Statistika, na kterou myslete, než zavelíte „Vypnout kampaně!“
Na byznysovém nebi vykoukly první mráčky a spousta firem v předzvěsti brzdící globální ekonomiky začala sesekávat marketingové rozpočty. 🪓 Odvážlivci dokonce sáhli po okamžitém vypnutí vyhledávacích a obsahových kampaní, aby získali čas navíc. Jaké vedlejší účinky od vypnutí kampaní čekat? O kolik se sníží tržby?
V textu si hrajeme se 4 emoji, tak schválně, jestli je najdete všechny.
Dlouho nikdo nevěděl, jaké následky znamená pro byznys kompletní vypnutí marketingových kampaní. Našli se i šarlatáni, kteří tvrdili, že kampaně nemají na tržby téměř vliv a lidé si firmu bez reklam najdou přes organické vyhledávání. Extrémní názor, ale smysl by to dávalo… Nebo ne?
Někteří méně poctiví manažeři stopnutí výdajů na výkonnostní marketing využívali k vylepšení zisku v reportech. Taktika známá jako „dojení značky“ 🐄 ale nikdy nefungovala dlouho.
Dnes už naštěstí máme výzkum, který dlouhodobé dopady takového rozhodnutí propočítal.
Vypínáme výkonnostní kampaně
Na webu Marketing Science vyšla studie, která hodnotila vypnutím reklam v mass médiích u 70 australských značek v posledních 20 letech. Jde o unikátní výzkum, který konečně vnesl světlo do nejasné problematiky – výsledky ostatních výzkumů byly nejednoznačné a pro dnešní digitální dobu často neuchopitelné, zastaralé.
Vypnutí reklam si představte jako vypnutí motorů Boeingu ✈️ letícího kdesi nad oceánem.
Bezprostředně po stisknutí tlačítka nepřijde žádný náraz. Byznys jede setrvačností dopředu a čím známější značka, tím pomaleji ztrácí výšku. Let bez motorů ale nikdy nevede k lepším výsledkům.
Vypínáte kampaně? Připravte se na stabilní pokles tržeb.
1. Rok první
Značka letí setrvačností dopředu, ale už na konci prvního roku je ztráta výšky znatelná. Ve výzkumu došlo k průměrnému poklesu tržeb o 16 procent. Ano, ve vzorku 70 firem se našly případy, kdy některým společnostem tržby v prvním roce zůstaly na původní úrovni, nebo dokonce rostly, ale mnoho jich nebylo.
2. Rok druhý a další
V druhém roce už většina firem zaznamenala červená čísla. Od vypnutí reklam se jejich tržby propadly v průměru o 25 procent. Ano, i tady vidíme firmy, které tržby udržely na původní úrovni, nebo je mírně zvýšily. Na druhé straně už ve druhém roce řada společností téměř zkrachovala.
Negativní efekt zastavení investic do marketingu žádná firma nedokázala kompenzovat déle než 3 roky.
Zdroj: Marketing Science
3. Velká značka trpí méně
Čím větší značka, tím známější produkty, tím více zákazníků a tím menší efekt na tržby má zmrazení marketingu. Nejstrmější pokles zaznamenaly menší společnosti, a to bez ohledu na to, jak intenzivně bezprostředně před stopnutím marketingových rozpočtů rostly.
Setrvačnost třetiny nejmenších společností ve výzkumu byla velmi nízká. Už ve druhém roce jejich tržby spadly pod 50 procent původních hodnot.
Zdroj: Marketing Science
Proč investovat do reklam v krizi?
Chápeme, že jsou firmy, které budou MUSET do marketingových rozpočtů sáhnout. Chápeme, že když jde o přežití, neobejde se to bez šetření. Setrvačnost je ale mrcha, takže se připravte, že opětovné nastartování marketingu nebude mít okamžitý efekt. Chvilku potrvá, než se nový impuls promítne do tržeb.
Podle výzkumu k návratu tržeb na původní úroveň dojde za více než 12 měsíců.
Co místo úplného sesekání rozpočtu začít investovat chytře? 🧠 Krize jsou příležitostí, jelikož ceny v reklamních aukcích klesají a se stejným rozpočtem můžete snadno zvýšit zásah. Když se navíc zapojí pokročilá multikanálová optimalizace zobrazování reklam, často u klientů nacházíme prostor pro snížení rozpočtů bez ztráty výkonnosti.
Jako největší český inzerent v digitálním prostoru na tento nešvar narážíme časteji, než bychom si přáli.
Kdybyste se před seknutím do rozpočtů chtěli ještě s někým poradit, víte, kde nás najdete.
Jak jsme desetinásobně zvýšili prodej pojištění Mutumutu
Od našeho klienta Mutumutu jsme dostali zadání na vytvoření takového mediaplánu pro Q1 2021, který by znásobil výsledky prodeje životního pojištění oproti stejnému období roku 2020. V čem byla výzva ideální právě pro VISIBILITY a jak jedna z našich nejúspěšnější kampaň tohoto roku probíhala? Čtěte dál.
