Google Data Studio – 2. část
V prvním díle jsme si představili službu Google Data Studio a vysvětlili, proč je pro každého PPC specialistu či marketéra nepostradatelná. Dále jsme se podívali na základní přehled funkcí. Nyní se na Google Data Studio podíváme trochu podrobněji. V rychlosti si osvěžíme vytvoření zdrojů dat z Google Ads a Analytics. Hlavně si ale podrobně ukážeme tvorbu datového zdroje z Skliku. Na závěr ještě přidáme několik rychlých tipů pro práci s reportem.
Zdroje dat – Co už umíme
Už víme jak si vytvořit vzorový datový zdroj z Google Ads. Nyní si postup pro jistotu osvěžíme.
Na stránce https://datastudio.google.com/navigation/reporting v levém menu vybereme Vytvořit a zvolíme Zdroj dat.
Datový zdroj pojmenujte a z konektorů níže vyberte Google Ads. Pokud jste ještě žádný datový zdroj Google Ads nevytvářeli, budete muset autorizovat přístup Data Studia do Google Ads.
Následně se vám níže zobrazí struktura Google Ads účtu, do kterých máte přístup. Od MCC účtů po koncové. Vyberte účet z něhož budete chtít data do reportu stahovat a vpravo nahoře potvrďte kliknutím na Připojit.
Nakonec se Vám zobrazí seznam všech dostupných polí v datovém zdroji. Dimenze a metriky.
Stejným způsobem vytvořte i datový zdroj Google Analytics. Jen se Vám zobrazí struktura Google Analytics účtů. Vyberte Účet > Službu > a Výběr dat. Znovu klikněte vpravo nahoře na Přípojit.
Přidáváme data Skliku
Pro vytvoření zdroje dat z Skliku si musíte nastavit vlastní konektor. Respektive použijete konektor, vytvořený přímo Seznamem. Dále si nastavíte z jakého Sklik účtu se budou data stahovat. Proces nastavení konkrétního Sklik účtu v konektoru není na první pohled tak jednoduchý jako u Ads či Analytics. Jakmile jej však budete nastavovat opakovaně, zjistíte, že to není až tak děsivé :-). Tak si ukážeme jak na to.
Začínáme stejně jako u Google Ads. Na hlavní stránce Data Studia zvolte Vytvořit > Datový zdroj. Na další stránce s výběrem konektorů skrolujte níže a mezi “Partner Connectors” vyberte Vytvořte si svůj vlastní.
ID konektoru a ověřování
Konektor si opět pojmenujte. Nyní musíte vložit tzv. “Deployment ID”. Což není nic jiného než ID Sklik konektoru. To je vždy stejné, pokud Seznam v konektoru neproveden nějakou významnější aktualizaci.
Aktuální verze Sklik konektoru, k 7.5.2021 stále platná, je v3.0.0. K. Deployment ID pro tuto verzi je
AKfycbz5dp60Pq7R-gV3j2fIGoviSCojh0A7I3V3jT49BEMWzm6Cdzd0kPDiy7HVUvXhFLUINA
Tento kód vložte do pole Deployment ID, klikněte na Ověřit, níže se objeví samotný Sklik konektor. Ten vyberte.
Opět. Pokud vytváříte konektor poprvé, je třeba absolvovat několik bezpečnostních schválení. Nejprve Přístup k údajům. Klikněte na Povolit
Ve vyskakovacím okně vyberte účet, pro který chcete konektor povolit.
Dále je to Povolení k práci s konektorem. Opět klikněte na Povolit a ve vyskakovacím okně znovu vyberte účet, pro který bude povolení platit.
Nakonec je ještě nutné udělit konektoru přístup ke Google účtu, pod kterým Zdroj dat vytváříte.
Token a UserId
Konečně se dostáváme do fáze, kde se vyplňuje vývojářský Token a ID Sklik účtu (UserId).
