Práce ve stoje, houpací sítě, ale i vlastní salátové záhony. Novodobý design kanceláří cílí hlavně na spokojenost zaměstnanců

Jednu třetinu života. Přibližně tolik času strávíme prací.  A ne každému se daří pracovat v harmonii s nohama zabořenýma v písku odněkud ze Srí Lanky. Bohužel. Ať už pracovní dobu trávíte v malých uzavřených kancelářích anebo rozlehlých open space prostorech opředených ne zrovna příliš dobrou pověstí, současné trendy v designu kanceláří vás jistě potěší. Prostory i jejich vybavení se totiž daleko více zaměřují na spokojenost zaměstnanců než kdykoliv předtím.

Nejen vířivky, herní koutky, ale i dokonce posilovny a dostatek relaxačních zón nejsou už v dnešní době pouze záležitostí velkých zahraničních firem. S mírnou dávkou zpoždění tyto prvky prostupují do českých společností, které mnohdy v těchto řešeních vidí způsob, jak udržet především mladou generaci mileniálů spokojenou i v kancelářích.

Zdroj: Zasedačka roku

Podniky začínají chápat, že se nejedná pouze o kusy nábytku a dekorací, které zaplňují prostor. Dnes už je vnímají jako prostředky, které dokážou zaměstnancům zpříjemnit pobyt v práci, dělají je spokojenějšími, a tedy i produktivnější. A co všechno může prospět k dobré atmosféře v kanceláři?

Zdroj: Zasedačka roku

 Přirozené světlo a přírodu evokující zeleň

Dostatek přirozeného světla je základ. Ale ani velká okna nezaručí kvalitní osvětlení po celý den. Absence denního světla je v mnoha kancelářích kompenzována stropními zářivkami. U takových řešení se ale designéři chytají za hlavu a doporučují volit raději menší stolní či přenosné lampy nebo lustry se stylovým stínítkem. Nejenže je takové světlo pro oči daleko příjemnější, ale také se každý z osazenstva kanceláře může svobodně rozhodnout, kdy už jeho oči umělé osvětlení potřebují.

Správně zvolené barvy stěn dokážou udělat také své. Jelikož se letošní trendy přiklánějí hlavně k přírodě, nikoho nepřekvapí, že by se v interiérech kanceláří měly objevit odstíny zelené a hnědé barvy. V zapomnění neupadá ale ani bílá klasika.

Na co jsou však barvy krátké, je vdechnutí prostoru trochu života. To zajistí zeleň v podobě rostlin, které se nemusíte bát umístit ani přímo na zeď. Pomocí speciálních živých zdí můžete dát dle libosti vzniknout rozmanitému záhonu. Ten nejenže vaši kancelář obohatí o potřebný kyslík, ale navíc si do něj můžete nasadit i bylinky nebo sálat k obědu.

Flexibilní společnosti si žádají flexibilní vybavení. Třeba i houpací síť

K uvolněnější struktuře, která ve společnostech začíná panovat, se váže i flexibilnější přístup k výkonu zaměstnání. Trendy v kancelářském nábytku směřují stejným směrem. Vybavení by mělo být lehce ovladatelné, snadno přenosné a především polohovatelné. Módní jsou výsuvné stoly s vyklápěcími deskami, které zaručují vysoký pracovní komfort nejen při běžné práci v sedě, ale i při změně polohy pro vzpružení těla vestoje. Kancelářské stoly většinou už disponují i úložnými prostory, rafinovanými skřínkami na napájecí a propojovací kabely uvnitř sebe samých, což vytváří příjemný pocit čistého stolu bez změti kabelů. Nejlepší modely mají zabudované rovnou i nenápadné nabíjecí plochy a USB porty. Jako levnější alternativa pro organizaci kabelů velmi účinně poslouží kabelové sponky, které se dají pořídit v základních ale i stylových designech. Pokud neplánujete výměnu celého stolu, ale drobná organizace by mu prospěla, vyzkoušejte smart poličky. Podle svoji velikosti mají v sobě zabudované například nabíječku na mobil, USB porty, místo pro kancelářské potřeby, ale i odkládací držák na hrnek nebo pořadač vizitek. Na trhu se dají sehnat už i v dřevěném provedení, tak proč nedotáhnout přírodního design kanceláře k dokonalosti.

Zdroj: Living                                         Zdroj: Pinterest

Pokud nejste zrovna fandové stolních pořadačů a máte pocit, že na stole zabírají jen místo, doplňte kancelářské stoly zásuvkovými kontejnery na kolečkách. Nejenže do nich ukryjete vše nepotřebné, ale můžete je zasunout pod stůl a nebudou vám zabírat další místo v kanceláři.

K velmi populárním a zároveň stále trendy sedacím pytlům se pro tento rok přidávají pletené taburetky. Jsou oblíbené nejen pro svou multifunkčnost, ale také do kanceláří vnáší prvek domácí pohody obývacího pokoje. Využít se dají jako sedák, záhlavek nebo jako podložka pod nohy. Pokud si chcete připomínat letní dovolenou každý den, rozhodně si pořiďte pod nohy místo taburetky houpací síť. Vyrábí se v mnoha barevných provedeních a jejich instalace velmi jednoduchá. K upevnění slouží pouze dva boční háčky.

 Zdroj: Velký košík

Spokojený zaměstnanec = výkonnější zaměstnanec

Ne každá společnost potřebuje promítací sál ve stylu Star Wars na pravidelné porady, ale trocha stylového osvěžení by mnoha českým kancelářím nebyla na škodu. Nejen proto aby jejich klienti viděli společnost jako pokrokovou, ale především kvůli svým zaměstnancům. Neboť spokojený zaměstnanec je výkonnější zaměstnanec. Tak se nechte inspirovat, anebo ještě lépe ­– zeptejte se svých kolegů, co by jim pobyt v kanceláři zpříjemnilo.

Datum zveřejnění: 11. 12. 2017
Autor: Martina Konečná