UTM parametry – co jsou zač, k čemu slouží a jak je používat?

UTM (Urchin Tracking Module) parametry – ošklivá slova mnohým znějící jako cizí řeč. Můžete se setkat také s výrazem “tagování”, který není o nic příjemnější. Pokud však využíváte placené reklamy a chcete (věřte, že potřebujete!) přiřazovat v rámci Google Analytics správné zdroje návštěv, pak je nezbytné mít právě UTM parametry nastaveny resp. mít “otagováno”.

Co jsou UTM parametry?

Zjednodušeně řečeno se jedná o část textu přiřazeného za URL adresu, díky které přesněji určíte, odkud na zmíněnou URL uživatelé chodí.

K čemu slouží?

Jak již bylo zmíněno, slouží především k přesnějšímu určení, odkud lidé na vámi sledovanou URL chodí. To ovšem není vše. Pomohou vám také rozdělit uživatele, kteří přišli z placených nebo naopak neplacených zdrojů. Pokud byste UTM parametry neměli nasazeny, pak se vám přesně tyto zdroje budou míchat do jednoho, budete mít zkreslená data a to vám velmi ztíží rozhodování, jak řídit efektivně investice mezi jednotlivými kanály.

Jak je používat?

Tak jdeme na to! Rozlišíme návštěvy Facebook reklam, Sklik reklam a dalších případných aktivit pomocí UTM parametrů, které samotné mohou zjednodušeně vypadat např. takto:

 

utm_source=facebook&utm_medium=cpc

 

Tahle úprava způsobí v Google Analytics rozdělení neplacených a placených návštěv. Neplacené budou mít zdroj / medium facebook.com / referral (můžete se setkat také s podzdroji  m.facebook.com apod.), oproti tomu placené budou mít zdroj / médium facebook / cpc, jak jsme si určili výše.

Běžně používané UTM pro základní přehled jsou za URL zpravidla: 

 • Zdroj (Campaign Source) – dá Google Analytics informaci, že zdrojem návštěvy je
  v našem případě Facebook (dále mohou být např. Seznam, Google apod.),
 • Médium (Campaign Medium) – slouží k odlišení, který kanál uživatele přivedl,
  v našem případě cpc (můžete použít prakticky cokoliv pro odlišení, nejčastěji taky ppc, email, display atp.),
 • Kampaň (Campaign Name) – jednoduše odlišíte, o kterou konkrétní kampaň se jedná. Oceníte zejména v případech, kdy vám běží více kampaní najednou.

Kompletní URL adresa s tagováním pak může vypadat následovně:

https://www.visibility.cz/blog/?utm_source=facebook&utm_medium=cpc&utm_campaign=blog_newsletter

*** Rada k nezaplacení, při tvorbě UTM parametrů sjednoťte názvosloví i velikost písmen. Nejjednodušší je používat jen malá písmena. Pokud totiž jako zdroj uvedete jednou Facebook, podruhé facebook a potřetí FACEBOOK, budou vám započítány tři různé zdroje návštěv. V případě, že byste jednotlivé zdroje chtěli vyhodnotit např. na roční bázi, budete muset data ručně dopočítávat. Stejné pravidlo platí také pro Médium.

Jak je nastavit?

Google Ads

 • Zde je situace nejjednodušší – nic nastavovat nemusíte. Stačí účet Google Ads propojit s Google Analytics a tyhle dvě služby, protože jsou od Google, už se mezi sebou “domluví” bez vaší další asistence.

Sklik

 • Ten už vaši pomoc potřebuje. Nemusíte se však bát a hledat v tom složitosti. Stačí jít v reklamním systému cestou 1. Nástroje – 2. Automatické tagování URL – 3. Zapnout automatické tagování.
 • Tagování si samozřejmě můžete dle libosti upravit, nicméně pro základní přehled by tohle nastavení mělo stačit. Doporučuji však zkontrolovat, zda se vám i základní nastavení propisuje do Google Analytics.

 

Facebook

 • Na Facebooku je jednou z cest přidání UTM parametrů při vytváření samotných reklam.
 • Ve spodní sekci s názvem “Sledování” se nachází tlačítko pro “Vytvořit parametr URL”
 • pak už stačí přidat minimálně Zdroj kampaně: facebook.com (příp. facebook, fb, apod.), Médium kampaně: cpc (příp. ppc nebo jinak dle vašich preferencí) a Název kampaně, kde použijete z nabídky  {{campaign.name}}.

 

Ostatní

 • V ostatních případech, jako jsou třeba emaily, newslettery apod. je dobré přidat tagování ručně
 • K tvorbě UTM parametrů vám může pomoci generátor

Závěrem

Snad jsme vás přesvědčili že základní tagování, nebo chcete-li UTM parametry, nejsou žádnou jadernou fyzikou. Jeho nastavení není nikterak složité, vám rozhodně může jen zpříjemnit život a hlavně efektivněji řídit investice mezi jednotlivé reklamní kanály 🙂

Datum zveřejnění: 5. 5. 2021
Autor: Libor Trlifaj