Největší výzva
Životní pojištění není úplně nejjednodušší typ finančního produktu na prodej. Zákazníka při rozhodování nic netlačí, takže si s jeho výběrem dává na čas klidně i několik měsíců. Navíc je jednou z výhod nadstandartního životního pojištění Mutumutu 30% zvýhodnění pro ty, kteří žijí zdravým a aktivním životem. Tuto výhodu klienti získali často díky zdravé přepravě do a z práce, která se však během omezení pohybu v době COVID-19 lockdownu náročně nahrazovala.
Data, komunikace a trpělivost
Základem úspěšné spolupráce agentury s klientem je jasná shoda na dlouhodobé strategii kampaní, odvaha k experimentům a jejich pravidelné společné vyhodnocování – v tomto případě týdenní.
Po startu projektu a úvodní dvouměsíční brandové kampani na konci roku 2018 jsme v roce 2019 převzali odpovědnost za kampaně Mutumutu a bylo naší společnou dlouhodobou strategií budovat kampaně pěkně odspodu a investice do marketingu zvyšovat plynule, aby se nestalo, že klient finančně přestřelí investice oproti jejich návratnosti.
Mnoho firem má zvlášť oddělení brand a zvlášť výkonnostního marketingu. U Mutumutu se daří vyhodnocovat všechny kanály a části marketingového trychtýře společně (včetně e-mailingu a offline kanálů, testy přímý nákup vs RTB…). Takto intenzivní společná analytika obou stran je jedním z pilířů úspěchu této kampaně a tohoto klienta.
Perfektně vyladěný mediaplán
V roce 2021 jsme s Mutumutu po dlouhých debatách přidali do mediamixu televizi a odvážně navýšili rozpočet. V kombinaci s postupně laděnými ostatními kanály během posledních dvou let nastala perfektní synergie a výsledky kampaně ve Q1 2021 zásadně překonaly i ty nejoptimističtější plány.
Dokázali jsme to
Intenzivní a časově náročný způsob spolupráce se vyplatil. Za dva roky spolupráce se objem uzavřených pojištění Mutumutu zdesetinásobil. Mutumutu tak má dnes nejen nejprogresivnější životní pojištění na trhu, ale také viditelný podíl na trhu.
A třešnička na závěr? Náš klient vyhrál společně s Komerční pojišťovnou první místo jako klientsky nejpřívětivější pojišťovna a druhé místo jako pojišťovací inovátor.
„Díky vzájemné důvěře, a především velmi systematické spolupráci jsme se společně s VISIBILITY dostali mezi významné hráče v oblasti životního pojištění na českém trhu.“ Jindřich Lenz, CEO a spoluzakladatel Mutumutu.
Největší výzva pro další rok? Jak oslovit širší segment klientů životního pojištění. Rozdíly v kvalitě životního pojištění jsou obrovské, především životní pojištění uzavíraná jako podmínka hypoték jsou svými parametry často úplně mimo slušné životní pojištění. Naším společným cílem s Mutumutu je naučit klienty poznat kvalitní pojištění a jeho hodnotu.
Ideální case pro Visibility. Nemyslíte?
#innovatingtogether
Google Data Studio – 2. část
V prvním díle jsme si představili službu Google Data Studio a vysvětlili, proč je pro každého PPC specialistu či marketéra nepostradatelná. Dále jsme se podívali na základní přehled funkcí. Nyní se na Google Data Studio podíváme trochu podrobněji. V rychlosti si osvěžíme vytvoření zdrojů dat z Google Ads a Analytics. Hlavně si ale podrobně ukážeme tvorbu datového zdroje z Skliku. Na závěr ještě přidáme několik rychlých tipů pro práci s reportem.
Zdroje dat – Co už umíme
Už víme jak si vytvořit vzorový datový zdroj z Google Ads. Nyní si postup pro jistotu osvěžíme.
Na stránce https://datastudio.google.com/navigation/reporting v levém menu vybereme Vytvořit a zvolíme Zdroj dat.
Datový zdroj pojmenujte a z konektorů níže vyberte Google Ads. Pokud jste ještě žádný datový zdroj Google Ads nevytvářeli, budete muset autorizovat přístup Data Studia do Google Ads.
Následně se vám níže zobrazí struktura Google Ads účtu, do kterých máte přístup. Od MCC účtů po koncové. Vyberte účet z něhož budete chtít data do reportu stahovat a vpravo nahoře potvrďte kliknutím na Připojit.
Nakonec se Vám zobrazí seznam všech dostupných polí v datovém zdroji. Dimenze a metriky.
Stejným způsobem vytvořte i datový zdroj Google Analytics. Jen se Vám zobrazí struktura Google Analytics účtů. Vyberte Účet > Službu > a Výběr dat. Znovu klikněte vpravo nahoře na Přípojit.
Přidáváme data Skliku
Pro vytvoření zdroje dat z Skliku si musíte nastavit vlastní konektor. Respektive použijete konektor, vytvořený přímo Seznamem. Dále si nastavíte z jakého Sklik účtu se budou data stahovat. Proces nastavení konkrétního Sklik účtu v konektoru není na první pohled tak jednoduchý jako u Ads či Analytics. Jakmile jej však budete nastavovat opakovaně, zjistíte, že to není až tak děsivé :-). Tak si ukážeme jak na to.
