Je budoucnost PPCčkařů ohrožena?
V poslední době čím dál častěji slyšíme o automatizaci v PPC kampaních. Google prosazuje automatické a poloautomatické kampaně na školeních, konferencích i workshopech. To jsou RDA, RSA, DSA kampaně nebo auto bidding. V Google Ads najdeme spoustu různých doporučení, jak výkon kampaní vylepšit a optimalizovat. To vše ulehčuje práci PPC specialistům a šetří jejich čas. Super 🙂 A právě tím vzniká mezi některými PPC specialisty panika. „Co budu dělat, když to vše systém udělá za mě? Budu se muset přeorientovat na jinou práci?“ Slýchávám to poměrně často z různých stran. Je to opravdu tak? Skončí pozice PPC specialisty? Ne. Klid.
Nepodléhejte panice
Ano, mění se náplň práce PPC specialisty. Už se nejedná o manuální nastavování každého detailu v kampani. Psaní stovek textů reklam, hraní si s klíčovými slovy nebo testování různých cílení reklam. Chytré reklamy a kampaně si s tím vším dneska už poradí. Ale…
Pořád je potřeba, aby nad kampaněmi někdo přemýšlel.
Specialista nebo marketér
Jste specialista nebo marketér? Specialista je úzce zaměřený na konkrétní oblast. Spousta PPC specialistů zná systémy, ve kterých spouští kampaně naprosto detailně a dokonale. Ale přemýšlet nad celkovou strategií, komplexním medialním plánováním už je problém.
Marketér se dívá na PPC kampaně jako jen na jednu z částí marketingového plánu, který má jasný cíl. Například cílem klienta je (nečekaně) maximalizace zisku. Poptává u PPC specialisty kampaň, která bude mít cíl – prodej. PPC specialista (specialista) se bude zabývat nastavením kampaně, rozpočtem, který má na ni vyhrazený, cílením a sledovat výkon. Ale marketér bude kampaň sledovat v kontextu s jinými online kanály. A to i neplacenými zdroji. Komunikace s klientem je jedna z nejdůležitějších součástí naší práce.
A právě tady nastane pro některé PPC specialisty (specialisty) změna. Budou se muset naučit dívat se na kampaně „ze shora“. Přemýšlet strategicky a naučit se plánovat napříč různými systémy dle cíle klienta. Záleží tedy na každém, jak se k tomu postaví, ale já jsem optimista.
A jaký je Váš názor na budoucnost PPC specialistů? 🙂
Performance 2020: Největší událost roku pro PPCčkaře
Včera proběhl druhý ročník největší konference zaměřené na PPC kampaně a výkonnostní marketing – Performance 2020. Konference se zúčastnilo přes 130 lidí z oboru a nechyběli jsme ani my.
Ondřej Ilinčev – ILINČEV s.r.o.
Programem nás provázel Petr Šimůnek, šéfredaktor časopisu Forbes. Jako první vystoupil Ondřej Ilinčev s přednáškou na téma „Aby vaše vstupní stránky nebyly zároveň výstupní“. Mluvil o tom, jak je důležité poslouchat klienty a zohledňovat na webových stránkách jejich textace. Dotkl se ale i toho, jak začít s úpravou webových stránek tak, aby byly pro uživatele co nejrelevantnější.
Mark Irvine – WordStream
Po českém rozjezdu jsme pokračovali s Markem Irvinem ze společnosti WordStream. Marek se zaměřil na propojení vyhledávání a sociálních sítí. Při srovnání výkonnostních KPI ve většině případech vychází FB Ads hůř a rozhodnutí managementu, zda s kampaněmi pokračovat, vypadá jasně. To je ale podle Irvina chyba. Moc hezky ukázal, co se stane po vypnutí facebookových kampaní s vyhledáváním, hledáním některých frází a konverzním poměrem. Výborným tipem pro pokročilejší optimalizace je pak kombinace remarketingových publik ze sociálních sítí a jejich využití ve vyhledávání.
