Z vrcholové manažerky k syndromu vyhoření
Pokud bychom měli použít jen jedno slovo, které by popsalo dnešní dobu, asi by většinu z nás napadlo slovo “rychlost”. Zrychluje totiž vše. Nejen množství informací, které se na nás “valí”, ale i nároky, které na nás klade okolí… Zdá se, že seznam denních úkolů je prostě nekonečný. Snažíme se vše zvládnout a zkrátka nedokážeme tzv. vypnout.
Simona Zábržová, zakladatelka projektu Soulmio, to moc dobře zná. Více než 15 let pracovala na vysokých manažerských pozicích, a pracovala prakticky neustále…
A pak vyhořela. Dokonce dvakrát. Na základě těchto zkušeností se rozhodla založit komplexní program duševního zdraví. V roce 2019 celou myšlenku propracovala a v květnu 2020 ho pod názvem Soulmio, uvedla na trh.
VISIbility je, a chce být, zaměstnavatelem, který své lidi podporuje a pečuje o ně. Navázání spolupráce se společností Soulmio tedy bylo logickým krokem. Program prevence psychického zdraví ve firmách jsme zahájili v lednu letošního roku a společně se Simonou jsme v minulém měsíci obnovili tradici společensko-edukativních VISIčtvrtků.
Tentokrát na téma “Psychika, energie a štěstí mezi lockdowny”, a více se nejen o Povinném VISIčtvrtku dozvíte z rozhovoru Vojty Foukala se Simonou Zábržovou.
Vojta se ptá: Popudem pro vznik programu Soulmio byla tvoje vlastní zkušenost se syndromem vyhoření. Co bylo tou “poslední kapkou”, kdy sis uvědomila, že potřebuješ změnu?
Simona odpovídá: Prožít si dvojnásobný syndrom vyhoření u mě byl stop stav celého života zhruba na 1 rok. A to je spoustu času přemýšlení, čtení, odpočinek, spánek, meditace. Věnovala jsem se sama sobě a ptala se, proč si tak dobrovolně ubližuju? Tuhle otázku jsem si položila snad tisíckrát a hledala odpovědi.
Vojta se ptá: Syndrom vyhoření si mnoho lidí spojuje právě s vrcholovým managementem, ale může postihnout kohokoliv z nás. Je to tak? Pokud ano, dokázala bych vyjmenovat konkrétní signály, které by nás měly varovat?
Simona odpovídá: Ano, vyhoření bývá často spojováno s největšími talenty firmy, protože se od nich nejvíce očekává. Faktem je, že může potkat kohokoliv z nás. Doba je plná nejistot a stresů, a to přímo nahrává syndromu vyhoření.
Varovat nás mohou signály jako je dlouhodobé emoční i fyzické vyčerpání, ztráta radosti ze života, bezdůvodná nesnášenlivost lidí, mulové naplnění v životě, dlouhodobě negativní myšlenky, nechuť se podílet na jakýchkoliv radostných aktivitách, maximální omezení sociálních kontaktů, apod. Člověk se cítí často osamocený a má pocit, že mu nikdo nerozumí.
Vojta se ptá: Předpokládám, že kandidát na vyhoření by měl ideálně vyhledat odbornou pomoc. Jinak řečeno si domluvit sezení s terapeutem nebo koučem. A jak se vlastně podle tebe pozná dobrý terapeut nebo kouč?
Simona odpovídá: S dobrým terapeutem či koučem funguje chemie a maximální důvěra, jako v jakémkoliv jiném prospěšném vztahu. Každému sedne něco jiného, každopádně dobrý terapeut se pozná tak, že se jeho klientovi zlepšuje dlouhodobě kvalita života a daří se mu mít kontrolu nad tématem, s kterým za terapeutem přišel.
Vojta se ptá: Projekt Soulmio nabízí komplexní program psychického zdraví ve firmách. Můžeš prosím našim čtenářům přiblížit jeho smysl a fungování?