Začínáme stejně jako u Google Ads. Na hlavní stránce Data Studia zvolte Vytvořit > Datový zdroj. Na další stránce s výběrem konektorů skrolujte níže a mezi “Partner Connectors” vyberte Vytvořte si svůj vlastní.
ID konektoru a ověřování
Konektor si opět pojmenujte. Nyní musíte vložit tzv. “Deployment ID”. Což není nic jiného než ID Sklik konektoru. To je vždy stejné, pokud Seznam v konektoru neproveden nějakou významnější aktualizaci.
Aktuální verze Sklik konektoru, k 7.5.2021 stále platná, je v3.0.0. K. Deployment ID pro tuto verzi je
AKfycbz5dp60Pq7R-gV3j2fIGoviSCojh0A7I3V3jT49BEMWzm6Cdzd0kPDiy7HVUvXhFLUINA
Tento kód vložte do pole Deployment ID, klikněte na Ověřit, níže se objeví samotný Sklik konektor. Ten vyberte.
Opět. Pokud vytváříte konektor poprvé, je třeba absolvovat několik bezpečnostních schválení. Nejprve Přístup k údajům. Klikněte na Povolit
Ve vyskakovacím okně vyberte účet, pro který chcete konektor povolit.
Dále je to Povolení k práci s konektorem. Opět klikněte na Povolit a ve vyskakovacím okně znovu vyberte účet, pro který bude povolení platit.
Nakonec je ještě nutné udělit konektoru přístup ke Google účtu, pod kterým Zdroj dat vytváříte.
Token a UserId
Konečně se dostáváme do fáze, kde se vyplňuje vývojářský Token a ID Sklik účtu (UserId).
Vývojářský Token lze zjistit jednoduše. Přihlaste se do Sklik účtu s právy vlastníka a přejděte na adresu www.sklik.cz/nastaveni. Úplně vespod uvidíte samotný Token (API klíč). V případě že ještě nikdo token nezobrazil, klikněte na Zobrazit token.
Důležitá informace k zapamatování. Pokud vygenerujete nový token, ten původní se zneplatní. To znamená, že přes něj nebude možné přistupovat k datům z Skliku a Vámi vytvořený datový zdroj v Data Studiu nadále nebude fungovat. Tato akce se nedá vrátit. Museli byste pak v datovém zdroji nastavit nový vývojářský Sklik token.
UserId, neboli ID Sklik účtu, zjistíme opět jednoduše. Stačí pomocí malé utilitky, na této adrese https://bit.ly/2uMuKgL, zadat vývojářský Sklik token. Klikněte na Načti moje ID.
ID vložte do pole UserId.
Pokud má vlastník Sklik účtu (ze kterého se token získal) přístup do více Sklik účtů, zobrazí se výpis všech těchto Sklik účtů, s příslušnými ID. V tomto případě dohledejte ID toho, který budete chtít použít.
Jakmile máte obě pole (Token a UserId) vyplněná, potvrďte vpravo nahoře kliknutím na Připojit.
A máme hotovo! Nyní vidíte stránku se seznamem všech dostupných polí v datovém zdroji.
Rychlé tipy
Nakonec pro Vás máme pár rychlých tipů pro ušetření drahocenného času.
- Pojmenování metrik a dimenzí – Např v datovém zdroji Google Ads je mnoho polí stále v angličtině. Pokud některá nepřeložená pole budete v reportu používat, je ideální toto provádějte přímo v datovém zdroji. Změna se tak projeví do všech míst v reportu, kde je metrika či dimenze použita. Pokud přejmenování provedete přímo na konkrétním místě v reportu, překlad se do dalších míst reportu nepřenese.
- Přizpůsobené doručování e-mailů – Reporty z Google Data Studia je možné zasílat pravidelně na e-mail. To už většina lidí ví. Nově je ale už nějakou dobu možné si přizpůsobit předmět a samotné sdělení e-mailu.
- Kopie reportu – Pokud jste report již vytvořili, ale jej použít i pro data z jiných účtů, není nic jednoduššího než si vytvořit kopii. Nejprve si připravíme zdroje dat. V reportu, který chceme kopírovat, vpravo nahoře klikneme na “3 tečky” > Vytvořit kopii. Následně jen vyměníme zdroje dat a potvrdíme kliknutím na Kopírovat přehled
- Aktualizujte zdroje dat – Čas od času aktualizujte zdroje dat tím, že je znovu připojíte. Je to kvůli toho, že Google i Seznam ve svých systémech postupně aktualizuje seznam metrik a dimenzí. Aby byly v námi vytvořeném datovém zdroji dostupné, je nutné jej znovu propojit. Není ale potřeba jej pokaždé znovu vytvářet, jen “znovu propojit”. Datový zdroj si otevřete a vlevo nahoře klikněte na Upravit připojení. Na další stránce vpravo nahoře klikněte na Znovu připojit.
Pokud Data Studio zjistí, že je třeba nějaká pole přidat či odebrat, zobrazí výpis těchto polí. Pak jen potvrďte Použít. Jestli žádné změny nezjistí, klikněte dál na Pokračovat.