Hanka Zachová – Glami
Po přestávce vystoupila Hanka Zachová, bývalá konzultantka Googlu, která nyní pracuje ve společnosti Glami. Jejím tématem byl „Brandový dluh“. U start-upů jsou možné dva typy komunikace brandu. „Buď „něco“ zkusíme, uvidíme, jak to bude fungovat a pak to doladíme, nebo to uděláme od základu správně,” prozradila nám Hanka. Ta také doporučuje se zaměřit na budování brandu v dlouhodobém horizontu a je přesvědčena, že „krátkodobé kampaně odvádí pozornost od dlouhodobých.“
Josef Hlaváček – Facebook
Hned po Hance vystoupil Pepa Hlaváček z Facebooku. Začal chvilkou z historie a pokračoval přednáškou „Jak na zajímavá videa.“ Už asi víme, že nejdůležitější jsou první 3 sekundy. Jakmile uživatele nezaujmeme a nesdělíme mu to nejdůležitější, odchází.
A pak přišla na řadu krásná část dne, oběd. 🙂
Warren Knight – Think Digital First
Jakmile jsme na obědě nabrali energii, byli jsme připraveni na odpolední přednášky. Na řadu přišel Warren Knight. Jeho úžasná energie a optimismus byly silnější než obsah přednášky. Mluvil o cestě zákazníka, rozdal knihy, zatančil a byl pryč.
Dominik Wöber a Andy Taylor
V sérii zahraničních řečníků vystoupili také Dominik Wöber a Andy Talor. Dominik se věnoval mobilům, rychlosti načítání a AMP. Andy z Merkle se zaměřil na Google My Business, Local Inventory Ads – službu Googlu, která však v ČR zatím není dostupná.
Mariia Bocheva a Petra Pacáková
Po druhé přestávce se na pódiu objevily také ženy, a to Mariia Bocheva z OWOXu a Petra Pacáková z Acomwaru.
Celá akce byla dobře zorganizovaná, umístěná do krásných prostorů a plná zajímavých přednášek. Velmi jsem ocenila energy drinky na stolech. 🙂 Díky organizátorům! Budeme se těšit na další ročník.
Začněte pracovat s Data Studiem – 1. část
Reportování dat je důležitou součástí práce každého PPC specialisty. Nejlepším způsobem, jak si reportování usnadnit a ušetřit tak drahocenný čas, je reporty automatizovat. Dnes vám představíme jeden z nástrojů, který ve Visibility používáme již několik měsíců – Data Studio od Googlu.
Data Studio je v České republice dostupné zdarma. Jedná se o skvělý nástroj pro tvorbu personalizovaných automatických reportů podle potřeb klienta.
Proč používat Data Studio?
Hlavní výhodu vidíme v automatizaci. Pokud je report správně vytvořený, není potřeba do něj zasahovat. Data jsou aktualizována automaticky, což šetří dost času.
Druhou výhodou jsou možnosti jeho využití. Většina klientů si přeje zobrazovat rozdílné metriky z různých zdrojů, což díky Data Studiu není problém.
V neposlední řadě je Data Studio produkt Googlu – to znamená, že propojení s AdWords, Analytics a dalšími Google produkty je mnohem jednodušší.
Což nás přivádí k jeho nevýhodám.
I chyby se tam najdou
Pokud chcete přidávat data z Facebooku, Heuréky a dalších marketingových nástrojů, je to trochu komplikovanější. Nedávno přišel Sklik s novým konektorem pro Data Studio, vyzkoušeli jsme ho. A jak to dopadlo se dozvíte v dalším článku o Data Studiu – 2. část.
Data Studio umí potrápit i se synchronizací dat (resp. asynchronizací dat 🙂 ). Případně svojí pomalostí načítání a občasným errorem.
Největší nevýhodou je prvotní nastavení, které zabere poměrně dost času. Pozitivní je, že se jedná o jednorázovou časovou investici, která se vám dlouhodobě vyplatí.
