Jak letos oslavit Den Země? Vrhněte se na digitální úklid

V tomto roce slaví Den Země jubileum. Už 50. let si 22. dubna více než 150 zemí světa připomíná, že pojmy jako ekologie nebo udržitelný rozvoj, patří do veřejné diskuze. Tento mezinárodní den umožňuje každému z nás přispět k ochraně životního prostředí, a to na lokální, celostátní i celosvětové úrovni.

Možností jak se připojit k oslavě Dne Země existuje celá řada, a VISIBILITY “vsadilo” na digitální úklid.

Letos se oslava Dne Země totiž zaměřila i na praktické cíle. Celosvětová výzva #DigitalniUklid si klade za cíl upozornit širokou veřejnost na existenci digitálního znečištění, které negativně ovlivňuje i reálný svět. Uhlíkovou stopu zanechávají prakticky všechny naše online aktivity. V roce 2019 se výroba technologií způsobující digitální znečištění podílela 4 % na celosvětové produkci skleníkových plynů.

Poté onemocnění Covid-19 celý svět přesunulo do digitálního prostoru. Odhaduje se, že v roce 2025 bude tento podíl dosahovat dvojnásobku, a bude dále růst.

Přesto i zdánlivě bezvýznamná věc jako sledování videa v nižším rozlišením, může podpořit snížení emisí oxidu uhličitého. Odstraněním digitálního odpadu ze svého zařízení, se vaše zařízení může rapidně zrychlit, což šetří váš drahocenný čas. Uklizený digitální prostor také podporuje zvýšení produktivity a psychickou pohodu, kterou teď potřebujeme nejvíce.

V současné situaci ztělesňuje #DigitalniUklid jeden z účinných způsobů, jak se v roce 2021 zapojit do oslav Dne Země.

3 VISI tipy jak na digitální úklid

  1. Ruku na srdce, skutečně nepotřebujeme pro každou svou virtuální činnost více než dva nástroje. Díky digitálnímu minimalismu se naučíme vybrat si ten SVŮJ nástroj, který se naučíme dokonale ovládat.
  2. Totéž platí i pro vaše komunikační kanály. Pokud to není možné, zkuste si alespoň udělat pořádek v notifikacích. Dostávejte jen ta upozornění, která opravdu potřebujete. 😉
  3. Až se vypořádáte s prvním a druhým bodem, můžete se pustit do úklidu jako takového. Smažte ze svého zařízení zbytečné soubory – staré fotografie, nepoužívané aplikace, nepřečtené e-maily atd.
    Lucie
    Social Manager

Mám uklizeno…

A až budete mít uklizeno, zadejte množství gigabajtů, které jste odstranili na web World Clean Up Day. Není stanoven časový limit, můžete se digitálnímu úklidu věnovat jednu hodinu nebo celý den. Díky zveřejnění objemu dat, dokážeme vyčíslit naši společnou úsporu. Celosvětově, v jeden den!

Natálie
Office Manager

Pojďte do toho s námi, a oslavte Den Země digitálním úklidem. 🙂

tým VISIBILITY

Datum zveřejnění: 22. 4. 2021
Autor: Natálie Richterová