Na závěr
Věřím, že Vám článek alespoň trochu zjednoduší práci při nastavování Zdroje dat z Skliku a rychlé tipy ušetří čas. V příštím díle se podíváme na …
Facebook vs Apple: Válka o data
Jak aktualizace systému iOS 14 ovlivní výkon vaší reklamy na Facebooku
Společnost Apple dává již delší dobu uživatelům kontrolu nad sledováním reklam, ale nyní můžete podniknout kroky přímo k minimalizaci placené reklamy.
iOS 14 přinesl našim smartphonům nejen významné vizuální změny, ale především výrazné změny se vyvíjejí na pozadí, protože se Apple zaměřuje na soukromí aplikací a sledování aktivity.
Následná aktualizace, která má být zavedena v iOS 14.5, se soustředí na sledování reklam a poskytuje uživatelům větší kontrolu nad jejich daty. Tento krok vyvolal veřejnou debatu mezi Apple a Facebookem, přičemž Facebook je hluboce znepokojen tím, jak tato aktualizace ovlivní cílení a sledování reklam u mnoha malých podniků, které používají svou platformu pro marketing. Přestože společnost Apple vydala podrobné informace o aktualizaci, je důležité si uvědomit, že míra jejího dopadu na inzerenty se teprve uvidí.
Co víme o aktualizaci iOS 14
Novou vychytávkou s názvem App Tracking Transparency policy (ATT) společnost Apple potvrdila, že uživatelé budou požádáni o povolení, než budou aplikace moci pro sledovaní reklam třetích stran používat jedinečný identifikátor pro inzerenty (IDFA). Na straně aplikace bude vývojář požádán o povolení použít určité informace z jiných aplikací a webů pro reklamní účely, aby vyhověl ATT.
Tato aktualizace přidá do App Store novou obrazovku s výzvami s informacemi o ochraně osobních údajů aplikace, sledovacích údajích a propojených datech:
Důvody proč to Apple dělá,
- chce informovat uživatele o tom, jaké údaje bude aplikace sledovat, než ji nainstalují,
- chce dát uživateli na výběr, zda se při instalaci aplikace přihlásí ke sledování.
Jak tato aktualizace ovlivní inzerenty
Uživatelé budou mít s novou aktualizací mají možnost výslovně souhlasit/nesouhlasit s jejich sledováním a mnozí očekávají, že se značný počet uživatelů odhlásí. Při absenci těchto informací bude placená reklama značně narušena, ačkoli přesný dopad aktualizace bude znám až po zavedení.
Jak se dalo očekávat, aktualizace vyvolala nespočet otázek od inzerentů a vývojářů aplikací, které se stávají zřejmými až nyní.
Jak se připravit na změny
Facebook oficiálně načrtl změny, které inzerenti očekávají na své platformě. Aby se pokusil minimalizovat dopad ztráty dat z aktualizace iOS 14, vytvořil Facebook „Souhrné měření událostí“, které navrhl tak, aby bylo možné měřit výkon kampaně způsobem, který je konzistentní s rozhodnutími spotřebitelů o jejich datech.
Klíčové změny, které mohou uživatelé služby Facebook Ads očekávat a jak se na ně připravit:
Konverze: Inzerenti budou omezeni na 8 upřednostňovaných konverzních událostí na webu na každou doménu, tj. 8 událostí založených na pixelech, nebo osm vlastních konverzních událostí. Není nutná žádná akce a tato změna proběhne automaticky, ale je důležité naplánovat maximálně 8 konverzních událostí.
Ověření domény: Facebook přesouvá pixely do vlastnictví založeného na doméně. Pokud používáte pixely, ověřte svou doménu na Facebooku, abyste minimalizovali jakékoli narušení vašich dat. Ověření vaší domény je obzvláště důležité, pokud je váš pixel spravován více stranami.
Reportování výsledků: 28 denní atribuce jakéhokoli druhu již nebude podporována ani 7d enní atribuce po zobrazení. Historická data budou k dispozici pouze prostřednictvím rozhraní API. Připravte se na zmizení údajů o atribuci po zhlédnutí a stáhněte si svá historická data nyní pro obě okna a 28 denní proklik. Pokud používáte 28 denní okno, porovnejte 28 denní a 7 denní konverze po kliknutí, abyste zjistili, jak mohou být ovlivněny vaše hlášené konverze. Aktualizujte veškerá pravidla, která používáte a která jsou aktuálně vázána na 28 denní atribuci.
Cílení: s tím, jak se lidé po aktualizaci iOS 14 odhlásí ze sledování, počet připojení aplikací a vlastních segmentů publika pro aktivity na aplikacích a na webu pravděpodobně poklesne. Z tohoto důvodu rozšiřte své publikum a získejte více potenciálních zákazníků.
Co dalšího můžu jako inzerent udělat
Je opravdu důležité si uvědomit, že AAT bude k dispozici pouze uživatelům iOS 14.5 a míra odhlášení není známa. S ohledem na to musí všichni inzerenti v nadcházejících týdnech sledovat svá data, aby pochopili dopad této aktualizace. Sledujte výkon svých reklam pro iOS, připravte se na úplné zavedení aktualizací a v případě potřeby buďte připraveni kampaň upravit.
Co je to dynamický remarketing?
Znáte to? Zobrazil se vám banner s produkty, které jste si nedávno prohlíželi na webu, ale neobjednali jste si je. Jak je to možné? Virus v počítači? Určitě Ne. Jde o dynamický remarketing v obsahové síti reklamního systému Google AdWords nebo Skliku.