Začínáme s reportem
Data Studio najdete na stránce datastudio.google.com. Přihlásíte se prostřednictvím svého Google účtu – v ideálním případě se přihlásíte pod takovým účtem, ke kterému máte napojené AdWords, Analytics a další Google nástroje. Takto se snadno dostanete k potřebným datovým zdrojům.
Při vytváření reportu můžete využít buď některou ze šablon, nebo si vytvořit report úplně od začátku.
Použití šablony je jednodušší a rychlejší. Samozřejmě do šablony můžete přidávat vlastní pole, grafy nebo tabulky, abyste vytvořili takový report, jaký potřebujete.
Níže uvedený postup se dá využít nejen při vytváření reportu ze šablony, ale i při vytváření úplně nových reportů (některé kroky se mohou mírně lišit). Jako první musíte vybrat zdroj, ze kterého si bude systém „tahat” data. Pokud nemáte přidaný zdroj dat, musíte si vytvořit nový kliknutím na tlačítko „Vytvořit nový zdroj dat“.
Vyberete typ zdroje dle systému (my jsme zvolili AdWords).
Poté vyberte konkrétní AdWords účet, ze kterého chcete čerpat.
Po propojení si můžeme zdroj dat přejmenovat (doporučujeme, pokud bude reportů více). Zde můžete změnit také názvy dimenzí, metrik, vypočítat novou metriku přidáním vzorce, případně změnit typ dané metriky/dimenze.
Zdroje dat se dají upravovat a přidávat kdykoliv, stačí kliknout na záložku Zdroj -> Spravovat přidané zdroje dat a vybrat si, jestli chcete zdroj upravit, vymazat nebo přidat.
Tímto způsobem přidáte i ostatní zdroje dat.
Úprava polí v reportu
Po propojení zdrojů si kliknutím vyberete, jaké pole chcete v reportu zobrazit (tabulka, graf, diagram, mapa a další). K tomu přiřadíte zdroj a metriky. Co používáme rádi, je srovnání s předchozím obdobím případně s loňským rokem. Na první pohled je tak vidět, jak si stojíte.
Pokud chcete data pouze za některé kampaně, využijte „Filtr“.
Data Studio nám umožňuje upravit i vzhled jednotlivých polí (tabulek a grafů) v záložce „Style“.
V záložce „Zdroj“ na horní liště můžete spravovat nejen datové zdroje, ale také segmenty, filtry či barvy hodnot dimenzí.
Tímto způsobem dokážete vytvořit report na míru každému klientovi.
Závěr
Data Studio je skvělým produktem pro každého (nejen) marketéra, který potřebuje, aby byla data přehledná a report vypadal profesionálně. Stejně jako u každého nového nástroje je i zde nutná dávka trpělivosti. 🙂
Doufám, že vám článek alespoň trochu objasnil práci se zdroji a základním nastavením. V dalším pokračování se budeme zabývat pokročilejšími úpravami v Data Studiu a napojením Sklik konektoru.
Budu ráda, když se v komentáři podělíte o vaše zkušenosti a postřehy.
Původní verzi článku od Marianny Trtekové najdete na blogu slovenské pobočky Visibility.
Jak přepnout Atribuční model v AdWords?
V roce 2018 přišel Google se „třema áčkama“, což není žádný nový autobazar, nýbrž témata, na které by se měli v kampaních zaměřit PPC specialisti. A to Atribuce, Audience a Automatizace. V tomto článku se stručně podíváme na Atribuci, jaké má modely, podle čeho si je vybrat a jak je v AdWords nastavit.
V AdWords kampaních je v defaultním nastavení atribuční model Last Click. Ten přiřazuje konverze poslední kampani, přes kterou se uživatel prokliknul a konvertoval. Tento způsob je zastaralý a nebere v úvahu další kampaně, které působily na trase od zákazníka ke konverzi. Hlavním problémem nesprávné atribuce je ztracená příležitost pro klienta.