Vývojářský Token lze zjistit jednoduše. Přihlaste se do Sklik účtu s právy vlastníka a přejděte na adresu www.sklik.cz/nastaveni. Úplně vespod uvidíte samotný Token (API klíč). V případě že ještě nikdo token nezobrazil, klikněte na Zobrazit token.
Důležitá informace k zapamatování. Pokud vygenerujete nový token, ten původní se zneplatní. To znamená, že přes něj nebude možné přistupovat k datům z Skliku a Vámi vytvořený datový zdroj v Data Studiu nadále nebude fungovat. Tato akce se nedá vrátit. Museli byste pak v datovém zdroji nastavit nový vývojářský Sklik token.
UserId, neboli ID Sklik účtu, zjistíme opět jednoduše. Stačí pomocí malé utilitky, na této adrese https://bit.ly/2uMuKgL, zadat vývojářský Sklik token. Klikněte na Načti moje ID.
ID vložte do pole UserId.
Pokud má vlastník Sklik účtu (ze kterého se token získal) přístup do více Sklik účtů, zobrazí se výpis všech těchto Sklik účtů, s příslušnými ID. V tomto případě dohledejte ID toho, který budete chtít použít.
Jakmile máte obě pole (Token a UserId) vyplněná, potvrďte vpravo nahoře kliknutím na Připojit.
A máme hotovo! Nyní vidíte stránku se seznamem všech dostupných polí v datovém zdroji.
Rychlé tipy
Nakonec pro Vás máme pár rychlých tipů pro ušetření drahocenného času.
- Pojmenování metrik a dimenzí – Např v datovém zdroji Google Ads je mnoho polí stále v angličtině. Pokud některá nepřeložená pole budete v reportu používat, je ideální toto provádějte přímo v datovém zdroji. Změna se tak projeví do všech míst v reportu, kde je metrika či dimenze použita. Pokud přejmenování provedete přímo na konkrétním místě v reportu, překlad se do dalších míst reportu nepřenese.
- Přizpůsobené doručování e-mailů – Reporty z Google Data Studia je možné zasílat pravidelně na e-mail. To už většina lidí ví. Nově je ale už nějakou dobu možné si přizpůsobit předmět a samotné sdělení e-mailu.
- Kopie reportu – Pokud jste report již vytvořili, ale jej použít i pro data z jiných účtů, není nic jednoduššího než si vytvořit kopii. Nejprve si připravíme zdroje dat. V reportu, který chceme kopírovat, vpravo nahoře klikneme na “3 tečky” > Vytvořit kopii. Následně jen vyměníme zdroje dat a potvrdíme kliknutím na Kopírovat přehled
- Aktualizujte zdroje dat – Čas od času aktualizujte zdroje dat tím, že je znovu připojíte. Je to kvůli toho, že Google i Seznam ve svých systémech postupně aktualizuje seznam metrik a dimenzí. Aby byly v námi vytvořeném datovém zdroji dostupné, je nutné jej znovu propojit. Není ale potřeba jej pokaždé znovu vytvářet, jen “znovu propojit”. Datový zdroj si otevřete a vlevo nahoře klikněte na Upravit připojení. Na další stránce vpravo nahoře klikněte na Znovu připojit.
Pokud Data Studio zjistí, že je třeba nějaká pole přidat či odebrat, zobrazí výpis těchto polí. Pak jen potvrďte Použít. Jestli žádné změny nezjistí, klikněte dál na Pokračovat.
Na závěr
Věřím, že Vám článek alespoň trochu zjednoduší práci při nastavování Zdroje dat z Skliku a rychlé tipy ušetří čas. V příštím díle se podíváme na …
Je budoucnost PPCčkařů ohrožena?
V poslední době čím dál častěji slyšíme o automatizaci v PPC kampaních. Google prosazuje automatické a poloautomatické kampaně na školeních, konferencích i workshopech. To jsou RDA, RSA, DSA kampaně nebo auto bidding. V Google Ads najdeme spoustu různých doporučení, jak výkon kampaní vylepšit a optimalizovat. To vše ulehčuje práci PPC specialistům a šetří jejich čas. Super 🙂 A právě tím vzniká mezi některými PPC specialisty panika. „Co budu dělat, když to vše systém udělá za mě? Budu se muset přeorientovat na jinou práci?“ Slýchávám to poměrně často z různých stran. Je to opravdu tak? Skončí pozice PPC specialisty? Ne. Klid.