100% zásah
Je to vylepšená forma klasického (standardního) remarketingu, která cíli naprosto přesně. A jak je to možné?
Na webových stránkách, které jste si prohlédli, byly nastaveny tzv. cookies. Kvůli těmto souborům jste byli označeni jako návštěvník webové stránky a dostali jste se tak do seznamu uživatelů pro remarketing konkrétního webu.
Tímto způsobem jste konkrétnímu webu umožnili, aby vám prostřednictvím Google a jeho partnerů (GDN, Google Display Network) zobrazoval na různých místech po internetu reklamy založené na tom, co jste si na jeho webu prohlíželi.
Toto je dynamický remarketing. Reklama vám ukáže přesně to, o co jste někdy v minulosti projevili zájem.
Velkou výhodou je, že dynamická reklama vám může zobrazit kromě obrázku i aktuální cenu, výši slevy nebo popis produktu. A publikum je na rozdíl od standardního remarketingu vytvořené automaticky. Reklama se tak zobrazuje uživatelům, kteří už daný produkt viděli . Zde je vhodné vyloučit publikum, které již provedlo nějakou konverzi nebo objednávku.
Jakou remarketingovou strategii zvolit?
Je dobré zamyslet se nad těmito body:
1. Kdy a na jak dlouho cílit na potenciální klienty
To vždy závisí na typu podnikání. Zda jde o rychloobrátkové spotřební zboží (potraviny, drogerie, oblečení, …) nebo o něco, co si člověk kupuje párkrát za život (auto, elektronika, …). Hodně záleží i na ceně, při levném zboží lidé nepotřebují čas na rozmyšlenou a dynamický remarketing zde nemá moc velký význam. U dražších produktů má naopak význam obrovský.
U spotřebního zboží je možné dokonce cílit i na publikum, které u vás v minulosti provedlo nějaký nákup. Připomenete se mu, aby podobný nákup provedlo zas, a to v čase, který odhadnete na základě spotřeby produktu.
Dobrým vodítkem při rozhodování, zda použít dynamický remarketing, jsou statistiky Google Analytics. Tam vidíte chování svých zákazníků a také jak dlouho jim trvá rozhodnutí o koupi od první návštěvy webu.
2. Jaké slovní spojení použít v dynamické reklamě
Vzhledem k tomu, že potenciální zákazník (vaše remarketingové publikum) už viděl váš web a nic nekoupil (nevykonal žádnou konverzi), reklama by ho měla přesvědčit, aby tak učinil.
Proto by měla být bannerová nebo textová reklama dostatečně poutavá a obsahovat text s těmi správnými výrazy podle toho, co prodáváte/propagujete: „Poslední kusy”, „30% slevy”, „Akce”, „Poslední volná místa”, „Nová kolekce” apod.
3. Kolikrát denně zobrazovat reklamy dynamického remarketingu
Doporučujeme nastavit nízký limit zobrazení dynamické reklamy v obsahové síti za den – max. 5 zobrazení denně na 1 uživatele. Tvíravá reklama může mít totiž opačný efekt, než bychom si přáli.
A příště se podíváme na to, jak dynamický remarketing nastavit. 🙂
Začněte pracovat s Data Studiem – 1. část
Reportování dat je důležitou součástí práce každého PPC specialisty. Nejlepším způsobem, jak si reportování usnadnit a ušetřit tak drahocenný čas, je reporty automatizovat. Dnes vám představíme jeden z nástrojů, který ve Visibility používáme již několik měsíců – Data Studio od Googlu.
Data Studio je v České republice dostupné zdarma. Jedná se o skvělý nástroj pro tvorbu personalizovaných automatických reportů podle potřeb klienta.
Proč používat Data Studio?
Hlavní výhodu vidíme v automatizaci. Pokud je report správně vytvořený, není potřeba do něj zasahovat. Data jsou aktualizována automaticky, což šetří dost času.
Druhou výhodou jsou možnosti jeho využití. Většina klientů si přeje zobrazovat rozdílné metriky z různých zdrojů, což díky Data Studiu není problém.
V neposlední řadě je Data Studio produkt Googlu – to znamená, že propojení s AdWords, Analytics a dalšími Google produkty je mnohem jednodušší.
Což nás přivádí k jeho nevýhodám.
I chyby se tam najdou
Pokud chcete přidávat data z Facebooku, Heuréky a dalších marketingových nástrojů, je to trochu komplikovanější. Nedávno přišel Sklik s novým konektorem pro Data Studio, vyzkoušeli jsme ho. A jak to dopadlo se dozvíte v dalším článku o Data Studiu – 2. část.
Data Studio umí potrápit i se synchronizací dat (resp. asynchronizací dat 🙂 ). Případně svojí pomalostí načítání a občasným errorem.
Největší nevýhodou je prvotní nastavení, které zabere poměrně dost času. Pozitivní je, že se jedná o jednorázovou časovou investici, která se vám dlouhodobě vyplatí.
Začínáme s reportem
Data Studio najdete na stránce datastudio.google.com. Přihlásíte se prostřednictvím svého Google účtu – v ideálním případě se přihlásíte pod takovým účtem, ke kterému máte napojené AdWords, Analytics a další Google nástroje. Takto se snadno dostanete k potřebným datovým zdrojům.