Jaké atribuční modely v systému najdeme?
Typy atribuce v AdWords | Popis |
S poklesem v čase (Time Decay) | Přiřazuje vyšší zásluhy kliknutím, ke kterým došlo těsně před konverzí. |
Linearní | Přiřazuje všem kliknutím na trase rovnoměrně. |
Na základě pozice (Position Based) | Přiřadí 40 % oběma reklamám, které se na trase vyskytly na začátku a na konci. Ostatním rozdělí 20 % hodnoty konverze. |
Data Driven | Přiřazuje hodnotu na základě předchozí zkušenosti (musí být splněny podmínky viz. níže). |
Jaký atribuční model použít?
Máme pro vás jednoduchou pomůcku:
Time Decay – pokud se jedná o známou značku/inzerenta, produkty s nízkou investicí a rychloobrátkové zboží.
Position Based – pokud se jedná o drahé produkty, dlouhý rozhodovací proces zákazníka nebo nového inzerenta na trhu, případně novou značku.
Linear – pokud ani jeden z předchozích modelů není ten pravý.
Data Driven – ideální a nejchytřejší z modelů, ale funguje až po splnění podmínek 500 konverzí a 15 000 prokliků za posledních 30 dní.
Zdroj: Google ČR
Kde atribuci nastavíte?
1. V AdWords v novém rozhraní (stejně i ve starém) kliknete na Nastavení (klíč) v pravém horním rohu
2. Měření – kliknete na Konverze
3. Vyberete konverzi a kliknete na Název (př. Objednávka)
4. Kliknete na UPRAVIT NASTAVENÍ (modře)
5. Atribuční model a změníte dle vybraného typu atribuce
6. Uložíte a kliknete na HOTOVO
Gratuluji! Zvládli jste to. 🙂
Nový vzhled Seznamu
A je tady nový vzhled českého vyhledávače Seznamu. Dnes Seznam spustil vyčištěný vyhledávač. Co se změnilo?
Odstranili se obrázky webů u odkazů, které ne vždy odpovídali svým odkazům. Místo nich se objevili menší loga.
Počet reklam se však nezměnil. Zůstávají tedy 3 TOP reklamní pozice a 5 reklamních pozic v pravém sloupci.
Jak správně plánovat PPC kampaně?
Pokud plánujete PPC kampaň a nejste si jistí, jak přidělit rozpočty jednotlivým kanálům (vyhledávání, obsah, remarketing a další) nebo jak pomoci PPC dosáhnout svých cílů, snad vám pomůže právě tento můj článek.
Nevíte jak na GSP (Gmail Sponsored Promotion) reklamy?
Už jste se setkali s reklamou ve svém Gmail účtu, která vypadá jako právě příchozí email? Není to sice žádná novinka, ale zatím stále málo inzerentů tento typ reklamy využívá. Proto jsem se rozhodla přiblížit ji těm, co GSP ještě nevyzkoušeli nebo neví kde začít. ☺
Co je GSP reklama? Jedná se o typ reklamy v obsahové síti, kterou cílíme na mail.google.com /Gmail/. Zobrazuje se tedy uživatelům v Gmailu, ve složce Promo akce a je označena slovem Reklama.
Reklama má různé možnosti cílení: Demografické (pohlaví + věk), jazykové a geografické cílení, podle typu zařízení (počítač, mobil a tablet). Dále je možné cílit dle klíčových slov, kde vybereme základní klíčová slova. Například u e-shopu s oblečením využijeme slova jako „móda“, „oblečení“ apod. Další možností cílení jsou témata dle rozdělení Googlu (např. Móda a styl, Cestování apod.). Jako poslední možností cílení jsou domény (které navštěvují naši klienti, můžou být i konkurenti).