Nepodléhejte panice
Ano, mění se náplň práce PPC specialisty. Už se nejedná o manuální nastavování každého detailu v kampani. Psaní stovek textů reklam, hraní si s klíčovými slovy nebo testování různých cílení reklam. Chytré reklamy a kampaně si s tím vším dneska už poradí. Ale…
Pořád je potřeba, aby nad kampaněmi někdo přemýšlel.
Specialista nebo marketér
Jste specialista nebo marketér? Specialista je úzce zaměřený na konkrétní oblast. Spousta PPC specialistů zná systémy, ve kterých spouští kampaně naprosto detailně a dokonale. Ale přemýšlet nad celkovou strategií, komplexním medialním plánováním už je problém.
Marketér se dívá na PPC kampaně jako jen na jednu z částí marketingového plánu, který má jasný cíl. Například cílem klienta je (nečekaně) maximalizace zisku. Poptává u PPC specialisty kampaň, která bude mít cíl – prodej. PPC specialista (specialista) se bude zabývat nastavením kampaně, rozpočtem, který má na ni vyhrazený, cílením a sledovat výkon. Ale marketér bude kampaň sledovat v kontextu s jinými online kanály. A to i neplacenými zdroji. Komunikace s klientem je jedna z nejdůležitějších součástí naší práce.
A právě tady nastane pro některé PPC specialisty (specialisty) změna. Budou se muset naučit dívat se na kampaně „ze shora“. Přemýšlet strategicky a naučit se plánovat napříč různými systémy dle cíle klienta. Záleží tedy na každém, jak se k tomu postaví, ale já jsem optimista.
A jaký je Váš názor na budoucnost PPC specialistů? 🙂
Jak na hromadný import produktových inzerátů?
Tentokrát přinášíme praktický TIP pro všechny správce rozsáhlých e-shopových produktových kampaní. Je jím hromadný import produktových inzerátů do systému Sklik. Nejenže vám tento import usnadní a urychlí tvorbu kampaní, ještě díky němu budete mít navíc v produktových kampaních i pořádek.
Nejprve je potřeba získat XML Feed, ze kterého budete kampaně vytvářet. Tento XML dokument nahrajte do Excelu. (Data -> Ze souboru -> Ze souboru XML). Po importu XML dokumentu, budete pracovat primárně s položkami CATEGORY TEXT a MANUFACTURER. Tedy v případě, že chcete strukturovat kampaně podle ceny výrobků nebo podle kategorií na webu.
1. Krok
- Ze sloupců ve feedu označených jako CATEGORY TEXT a MANUFACTURER vyberte požadované názvy reklamních sestav.
- Označte celý sloupec CATEGORY TEXT nebo MANUFACTURER a vybraný sloupec zkopírujte a vložte do nového listu.
- Do šablony, která je vám k dispozici ZDE, vložte do listu EXPORT položky CATEGORY TEXT nebo MANUFACTURER jako reklamní sestavy do druhého sloupce Ad Group.
- Dbejte na to, aby se reklamní sestavy neduplikovaly. V případě nejistoty, označte celý sloupec, klikněte na kartu „Data“ a vyberte „Odebrat duplicity“.
- Po vložení reklamních sestav a kontrole případných duplicit, vložte libovolný „Název kampaně“.
- Tento poslední list s názvem EXPORT importujte do AdWords Editoru a nastavte CPC. Následně kampaň vyexportujte a importujte do systému Sklik jako klasickou kampaň.
2. Krok
- Do již zmíněné šablony vložte názvy CATEGORY TEXT nebo MANUFACTURER z listu EXPORT do listu Výpočet – MANUFACTURER.