Při vytváření reportu můžete využít buď některou ze šablon, nebo si vytvořit report úplně od začátku.
Použití šablony je jednodušší a rychlejší. Samozřejmě do šablony můžete přidávat vlastní pole, grafy nebo tabulky, abyste vytvořili takový report, jaký potřebujete.
Níže uvedený postup se dá využít nejen při vytváření reportu ze šablony, ale i při vytváření úplně nových reportů (některé kroky se mohou mírně lišit). Jako první musíte vybrat zdroj, ze kterého si bude systém „tahat” data. Pokud nemáte přidaný zdroj dat, musíte si vytvořit nový kliknutím na tlačítko „Vytvořit nový zdroj dat“.
Vyberete typ zdroje dle systému (my jsme zvolili AdWords).
Poté vyberte konkrétní AdWords účet, ze kterého chcete čerpat.
Po propojení si můžeme zdroj dat přejmenovat (doporučujeme, pokud bude reportů více). Zde můžete změnit také názvy dimenzí, metrik, vypočítat novou metriku přidáním vzorce, případně změnit typ dané metriky/dimenze.
Zdroje dat se dají upravovat a přidávat kdykoliv, stačí kliknout na záložku Zdroj -> Spravovat přidané zdroje dat a vybrat si, jestli chcete zdroj upravit, vymazat nebo přidat.
Tímto způsobem přidáte i ostatní zdroje dat.
Úprava polí v reportu
Po propojení zdrojů si kliknutím vyberete, jaké pole chcete v reportu zobrazit (tabulka, graf, diagram, mapa a další). K tomu přiřadíte zdroj a metriky. Co používáme rádi, je srovnání s předchozím obdobím případně s loňským rokem. Na první pohled je tak vidět, jak si stojíte.
Pokud chcete data pouze za některé kampaně, využijte „Filtr“.
Data Studio nám umožňuje upravit i vzhled jednotlivých polí (tabulek a grafů) v záložce „Style“.
V záložce „Zdroj“ na horní liště můžete spravovat nejen datové zdroje, ale také segmenty, filtry či barvy hodnot dimenzí.
Tímto způsobem dokážete vytvořit report na míru každému klientovi.
Závěr 
Data Studio je skvělým produktem pro každého (nejen) marketéra, který potřebuje, aby byla data přehledná a report vypadal profesionálně. Stejně jako u každého nového nástroje je i zde nutná dávka trpělivosti. 🙂
Doufám, že vám článek alespoň trochu objasnil práci se zdroji a základním nastavením. V dalším pokračování se budeme zabývat pokročilejšími úpravami v Data Studiu a napojením Sklik konektoru.
Budu ráda, když se v komentáři podělíte o vaše zkušenosti a postřehy.
Původní verzi článku od Marianny Trtekové najdete na blogu slovenské pobočky Visibility.
Insta Stories: Revoluce v reklamě na sociálních sítích?
Poté co se používání Insta Stories stalo běžnou záležitostí, čas strávený uživateli na této sociální sítí se téměř zdvojnásobil. A to samozřejmě nabízí prostor pro kreativní řešení v rámci reklamních kampaní.
Insta Stories jsou všude
Interakce mezi lidmi na Instagramu díky Insta Stories vzrostly. Umístěny jsou hned nahoře a pravděpodobně většina z nás sleduje nejprve je a až potom scrolluje feed. A vlastně i tam už jsou, proscrollujeme pár příspěvků a jsou tam znovu. Reklama v Insta Stories už taky není horkou novinkou.
Nastává revoluce?
Co ale bude nového, kromě již mnoha jiných (Face filtr tedy efekt rozmazaného pozadí, možnost označování produktů), je přizpůsobení formátů z Facebook Ads.
O co vlastně jde?
Jedná se o možnost použití reklam, které už rotují na IG nebo FB. Fotky a videa, která chcete použít do Insta Stories Ads se zoptimalizují a zobrazí jako full screen reklamy. Formát Insta Stories je orientovaný na výšku v poměru 9:16, což by v případě čtvercových a na šířku orientovaných reklam ořezávalo kreativu ne zrovna šťastně. Teď se to dá i automaticky, a to tak, že v takových případech se obrázek zmenší a ve zbývající části plochy se objeví text – popisek z FB nebo IG postu. V případě, že formát reklamy je přizpůsoben Insta Stories, nic se nemění.
Mohou si tedy grafici dát nohy na stůl a relaxovat?
Automatické „přizpůsobení formátu“ běžících reklam je jistě zjednodušení práce, ale řekněme si to upřímně – pokud je něco šité na míru, je to vždy lepší. To otevírá diskusi na téma videí v Insta Stories, protože ta jsou stále doménou YouTube, a tedy i reklamy v šířkovém formátu. Mnohé brandy využívající video ads v Insta Stories je tvoří právě pro tento formát na výšku, případně čtverec.
Uživatelé se ale přesouvají stále více na mobily a je možné, že se formátová změna odehraje i na tomto poli – že by otázka času?
Každopádně o novinkách v Insta Stories ještě uslyšíme!
