Martin Vasquez: Energie a humor funguje i v online

Na začátku roku jsme se ve VISI absolvovali skvělý čtvrtletní projekt koučinku prezentačních dovedností a to napříč celým týmem. Lektorem a koučem byl Martinem Vasquezem. Ještě jednou Martinovi moc děkujeme a jsme rádi, že si našel čas na rozhovor i pro naše čtenáře.

Martine, na svých stránkách uvádíš, že tvými tréninky od roku 2003 prošlo přes 16 500 účastníků, to je hodně velký počet lidí, pamatuješ si je všechny?

No je to šílené číslo, takže si je samozřejmě nepamatuju. Často se mi stává, že mě někdo zdraví, a když vidí, že vůbec nevím, připomene se… byl jsem u tebe na školení… a mně nezbývá než většinou přiznat, že nevím. Nicméně mnohem lépe si pamatuju tváře než jména.

Na svých kurzech využíváš principy divadelní improvizace, proč jsi vybral zrovna tuto techniku?

Vystudoval jsem DAMU v Praze, a mým největším učitelem byl prof. Ivan Vyskočil, což je takový novodobý otec improvizace v Čechách. Věnuji se jí 22 let a je pro mě velkým zdrojem inspirace. Ty principy a cvičení jsou u mě spíš cesta než cíl, ale mají v sobě ohromnou sílu. Např. několik improvizačních principů využitelných velmi dobře v komunikaci: Pozorně naslouchej. Buď připravený spolupracovat. Rozvíjej téma svého partnera. Nech druhého zazářit. Buď v přítomném okamžiku.

Martine, poslední rok, jsi se musel přesunout do onlin prostředí, mělo to tvojí práci vliv? Nechybí ti přece jenom v online prostředí atmosféra a energie, kterou předáváš na klasických offline kurzech?

Chybí a moc! Přesun do online zpočátku bolel, nechtělo se mi. Musel jsem se naučit hodně digitálních dovedností, vybavit si kancelář technikou, předělat prezenční kurzy pro online prostředí a protrpět si začátky, kdy mi to moc nešlo. Každopádně jsem za to opravdu vděčný. Poslední rok jsem odškolil 700+ hodin a opravdu se naučil úplně nové dovednosti, jako např. facilitaci v MIRO nebo prezentování ve všech možných online platformách. A energie i humor v online funguje. Jen je potřeba přidat!

Školíš obchodníky, markeťáky i startupy, připravuješ řečníky na TED Talks, co je pro tebe největší zábava?

Největší zábava je příprava spíkrů na MASH UP pro IMPACT HUB Praha. Jak říká moje dcera, mrtě nových projektů, příběhů a přátelství. Těším se, až pojedeme zase naživo.

Hodně firem a lidí přehodnotilo v posledním roce svoje podnikání, plánuješ ty nějaký nový projekt/knihu/kurzy?

Ano, s mými kolegy jsme před 3 lety založili Skilery , což je organizace přinášející do škol tolik potřebné dovednosti jako rétorika, argumentace, vyjednávání, podnikání a inovativní myšlení. A kromě workshopů pro žáky, budeme připravovat školení i pro učitele, protože jsme získali akreditaci MŠMT pro vzdělávání pedagogických pracovníků.

Jak se ti vlastně trénovali lidé ve VISIBILITY?
Bylo to parádní. Lidé ve VISI jsou připraveni se učit, zkouší nové věci a co je hlavní, jsou ochotni pracovat se zpětnou vazbou. Pro trenéra je to radost.

Na závěr, neměl bys pro naše čtenáře a čtenářky pár tipů, co dělat, aby byli úspěšní při prezentacích?
Nejlepší cesta k úspěchu je poctivě si odpovědět na těchto 5 otázek:

  1. Proč jim to prezentuju?
  2. Proč jim to prezentuju zrovna já?
  3. Co jim můžu ukázat vizuálně a nejde to lépe popsat?
  4. Jaký příběh vyprávím, kde začnu a kde skončím?
  5. S čím po skončení prezentace odejdou?

Rozhovor vedla Petra Kubálková, VISIBILITY
Odpovídal Martin Vasquez, Lektor & Kouč

Datum zveřejnění: 26. 5. 2021
Autor: Petra Kubálková