- Po vyplnění dalších sloupců jako je skladová dostupnost nebo cenová hladina, zkopírujte hodnoty z buňky „Párovací vzorec“ do PI – CATEGORY TEXT pod buňkou „Product Group“ a doplňte AdGroup (1 cenová hladina = 1 reklamní sestava) a Product Set label, což je popis produktové skupiny v rozhraní Skliku.
- Z listu Výpočet – MANUFACTURER zkopírujte hodnoty z buňky „Párovací vzorec” do listu PI manufacturer pod buňku Product Group, doplňte Ad Group a Product Set label, což je popis produktové skupiny v rozhraní Skliku.
- Doplňte název obchodu (Číslo:Název obchodu) v listu PI – manufacturer/PI – categorytext ke všem produktovým skupinám. Získáte ho pro přihlášení do Zboží.cz -> Provozovna -> ID vašeho Eshopu (1234:Můj eshop s. r. o.) případně po exportu stávající PI kampaně z .csv souboru pod buňkou PLA shop.
- Nyní je spárovací soubor připravený k importu do rozhraní. Celý obsah listu PI párovací list zkopírujte a vložte do nového Excel souboru jako hodnoty.
- Soubor uložte jako Text v kódu Unicode. Potvrďte uložení a po zavření Excelu zvolte neukládat.
- Uložený .txt soubor přejmenujte na .csv a klasicky importujte do rozhraní.
Tak co, povedlo se? Uvidíte, že stačí trocha praxe a hromadný import produktových inzerátů vám usnadní práci a ušetří čas například na vyhledávání dalších vychytávek!
Autorem tohoto návodu je Sklik konzultant Tomáš Hanzlík. Jeho původní článek najdete na blogu Seznamu.
Začněte pracovat s Data Studiem – 1. část
Reportování dat je důležitou součástí práce každého PPC specialisty. Nejlepším způsobem, jak si reportování usnadnit a ušetřit tak drahocenný čas, je reporty automatizovat. Dnes vám představíme jeden z nástrojů, který ve Visibility používáme již několik měsíců – Data Studio od Googlu.
Data Studio je v České republice dostupné zdarma. Jedná se o skvělý nástroj pro tvorbu personalizovaných automatických reportů podle potřeb klienta.
Proč používat Data Studio?
Hlavní výhodu vidíme v automatizaci. Pokud je report správně vytvořený, není potřeba do něj zasahovat. Data jsou aktualizována automaticky, což šetří dost času.
Druhou výhodou jsou možnosti jeho využití. Většina klientů si přeje zobrazovat rozdílné metriky z různých zdrojů, což díky Data Studiu není problém.
V neposlední řadě je Data Studio produkt Googlu – to znamená, že propojení s AdWords, Analytics a dalšími Google produkty je mnohem jednodušší.
Což nás přivádí k jeho nevýhodám.
I chyby se tam najdou
Pokud chcete přidávat data z Facebooku, Heuréky a dalších marketingových nástrojů, je to trochu komplikovanější. Nedávno přišel Sklik s novým konektorem pro Data Studio, vyzkoušeli jsme ho. A jak to dopadlo se dozvíte v dalším článku o Data Studiu – 2. část.
Data Studio umí potrápit i se synchronizací dat (resp. asynchronizací dat 🙂 ). Případně svojí pomalostí načítání a občasným errorem.
Největší nevýhodou je prvotní nastavení, které zabere poměrně dost času. Pozitivní je, že se jedná o jednorázovou časovou investici, která se vám dlouhodobě vyplatí.
Začínáme s reportem
Data Studio najdete na stránce datastudio.google.com. Přihlásíte se prostřednictvím svého Google účtu – v ideálním případě se přihlásíte pod takovým účtem, ke kterému máte napojené AdWords, Analytics a další Google nástroje. Takto se snadno dostanete k potřebným datovým zdrojům.
Při vytváření reportu můžete využít buď některou ze šablon, nebo si vytvořit report úplně od začátku.