3 zabijácké tipy pro lepší Facebook ads
Reklamy na Facebooku v posledních několika letech dokázaly, že jsou vynikající cestou k zákazníkům a dokáží výrazně ovlivnit váš business. Pokud plánujete zapojení Facebook ads do vaší marketingové strategie, ujistěte se, že optimalizujete reklamy tak, abyste zvýšili míru konverze a maximálně využili rozpočet.
Pokud jste noví ve světě Facebook marketingu nebo hledáte způsoby, jak vylepšit vaši strategii, tipy v tomto článku vám pomůžou vytvořit zabijácké Facebook kampaně.
1. TIP: Využívejte Facebook pixel naplno
Facebook umožňuje použít pouze jeden pixel napříč celou webovou stránkou. Díky němu můžeme měřit nejrůznější metriky, optimalizovat a budovat publika pro Facebook kampaně. Sbírá také důležité informace o tom, jak lidé používají vaše stránky napříč zařízeními, což vám může pomoci při rozhodování ohledně reklamních kampaní.
Vytvoření FB pixelu je jednoduché. Jděte do sekce „Pixel“ ve vašem Ads manageru, klikněte na „Create a pixel“ a vložte název. V případě, že pracujete se svým webem, můžete pixel ihned nainstalovat. V opačném případě klikněte na „Email pixel code“ a pošlete instrukce webmasterovi.
2. TIP: Důležitost videoobsahu
Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg opakovaně zmiňuje, že Facebook se zaměřuje na inovaci videoobsahu. Největší sociální síť na světe investuje do video platformy nemalé prostředky a do budoucna to nebude jiné.
Co to znamená pro inzerenty? Firmy mají skvělou příležitost oslovit nové trhy a zapojit spotřebitele pomocí video reklamy. Jelikož Facebook neůstale zdůrazňuje důležitost videoobsahu, ti, kteří nebudou investovat do videoreklam, mohou být rychle zastínění značkami, které jsou připraveny přizpůsobit se a vyvíjet se dle nových trendů digitálního trhu. Dle Facebooku sledovanost videí vyrostla o více než 50 %. Vytváření videoreklam je tedy důležitou součástí budování brandu a řízení prodejů.
Pokud jste nikdy nepoužívali videoreklamy, je důležité vědět, že můžete nahrát videobsah přímo do vašeho reklamního účtu. Výzkum od Facebooku ukazuje, že tyto reklamy mají o 30 % více zhlédnutí než videa z jiných zdrojů. Další výhodou je přístup k veškerým statistikám ohledně zhlédnutí videa a automatická optimalizace cílení na relevantní uživatele.
3. TIP: Zaměřte se na mobily
Firmy, které inzerují na Facebooku, velmi často zanedbávají mobilní uživatele. To může být ovšem obrovská chyba, jelikož počet mobilních uživatelů již převyšuje desktopové a jejich počet roste každým rokem. Je tedy důležité zaměřit se na vytváření dynamických mobilních reklam jakožto součástí marketingové strategie.
Jedna z nejdůležitějších věcí, které byste měli mít na paměti při vytváření mobilních reklam je, že byste měli přizpůsobit obsah pro mobilní publikum. Když uživatelé prohlíží Facebook skrz mobilní aplikaci, je zde velká šance, že jejich pozornost je přitahována ve více směrech. Je tedy důležité dát jim jasné sdělení a call-to-action. Uživatelé budou navíc pravděpodobně jednat rychleji, pokud bude nabídka časově omezená. Dále byste měli zvolit vhodné obrázky a vyrobit reklamu, která bude vyčnívat mezi ostatním obsahem a upoutá pozornost tohoto „zaneprázdněného“ publika.
Jak přepnout Atribuční model v AdWords?
V roce 2018 přišel Google se „třema áčkama“, což není žádný nový autobazar, nýbrž témata, na které by se měli v kampaních zaměřit PPC specialisti. A to Atribuce, Audience a Automatizace. V tomto článku se stručně podíváme na Atribuci, jaké má modely, podle čeho si je vybrat a jak je v AdWords nastavit.
V AdWords kampaních je v defaultním nastavení atribuční model Last Click. Ten přiřazuje konverze poslední kampani, přes kterou se uživatel prokliknul a konvertoval. Tento způsob je zastaralý a nebere v úvahu další kampaně, které působily na trase od zákazníka ke konverzi. Hlavním problémem nesprávné atribuce je ztracená příležitost pro klienta.
Jaké atribuční modely v systému najdeme?
Typy atribuce v AdWords | Popis |
S poklesem v čase (Time Decay) | Přiřazuje vyšší zásluhy kliknutím, ke kterým došlo těsně před konverzí. |
Linearní | Přiřazuje všem kliknutím na trase rovnoměrně. |
Na základě pozice (Position Based) | Přiřadí 40 % oběma reklamám, které se na trase vyskytly na začátku a na konci. Ostatním rozdělí 20 % hodnoty konverze. |
Data Driven | Přiřazuje hodnotu na základě předchozí zkušenosti (musí být splněny podmínky viz. níže). |
Jaký atribuční model použít?
Máme pro vás jednoduchou pomůcku:
Time Decay – pokud se jedná o známou značku/inzerenta, produkty s nízkou investicí a rychloobrátkové zboží.