Simona odpovídá: Celý program stojí na čtyřech hlavních pilířích, které je možné kombinovat. Patří mezi ně psychologická online poradna, prevence mental wellness, workshopy a strategické HR konzultace. V online poradně si zájemce vybere z týmu seniorních psychologů nebo psychoterapeutů takového, který je mu sympatický. S ním se může spojit a své téma konzultovat online. Poradna je dostupná každý den od 8 do 20 hodin, včetně víkendů.
Pod pojmem mental wellness se skrývá prevence: vzdělávací videa s psychologem, široká škála odborných článků na pracovní i soukromá témata, pravidelné live streamy s psychologem, online meditace a podcasty.
Oblíbené jsou i webináře. Nejčastěji školíme témata jako je psychologické bezpečí v týmu, psychohygiena, motivace, fungování mozku, práce s energií, prevence konfliktů a mediace, syndrom vyhoření, práce se stresem a strachem.
Posledním pilířem jsou HR konzultace, které poskytujeme v rámci našeho programu vedoucím oddělení lidských zdrojů.
Vojta se ptá: Právě období lockdownů a především období mezi lockdowny leccos změnilo… Zaměstnavatelé i zaměstnanci byli a jsou “přinuceni” změnit způsob svého myšlení. Myslíš, že “tlak na výkon” už ve firmách nebude hlavní prioritou?
Simona odpovídá: Tlak bude nadále vznikat tam, kde se lidé nepoučili. Spousta firem mi ale dělá radost, změna myšlení tam proběhla.
Vojta se ptá: Po roce a půl se dne 30. 09. uskutečnil Povinný VISIčtvrtek. Nejprve bych ti chtěl ještě jednou poděkovat, že jsi přijala naše pozvání a sdílela jsi s námi své zkušenosti. Mimo jiné jsi pro nás “vytáhla” 10 témat, která v rámci psychologické poradny v jednotlivých firmách nejvíce rezonovala. Byla bys tak laskavá a prozradila je i čtenářům našeho blogu?
Simona odpovídá: Ve firmách vyplavalo na povrch hned několik témat. Často se mísila témata pracovní a osobní. Namátkou se u nás v poradně řešili aktivně tyto oblasti: rodinné vztahy, šikana v práci, neschopnost motivace lidí na dálku, syndrom vyhoření, domácí násilí, týmové konflikty, nezvladatelné emoce, strachy o budoucnost, stres z nejistot, vypovídání se někomu cizímu.
Rozhovor vedl Vojtěch Foukal, spoluzakladatel agentury VISIBILITY DIGITAL, a Simona Zábržová ze společnosti Soulmio.
Rozhovor připravily Natálie Richterová a Petra Kubálková
Přemýšleli jste o zeleném úklidu?
Uklízení, mytí nádobí, úklid pracovních stolů a podlah je každodenní záležitost. Udělali jsme si malý audit našich mycích a čistících prostředků používaných v naší firmě a zjistili jsme, že mnohé z nich obsahují chemikálie, které více či méně zatěžují životní prostředí, a naše zdraví. Rozhodli jsme se proto společně s úklidovou firmou minimalizovat negativní ekologický dopad, který naše kancelář zanechává a zároveň vytvořit zdravější prostředí pro lidi.
Jak jsme na tom s čistícími prostředky?
Čistící prostředky jsou nejrozšířenějším jedem na světě a mnohé z nich jsou mylně považovány za bezpečné. Podle Ekologického institutu Veronica se v České republice utratí za čisticí a úklidové prostředky ročně na hlavu 670 Kč, což je celkem více než 7 miliard Kč. Veronica také uvádí případovou studii, podle které se v Rakousku ročně spotřebuje jen v domácnostech okolo 70 000 tun pracích prostředků, 20 000 tun změkčovacích prostředků a 50 000 tun dalších čisticích prostředků. To už je velké množství. V Česku se podle průzkumu v každodenním prostředí běžně používá až 50 000 tun chemikálií a někteří vědci se domnívají, že 80–90 % rakoviny je způsobeno právě vlivy z vnějšího prostředí a tedy i čistících prostředků.
Co je na čistících prostředcích tak nebezpečné?