Použití šablony je jednodušší a rychlejší. Samozřejmě do šablony můžete přidávat vlastní pole, grafy nebo tabulky, abyste vytvořili takový report, jaký potřebujete.
Níže uvedený postup se dá využít nejen při vytváření reportu ze šablony, ale i při vytváření úplně nových reportů (některé kroky se mohou mírně lišit). Jako první musíte vybrat zdroj, ze kterého si bude systém „tahat” data. Pokud nemáte přidaný zdroj dat, musíte si vytvořit nový kliknutím na tlačítko „Vytvořit nový zdroj dat“.
Vyberete typ zdroje dle systému (my jsme zvolili AdWords).
Poté vyberte konkrétní AdWords účet, ze kterého chcete čerpat.
Po propojení si můžeme zdroj dat přejmenovat (doporučujeme, pokud bude reportů více). Zde můžete změnit také názvy dimenzí, metrik, vypočítat novou metriku přidáním vzorce, případně změnit typ dané metriky/dimenze.
Zdroje dat se dají upravovat a přidávat kdykoliv, stačí kliknout na záložku Zdroj -> Spravovat přidané zdroje dat a vybrat si, jestli chcete zdroj upravit, vymazat nebo přidat.
Tímto způsobem přidáte i ostatní zdroje dat.
Úprava polí v reportu
Po propojení zdrojů si kliknutím vyberete, jaké pole chcete v reportu zobrazit (tabulka, graf, diagram, mapa a další). K tomu přiřadíte zdroj a metriky. Co používáme rádi, je srovnání s předchozím obdobím případně s loňským rokem. Na první pohled je tak vidět, jak si stojíte.
Pokud chcete data pouze za některé kampaně, využijte „Filtr“.
Data Studio nám umožňuje upravit i vzhled jednotlivých polí (tabulek a grafů) v záložce „Style“.
V záložce „Zdroj“ na horní liště můžete spravovat nejen datové zdroje, ale také segmenty, filtry či barvy hodnot dimenzí.
Tímto způsobem dokážete vytvořit report na míru každému klientovi.
Závěr 
Data Studio je skvělým produktem pro každého (nejen) marketéra, který potřebuje, aby byla data přehledná a report vypadal profesionálně. Stejně jako u každého nového nástroje je i zde nutná dávka trpělivosti. 🙂
Doufám, že vám článek alespoň trochu objasnil práci se zdroji a základním nastavením. V dalším pokračování se budeme zabývat pokročilejšími úpravami v Data Studiu a napojením Sklik konektoru.
Budu ráda, když se v komentáři podělíte o vaše zkušenosti a postřehy.
Původní verzi článku od Marianny Trtekové najdete na blogu slovenské pobočky Visibility.
VISIčtvrtek: Zdokonalte své PPC kampaně v Skliku
Ve VISIBILITY pořádáme každý měsíc Povinné VISIčtvrtky, na kterých vybraní řečníci prezentují své zkušenosti nejen z marketingového světa. Prezentujícím posledního VISIčtvrtku byl Marek Adamec, seniorní konzultant výkonnostní reklamy z Skliku. Marek má za sebou dlouholeté zkušenosti a jeho prezentace byla nabitá praktickými tipy pro práci s Sklik kampaněmi. V případě, že jste se nezúčastnili Povinného VISIčtvrtku, přinášíme vám několik vybraných tipů.
1. TIP: Hromadný import struktury produktových inzerátů
Ten je primárně určen pro střední a větší e-shopy, které tráví s vytvářením produktových inzerátů mnoho času. Hromadný import vám ušetří čas a poskytuje možnost podrobnějšího rozpracování struktury produktových inzerátů. Postup vytvořil Markův kolega, Sklik konzultant Tomáš Hanzlík. Článek s celým návodem pro vás připravujeme.