Výhody a nevýhody GSP reklam:
+ reklama je v Gmailu zvýrazněná
+ platíte za první kliknutí na reklamu (otevře se jako klasický email), neplatíte za opakované kliknutí
+ uživatel může reklamu přeposlat svým známým
+ zatím nižší počet konkurentů a tím i cena za proklik
+ možnost cílení jako u kampaní v obsahové síti (zájmy, klíčová slova, témata, domény) kromě remarketingu
+ formáty reklam mohou obsahovat více informací a textu než v klasické bannerové či textové reklamě.
- Reklamy se zobrazují v Gmailu v panelu Promo / Hromadná pošta a někteří uživatelé můžou mít tento panel schovaný a reklamu tak neuvidí nebo se do této složky příliš často nedívají
Postup pro nastavení GSP kampaně v Google AdWords:
- + Nová kampaň – v Obsahové síti
- Nastavte denní rozpočet (vše jako u klasické kampaně v Obsahové síti).
- Vytvořte reklamní sestavu + cílení (klíčová slova, témata, domény apod.) + na Umístění zadejte mail.google.com
- Vytvořte reklamy – Galerie reklam a vybereme formát Gmail reklamy
Můžete si vybrat z těchto formátů:
Formát reklamy: produktové info + text + logo, potřebujete:
Logo 144 px x 144 px, text, Obrázek 650 px x 300 px až 4 obrázky.
TIPY:
- Pro různé typy cílení doporučujeme rozdělit do sestav.
- Klíčová slova vybírat spíše obecná než specifická.
- Upravte reklamy a jejich texty dle cílení v jednotlivých sestavách.
Snad vám tento článek pomohl a GSP kampaň alespoň otestujete. Pokud byste si i přesto nebyli jistí nastavením nebo výkonem GSP kampaní, ráda vám na vaše dotazy odpovím. 😉
AB testování na Facebooku
Chcete zjistit, jestli vám funguje lépe reklama s obrázkem nebo s propracovaným textem? Potom byste se měli zaměřit na AB testování svých reklam na Facebooku.
Už jste si v AdWords upgradovali sekci Videokampaně?
Spravování videokampaní v Adwords je zase o něco jednodušší. Vše máte krásně po ruce a nemusíte se zdržovat zbytečným přepínáním mezi jednotlivými nabídkami.
Nově se nebudete muset přepínat v levém menu, ale Videa najdete přímo v Kampaních mezi záložkami Kampaně, Reklamní sestavy, Nastavení, Reklamy, Videa atd.
Musím říct, že se mi to moc líbí, konečně je to přehledné. Cílení videoreklam najdete jako další záložku vedle Rozšíření reklam. Propojení účtu byste asi hledali dlouho. Nově ho najdete v Nastavení – Propojené účty.
Více se dočtete zde.
Kdy je ten pravý čas pro RTB reklamu?
Přemýšlíte o RTB, ale nejste si jistí, jestli je to pro vás nebo vašeho klienta vhodná forma reklamy? Zjistěte, kdy je RBT vhodné a jak ho správně nastavit.
Když jsem s RTB v Adformu začínala, bojovala jsem nejenom s fungováním systému, ale i se samotnou prací v něm. Nejdůležitější je zorientovat se ve spoustě možností, jak kampaň nastavit. Zároveň také vyvarovat se mnoha chybám, které při vytváření kampaní v Adformu vznikají. O tom, co je RTB už bylo napsáno hodně. Proto můj článek slouží především jako jednoduchý průvodce Adformem, který vám může usnadnit nejenom jeho používání, ale zároveň i měření kampaní.
Co je to RTB? Stručně pro připomenutí
RTB (Real Time Bidding) je způsob nákupu bannerové reklamy formou aukcí v reálném čase. Na jedné straně stojí web nabízející bannerový prostor, který v reálném čase informuje SSP (Supply Side Platform) o volném prostoru (impresích). Na druhé straně je pak DSP (Demand Side Platform), který poptává daný prostor.
Do hry také vstupuje cena za imprese i to, zda je banner vhodný a splňuje podmínky webu. SSP si tak vybere, který banner na webu reálně zobrazí. Vysoká cena za imprese tak nezaručuje zobrazení banneru.