Hlavní problém jsou fosfáty, které způsobují eutrofizaci vod (způsobuje bujení vodního květu). Fosfáty se do určité míry dají odstranit v čistírnách odpadních vod, ale pouze, pokud je zařazen proces na odstraňování fosforu. Při nákupu mycího nebo pracího prostředku je tedy vhodné vybrat ten, který neobsahuje fosfáty.
Pak jsou tu čisticí prostředky ve sprejích, které obsahují tzv. hnací plyny, které poškozují ozonovou vrstvu. V neposlední řadě pak máme prostředky, které mají nevhodné obaly a zvyšují množství komunálního odpadu.
Kromě ekologických dopadů na Zemi je dalším argumentem, proč více využívat ekologické prostředky, lidské zdraví. Firma Lepší úklid popsala v článku “Proč je ekologický úklid důležitý?”, že v současné době minimálně 15% populace trpí různou mírou alergií a odborníci očekávají, že tento počet do roku 2025 vzroste na nejméně 50%. Podle článku je také vzduch uvnitř domů nebo kanceláří obvykle 2 až 5-krát více znečištěn než vzduch mimo vnitřní prostory. Úklid kanceláří a použité čistící prostředky se tak stávají velmi důležité.
Shrňme si to, proč je tedy dobré začít uklízet ekologicky?
- Ekologický úklid zatěžuje méně životní prostředí
- Ekologický úklid je šetrný k našemu zdraví
- Ekologický úklid je vhodný pro všechny lidi se zvýšenou citlivostí na chemikálie
Pro nás ve VISI je důležité podnikat udržitelným způsobem a tedy i naše firemní ekologická stopa. Zelenější čištění a úklid výrazně redukuje negativní ekologickou stopu, kterou zanecháváme na životním prostředí a nabízí zdravější pracovní prostředí pro nás pro všechny.
Začít u sebe?!
Možná si také myslíte, že jednotlivec nemůže změnit svět, ale opak je pravdou a můžeme začít každý u sebe doma a nebo v kanceláři. Projekty zaměřené na ekologii kladou důraz na osobní zodpovědnost. Hezky to shrnuli zakladatelé firmy Econea Pavel a Martin, kteří si stojí za tím, že “Každodenním hrdinou se stane každý, kdo nečeká až za něj změnu udělá někdo jiný, ale začne u sebe. Začne dělat věci jinak, lépe, směrem k udržitelnosti.”
Pokud si při čtení tohoto článku pohráváte s myšlenkou, že se chcete podobně jako VISI zavést zelený úklid, je důležité si uvědomit, že nejjednodušší je začít u čistících a mycích prostředků. Na začátek, bude asi nejlepší vyvrátit dva nejčastější mýty o ekologických čistících prostředcích.

Mýtus: Výběr ekologických čistících prostředků je poměrně omezený a jsou dražší.
Skutečnost: Dnes je na trhu k dostání velké množství ekologické drogerie i kosmetiky, a na první pohled se může zdát, že cena je vyšší, ale ekologické prostředky jsou velice koncentrované. Koncentrované přípravy pak mají nižší dávkování při zachování všech čistících vlastností.
Mýtus: I běžné čistící prostředky dnes musí dodržovat ekologické standardy.
Skutečnost: Nejprve je třeba rozlišovat pojmy “ekologicky šetrný výrobek” a “ekologický výrobek”. Výrobky označené jako ekologicky šetrný výrobek neobsahují pouze čistě přírodní látky, ale také již neobsahují skutečně škodlivé látky (tenzidy, fosfáty, chlor, amoniak, triklosan, syntetické vonné látky).
Ekologický výrobek musí splňovat řadu kritérií. Zohledňuje se podíl přírodních látek, přijatelnost výrobních postupů neohrožujících životní prostředí nebo kvalita a recyklovatelnost obalů. Jednou z možností, jak se lépe orientovat v této problematice, představuje systém ekologického označení. Doporučujeme navštívit např. webové stránky Ekologického institutu, na kterých se dozvíte více informací nejen o ekoznačení. Doporučujeme vám také nakupovat ve specializovaných prodejnách, které mají rozšířený a prověřený sortiment.
Pokud chcete jít ještě dál, můžete si vyrobit vlastní ekologické prostředky.