Position Based – pokud se jedná o drahé produkty, dlouhý rozhodovací proces zákazníka nebo nového inzerenta na trhu, případně novou značku.
Linear – pokud ani jeden z předchozích modelů není ten pravý.
Data Driven – ideální a nejchytřejší z modelů, ale funguje až po splnění podmínek 500 konverzí a 15 000 prokliků za posledních 30 dní.
Zdroj: Google ČR
Kde atribuci nastavíte?
1. V AdWords v novém rozhraní (stejně i ve starém) kliknete na Nastavení (klíč) v pravém horním rohu
2. Měření – kliknete na Konverze
3. Vyberete konverzi a kliknete na Název (př. Objednávka)
4. Kliknete na UPRAVIT NASTAVENÍ (modře)
5. Atribuční model a změníte dle vybraného typu atribuce
6. Uložíte a kliknete na HOTOVO
Gratuluji! Zvládli jste to. 🙂
Jak začít s Instagramem pro firmy?
Po velkém boomu Facebooku, kdy kdo neměl účet na této sociální síti, jako by nebyl a nežil, se skoro zdálo, že žádná jiná síť už nemá v tak tvrdé konkurenci šanci. Zkoušel to Snapchat, zuby nehty se držel a drží Twitter. Není tedy divu, že ani Instagramu mnozí neprorokovali zářnou budoucnost, ale opak se stal pravdou. Již nedlouho po uvedení na trh Instagram využívalo přes milion lidí na celé světě. A nyní jsou čísla ještě zajímavější. Měsíčně je na Instagramu aktivních 150 miliónů lidí z celého světa. Ti denně přidají 55 miliónů fotografií a udělí 1,2 bilionu lajků. Tak co, ještě si někdo myslí, že s Instagramem nemáme ať už k využití k osobním nebo komerčním účelům počítat? Zvolte si nick, zadejte celé jméno a nezapomeňte na profilový obrázek.
1. Zvolte si nick, zadejte celé jméno a nezapomeňte na profilový obrázek
Začít se musí vždy od začátku a tím je právě identita firmy, která pomůže fanouškům vás rozpoznat a rychleji najít. Nezapomínejte na to, že méně je někdy více. Kreativitu si raději nechte na jindy. Nick zadejte maximálně jednoduchý a rozpoznatelný. Možná se vám bude zdát na první pohled ideální a nadmíru vtipná volba @jardabroucekrezbartruhlarpracevsehodruhu, ale vaši fanoušci zcela určitě více ocení nick @truhlarstvi_broucek.
Stejné je to i se jménem (zadejte celé vaše jméno) a profilovým obrázkem (logo postačí). Pamatujte, že v jednoduchosti je krása.
Zdroj: giphy.com
2. Popisek
K napsání popisku máte k dispozici 150 znaků. Opět se nesnažte vymyslet žádná složitá souvětí a krkolomné výrazy, kterým stejně nejspíše budete rozumět jenom vy sami. Jednoduše napište, o čem váš Instagram je, čím se vaše firma zabývá a můžete připojit i proč se tím vaše firma zabývá. Někdo na Instagramu využívá i svůj hashtag.
3. Strategie, kreativita a dostatek času
Zapomeňte na Facebook. Instagram je sociální sítí, na které platí jiná pravidla a ty je nutno dodržovat, abyste se neutopili v rybníčku s konkurencí dalších firem. Když už se do něj pustíte, tak ho dělejte pořádně. Základními ingrediencemi pro zdařilé dílo je ČAS, PLÁN, TRPĚLIVOST a KREATIVITA. Nutno si také uvědomit, že Instagram není prodejní kanál. Jeho uživatelé se chtějí bavit a sdílet „hezké věci“. Může vám však přivést nové zákazníky, jejich loajalitu a vynést vás na první místo před konkurencí. Ano, zázraky jsou tady na denním pořádku.
Zdroj: giphy.com
4. Typ fotek a rozměry
I Instagram má svá pravidla. Jedním z nich je správný formát fotek sdílených na zdi, tedy čtvercový. Ideální rozměr je 1080 x 1080 px. Přestože je už možné sdílet fotky i v jiných rozměrech, držte se čtverců. Využijete tak maximum feedu. Druhů fotek je nespočet. Můžete se vrhnout na lifestyle vizuály, citáty, videa nebo také tak oblíbený Boomerang.
5. #hashtagy
A nakonec to nejlepší a zároveň pro někoho i nejméně uchopitelné – používání hashtagů. Hlavně rozumně. Offtopic hashtagy (#food, #coffee, #home) se vám mohou zdát na první pohled atraktivní, ale je nutné si uvědomit, že je používají lidé z celého světa a vaše fotka se tak na zdi udrží asi 10 vteřin. Aby vaše fotka dosáhla kýženého výsledku (co nejvíce lajků a komentářů), je potřeba na to jít od lesa. Prohledejte internet a najděte influencera, který je populární právě v tom oboru, kterým se vy zabýváte. A hashtagy jednoduše okopírujte. Opisovat se nemá, ale tohle nikomu vadit nebude a vám to pomůže.
Zdroj: gyphy.com
A jak najít toho správného influencera? O tom zase někdy příště. ?