2. TIP: Pracujte s klíčovými slovy efektivně
Návrh klíčových slov, který najdete v horní liště „Nástroje“, nabízí možnost zanalyzování vámi nakopírovaných slov (v obrázku níže). Stačí tedy vložit slova, vybrat Stáhnout do souboru –> Vybraná slova. Ve staženém přehledu lze shlédnout statistiky hledání jednotlivých klíčových slov za posledních 12 měsíců, průměrnou cenu za proklik či procentuálně vyjádřenou míru konkurence.
3. TIP: Cílení při obsahových kampaních
Prostřednictvím „Retargetingových publik“ lze zjistit, do jakých zájmových skupin patří uživatelé, kteří si prohlíželi váš web nebo na něj konvertovali. Stačí prokliknout vybraný Retargetingový seznam či kombinaci, jako je uvedeno na screenu níže. Zobrazí se tabulka s uživateli podle zájmů či pohlaví.
4. TIP: Obsahové sítě a cílení na klíčová slova
Marek doporučuje vytvářet speciální kampaň na klíčová slova a sestavy strukturovat dle jednotlivých úzce společných témat, jako je uvedeno na obrázku.
Marek dále ve své prezentaci kladl důraz na mobilní kampaně a jejich vyhodnocování, na zvýšení zásahu na Zboží.cz nebo také na automatická pravidla. Prezentaci z VISIčtvrtku o Sklik kampaních si lze stáhnout zde.
Jak hromadně vytvořit retargetingová publika v Skliku?
Tvorba retargetingových publik bez použití hromadné operace znamená velkou časovou investici pro každého PPC specialistu. V následujících 7+1 krocích si popíšeme, jak takový hromadný import vytvořit.
1. KROK: Nastavení časových intervalů
Před samotným vytvořením jednotlivých sestav a seznamů si musíme stanovit časové intervaly. V případě, že nám dává smysl cílit na uživatele po dobu jednoho měsíce, můžeme si stanovit následující intervaly: 0–7 dní; 7–14 dní; 14–21 dní; 21–30 dní.
2. KROK: Vytvoření Retargeting list name, URL contains, Membership duration a Description
Pro všechna období vytvoříme v Excelu jednotlivé seznamy (Retargeting list name), dále pak URL podmínky (URL contains) a délky členství (Membership duration), které jsme si stanovili v 1. kroku. Zapomenout nesmíme ani na jednotlivé popisy seznamů (Description). Tento údaj ale není povinný. Soubor uložíme jako Text (oddělený tabulátory).
Retargeting list name | Description | Membership duration | URL contains |
---|---|---|---|
Televize 7 dní | Cílí na návštěvníky, kteří si prohlédli kategorii televize za posledních 7 dní. | 7 | elektronika.cz/televize |
Televize 14 dní | Cílí na návštěvníky, kteří si prohlédli kategorii televize za posledních 14 dní. | 14 | elektronika.cz/televize |
Televize 21 dní | Cílí na návštěvníky, kteří si prohlédli kategorii televize za posledních 21 dní. | 21 | elektronika.cz/televize |
Televize 30 dní | Cílí na návštěvníky, kteří si prohlédli kategorii televize za posledních 30 dní. | 30 | elektronika.cz/televize |
Nakoupili 30 dní | Cílí na všechny zákazníky, kteří nakoupili za posledních 30 dní. | 30 | elektronika.cz/objednavka-dokoncena |
3. KROK: Založení kampaně
V AdWords Editoru založíme kampaň s jednotlivými sestavami včetně inzerátů (bez publik) pojmenované podle již určených intervalů. V nástroji si také nastavíme rozpočty, CPC a další náležitosti.
4. KROK: Vznik nového dokumentu
Se týká vytvoření si nového dokumentu v Excelu pro spárování retargetingových seznamů a kampaně. Nezapomeňme si rovnou publika vyloučit nebo využít vyloučení publik na úrovni kampaně.