Proč zelený úklid v kanceláři a jak na něj?
Již před časem jsme se rozhodli stát se udržitelnou firmou a postupně nastavuje interní postupy v souladu s pravidly SDGs (Cíle udržitelného rozvoje) a zelený úklid spadá do cíle 12 – Odpovědná výroba a spotřeba, která nabádá firmy, aby předcházely vzniku odpadů, recyklovaly a zabraňovaly negativním vlivům na prostředí.
Pravidla pro naplnění cíle 12 jsou vlastně jednoduchá, stačí udělat audit čistících prostředků, jako jsme udělali my ve VISI a nahradit je ekologickými nebo alespoň ekologicky šetrnými. A na co dalšího je třeba dbát?
Nakupovat ekologické prostředky, které mají certifikaci, používat větší balení a snažit se vybírat takové prostředky, které jsou baleny v recyklovaných obalech, např. v papírových krabicích. Pak už stačí jen zajistit, aby úklidová firma respektovala vaše přání a roztříděný odpad vyhazoval do určených nádob.
A jaké prostředky jsme ve VISI vyměnili?
Jak letos oslavit Den Země? Vrhněte se na digitální úklid
V tomto roce slaví Den Země jubileum. Už 50. let si 22. dubna více než 150 zemí světa připomíná, že pojmy jako ekologie nebo udržitelný rozvoj, patří do veřejné diskuze. Tento mezinárodní den umožňuje každému z nás přispět k ochraně životního prostředí, a to na lokální, celostátní i celosvětové úrovni.
Možností jak se připojit k oslavě Dne Země existuje celá řada, a VISIBILITY “vsadilo” na digitální úklid.
Letos se oslava Dne Země totiž zaměřila i na praktické cíle. Celosvětová výzva #DigitalniUklid si klade za cíl upozornit širokou veřejnost na existenci digitálního znečištění, které negativně ovlivňuje i reálný svět. Uhlíkovou stopu zanechávají prakticky všechny naše online aktivity. V roce 2019 se výroba technologií způsobující digitální znečištění podílela 4 % na celosvětové produkci skleníkových plynů.
Poté onemocnění Covid-19 celý svět přesunulo do digitálního prostoru. Odhaduje se, že v roce 2025 bude tento podíl dosahovat dvojnásobku, a bude dále růst.
Přesto i zdánlivě bezvýznamná věc jako sledování videa v nižším rozlišením, může podpořit snížení emisí oxidu uhličitého. Odstraněním digitálního odpadu ze svého zařízení, se vaše zařízení může rapidně zrychlit, což šetří váš drahocenný čas. Uklizený digitální prostor také podporuje zvýšení produktivity a psychickou pohodu, kterou teď potřebujeme nejvíce.
V současné situaci ztělesňuje #DigitalniUklid jeden z účinných způsobů, jak se v roce 2021 zapojit do oslav Dne Země.
3 VISI tipy jak na digitální úklid
- Ruku na srdce, skutečně nepotřebujeme pro každou svou virtuální činnost více než dva nástroje. Díky digitálnímu minimalismu se naučíme vybrat si ten SVŮJ nástroj, který se naučíme dokonale ovládat.
- Totéž platí i pro vaše komunikační kanály. Pokud to není možné, zkuste si alespoň udělat pořádek v notifikacích. Dostávejte jen ta upozornění, která opravdu potřebujete. 😉
- Až se vypořádáte s prvním a druhým bodem, můžete se pustit do úklidu jako takového. Smažte ze svého zařízení zbytečné soubory – staré fotografie, nepoužívané aplikace, nepřečtené e-maily atd.
Lucie
Social Manager
Mám uklizeno…
A až budete mít uklizeno, zadejte množství gigabajtů, které jste odstranili na web World Clean Up Day. Není stanoven časový limit, můžete se digitálnímu úklidu věnovat jednu hodinu nebo celý den. Díky zveřejnění objemu dat, dokážeme vyčíslit naši společnou úsporu. Celosvětově, v jeden den!
Natálie
Office Manager
Pojďte do toho s námi, a oslavte Den Země digitálním úklidem. 🙂
tým VISIBILITY