Jedním ze systémů, který na způsobu RTB funguje, je právě Adform.
RTB vs. jiné kanály. Kdy se vyplatí využít RTB reklamu?
Vždy záleží na tom, co je cílem celé kampaně a jak velkou investici pro dosažení cíle máte. Existuje spoustu kanálů, které můžeme pro display kampaň použít – od PPC (Seznam, Google Display Network) po Etarget, Adform až po Sociomantic či Criteo.
Důležitý je stále i přímý nákup médií. Ať už na Seznamu, Economii, Mafře či u dalších předních českých provozovatelů online médií, kteří inzerentům zpřístupňují reklamní plochy.
Jak jsem se ale zmínila na začátku, je potřeba brát v úvahu jak investice, tak cíl kampaně.
1. Nízké investice, levnější weby. Cílem přivést vysokou návštěvnost za nízkou cenu za proklik
Pokud jsou vaše investice nižší, přímý nákup médií na velkých webech vyřadíme jako první. Stejně tak Sociomantic, který je orientovaný na velké klienty s vysokými investicemi. Budou vás zajímat hlavně PPC systémy (Sklik, GDN) a poté se dá využít i RTB v Adformu.
Nejprve si nastavíte cenu za proklik, kterou jste ochotni akceptovat a zvolíte vhodné cílení. V Adformu záleží na oboru a zvolených SSP. Při širším cílení na hlavní SSP (Doubleclick, Pubmatic, Rubicon, OpenX, iBillboard a další) a třeba jen geografickém omezení, je možné nastavit optimální cenu za proklik.
Ze zkušenosti je možné dostat se v Adformu i na nižší cenu za proklik než v GDN.
Příklad dosažených cen za proklik (eCPC) a ceny za tisíc zobrazení (eCPM) v Adformu.
2. Střední investice, kvalitnější weby. Cílem je zásah za nízkou cenu za impresi
Pokud je cílem zásah a sledovanou metrikou cena za impresi, orientujeme se spíše na RTB systémy. Opět záleží, na které SSP budete cílit. Při širokém cílení je možné dosáhnout jak velmi nízké ceny za impresi, tak i za proklik.
Pro vyšší zásah bude důležité nastavení frekvence. To znamená, jak často se banner zobrazí jednomu uživateli. Optimální je frekvence 4 – 5 zobrazení za den. Obecně platí, čím nižší frekvence, tím vyšší zásah.
3. Vysoké investice, kvalitní weby. Cílem branding a vysoký zásah
U velkých klientů je vhodné jednotlivé kanály kombinovat. Získáte nejen kvalitní data pro budoucí použití v dalších kampaních, ale také snížíte pravděpodobnost, že se vaše bannery nezobrazí uživatelům z vaší cílové skupiny.
Při vysokých investicích má klient obvykle dobrou vyjednávací pozici při přímých nákupech. Média nabízí spoustu možností brandingových kampaní včetně různých formátů (vytapetování stránky, přidání pre-roll videa nebo vyskakovacího okna apod.).
Brandingovou kampaň je potřeba doplnit o PPC vyhledávací kampaně, remarketing (nejen v PPC, ale i v RTB) a určitě se snažte využít potenciál kampaně včetně efektivního využití finančních prostředků naplno.
Shrnutí
Pokud hledáte nejlepší kanál pro svou displejovou kampaň, určitě nezapomeňte brát v úvahu cíl kampaně a investovanou částku. Podle tohoto si zvolte vhodný kanál, či mix kanálů a pečlivě nastavte cílení a frekvenci. Velmi často se setkávám s vysokou frekvencí (i neomezenou) hlavně v PPC systémech Google a Skliku. Své potenciální zákazníky spíš odradíte, než pozitivně zaujmete. Nezapomínejte také na Adform, i přes prvotní nesympatie určitě stojí za vyzkoušení a zařazení mezi kontinuálně využívané kanály.