, ale může být i 14 dní (kdy pocítíte příznaky)
 • Infekčnost začíná již 1-3 dny předtím – tedy i pár dní po nákaze
 • PCR test odhalí SARS-CoV-2 RNA typicky již po pár dnech a typicky během prvních 1-2 týdnů.
  Jeho chybovost false positive (test pozitivní, přitom jste negativní) je zhruba 5% – proto je ideální více testů
 • Obecně se doporučuje první PCR test cca 4 den od rizika nákazy, my jsme si nechali udělat další test s odstupem několika dní

Detailní informace v angličtině jsou například na stránkách WHO: https://www.who.int/news-room/commentaries/detail/transmission-of-sars-cov-2-implications-for-infection-prevention-precautions

Preventivní antigenní testování?

V ideálním případě bychom rádi zavedli pravidelné týdenní preventivní testy (antigenní), ale bohužel zatím není dostupná varianta bez výtěrů (které musí provést odborník) a laboratoře.

Lockdown vs psychika

Úplné zavření kanceláří je u naší profese samozřejmě také možností. Ale věříme, že při zodpovědném přístupu je možné skloubit omezené setkávání se a udržení základní míry fyzického kontaktu při minimálním riziku šíření Covidu.

V porovnání s bohužel běžnými situacemi, se kterými se denně setkáváme považujeme naše nastavení za zodpovědné. Nechápeme situace, kdy třetina pasažérů charterového letu do Egypta nemá roušku, v Krkonoších koluje flaška mezi deseti lidmi, do výtahů a MHD v centru Prahy chodí lidé úplně bez roušek, případně s rouškami na okrasu, spíše než funkčně nasazené, obdobné situace v meziměstských autobusových linkách… Omezení epidemie je na každém z nás.

Datum zveřejnění: 28. 1. 2021
Autor: Vojtěch Foukal