Campaign | Ad group | Audience | Criterion type | Status |
---|---|---|---|---|
RTG_TV | Televize (7–14) | Televize 14 dní | active | |
RTG_TV | Televize (7–14) | Televize 7 dní | negative | |
RTG_TV | Nakoupili 30 dní | campaign negative |
5. KROK: Změna přípony souboru
Soubor pro spárování retargetingových seznamů uložíme opět jako Text (oddělený tabulátory). Po uložení je třeba změnit koncovku souboru z .txt na .csv. (Při uložení souboru ve formátu CSV nebude soubor při importu akceptován z důvodu špatných oddělovačů). S již připraveným souborem CSV (tak jako s každým) v žádném případě nemanipulujte, neotvírejte ho a nezasahujte do něj. Jakákoliv úprava může způsobit změnu formátování.
6. KROK: Nahrání souboru s retargetingovými seznamy
V liště Nástroje přejdeme do Retargeting, zvolíme možnost Importovat seznamy a nahrajeme vybraný soubor s retargetingovými seznamy v TXT.
7. KROK: Vložení kampaně
Přes Import kampaní vložíme kampaň v souboru CSV. Následně importujeme soubor pro spárování CSV a při importu zvolíme možnost Kódování souboru – Windows-1250.
Nakonec mysleme také na to, že v nastavení kampaně lze zvolit obsahovou síť. Vyloučit můžeme také weby apod.
Novinky v PPC v roce 2016
Více možností pro PPCčkaře, méně práce pro programátory. Tak by bylo možné nejžhavější novinky ve světě PPC shrnout v jedné větě. Stalo se toho ale mnohem
víc… Co dalšího?
Adwords:
Je možné nastavit pokročilé manuální optimalizace kampaní. To znamená, že se rozšířil prostor pro text u reklam ve vyhledávání. Můžete
zobrazit 2 nadpisy o délce 30 znaků a napsat popisek o délce 80 znaků. Je to malý krok pro člověka, velký pro PPC.
Od roku 2016 Google nákupy umožňují vytvoření vlastních pravidel přímo v Google Merchant Centru. PPC specialisté si tak mohou sami
spravovat zdroj bez pomoci programátorů a to je velké usnadnění naší práce.
Novinkou v oblasti obsahové sítě bylo zobrazování remarketingových kampaní v jiných sítích než jen GDN. Vše proběhlo hladce a automaticky.
Stejnou rychlostí jako tato novinka přišla, také zanikla, protože na ni Seznam.cz zareagoval. Tak třeba někdy příště.
Na Googlu ve vyhledávání nám zemřel (R.I.P.) celý pravý sloupec a byl nahrazený čtvrtou reklamou na TOP pozicích v případě vysoké
relevance.
Další skvělou novinkou je, že na Youtube je možné využívat průzkum povědomí o značce (Brand lift surveys). Můžete si navolit, s kým se
chcete srovnávat (částečně), a následně se uživatelům, kteří již vaši reklamu viděli, zobrazí krátký dotazník. Dostanete tak zpětnou vazbu, jak je vaše
značka známá. Podmínkou je denní rozpočet vyšší než 25 000 Kč.
Sklik:
Nové statistiky hledanosti
nabídnou více informací a možnost porovnání dvou dotazů mezi sebou. Můžete si také zobrazit statistiky až rok nazpět místo pouhých dvou
měsíců. Budete tak mít daleko lepší přehled.
Rozšířilo se volání z mobilu – Click2Call, který je kopírován z Adwords.
Uživatel, který vyhledává reklamu na mobilu, už nemusí proklikávat inzerát, ale stačí, když klikne na ikonu telefonu a hurá, volá.
V Kampaních, Sestavách, Inzerátech, Klíčových slovech a Umístěních naleznete pokročilé filtry ke statistikám. Produktové inzeráty jsou už i na tabletech. Jsou tedy pokryté všechny nejdůležitější platformy – desktop, mobil a tablet.
Bannery
se nám množí. Podporované formáty se rozrostly o 2 nové rozměry. Jaké? Mobil leaderboard 320×50, který je, jak název prozrazuje, vhodný
pro mobily a leaderboard 970×210.
Zaujalo vás něco z těchto novinek? To jsme rádi.
Chcete se dozvědět více informací? Ozvěte se nám.