Jak oprášit staré články na blogu pro lepší SEO
Mohou být staré blogové články účinným nástrojem jak na stránku přivést návštěvnost? No ano! Stačí drobná editace, osvěžení obsahu a i několik let staré blogové příspěvky mohou být zase relevantním nástrojem, který podpoří SEO celého webu. Lehká aktualizace stávajícího článku je přitom mnohem méně pracná, než psaní nového textu.
Proč aktualizovat staré blogové příspěvky?
Podívejte se na 3 důvody, proč má aktualizace stávajících článků smysl:
– Víc zpětných odkazů
Pokud jste daný obsah vytvořili jako jedni z prvních a na váš článek odkazují weby konkurentů, byla by škoda toho „nevyužít“. Zpětné odkazy (backlinks) jsou základem pro práci vyhledávačů a na jejich počtu a kvalitě závisí umístění vašeho webu ve výsledcích vyhledávání. Vyhledávače hodnotí kromě počtu zpětných odkazů, i text, který je obklopuje a jejich staří. Je tedy lepší aktualizovat starší článek a využít jeho nabyté důvěryhodnosti, než začínat od nuly.
– Budování důvěryhodnosti
Čtenáři uvidí, že místo slepé produkce nového a nového obsahu revidujete stávající obsah a držíte krok s inovacemi.
– Vyšší příčka ve vyhledávání
Aktualizace obsahu dává vyhledávači impuls vaši stránku posunout výše ve vyhledávání, podobně jako rychlejší načítání stránek. Většina uživatelů internetu navštěvuje stránky s nejnovějším datem, tímto způsobem tedy můžete přivést na web nové návštěvníky a zvýšit traffic.
Jaké blogové články aktualizovat
Aktualizace blogových článků není vůbec těžká disciplína. Jako první na svém blogu vyhledejte stránky s dobrým počtem zpětných odkazů ale nízkou pozicí ve vyhledávání. Takové stránky totiž skrývají zajímavý potenciál.
Zaměřte se na témata, která nevyjdou z módy a jsou vždy relevantní. Například úvod do SEO, jak najít správnou digitální agenturu, typy PPC kampaní apod. Takové články získávají s uplynulým časem ve vyhledávači vyšší hodnotu a objem vyhledávání bude dlouhodobě vysoký.
V rámci selektování starých blogových příspěvků se zaměřte i na to, jak přispívají vašemu SEO a jak se umisťují ve výsledcích vyhledávání (SERP). Sledujte počet návštěvníků z organického vyhledávání a míru okamžitého opuštění stránky (bounce rate – procento návštěv, které opustily web po zobrazení jediné stránky).
Organická návštěvnost vám pomůže objevit blogové příspěvky, které ve vyhledávání stále generují prokliky. Tyto příspěvky můžete s trochou péče proměnit v evergreen články, které vystřelí nahoru ve výsledcích SERPu.
Míra okamžitého opuštění vám pomůže objevit zastaralé blogové příspěvky, které pro návštěvníky vašeho webu nemají žádnou hodnotu.
Na co se při aktualizaci zaměřit?
1. Hledejte nová klíčová slova
Pokud vaše blogové příspěvky generují dostatečnou organickou návštěvnost, ale míra okamžitého opuštění je nadmíru vysoká, dost možná jste se netrefili do vkusu cílové skupiny. Zkuste najít nová relevantnější klíčová slova a aplikujte je do nadpisů, textu, obrázků a hashtagů.
2. Odpovězte na často kladené otázky
Odpovídáte v článku na „často kladené otázky“ vašich zákazníků? Pokud ne, měli byste, aby se návštěvník mohl rychle dostat k odpovědím, které ho zajímají, a neztrácel čas hledáním na webu. Zodpovídání otázek v blogovém článku s sebou nese i další výhodu. Taková otázka je ideálním kandidátem na to, aby si ji Google vybral pro doporučené úryvky (featured snippets). Určitě jste si všimli hlavních nadpisů v našem článku, že jo? Vybrané úryvky jsou speciální políčka, ve kterých je formát běžného výsledku vyhledávání obrácen, přičemž se nejprve zobrazí popisný úryvek. Uživatelé internetu tím spíše navštíví váš web a přivedou traffic.
3. Aktualizujte SEO
Nejprve analyzujte SEO vašich blogových příspěvků pomocí analytických nástrojů (např. Google Analytics). Zaměřte se na nová klíčová slova v URL, meta nadpisu a meta popiscích. Vymažte zastaralé informace, přidejte relevatní novinky, změňte úvodní obrázek a přidejte další s přesným popisem, změňte tón komunikace. To je péče, která přinese ovoce.
4. Přidejte nové linky
Externí i interní odkazy ve vašich starých příspěvcích na blogu jsou pro SEO klíčové. Zkontrolujte zda jsou všechny linky v článku funkční. Zastaralé opravte nebo nahraďte novými. Doplňte maximum interních odkazů, pomohou vám upozornit vyhledávače na nejdůležitější stránky webu a sdělit jim, o čem stránky jsou. Navíc návštěvníkům usnadní orientaci na webu a zlepší jejich zážitek z návštěvy. Pozici v SERPu může pomoci i přidání externích odkazů, které přidávají vašemu obsahu hloubku a hodnotu, budují důvěryhodnost a prokazují znalost oboru.
5. Sdílejte starý nový obsah
Sociální sítě jsou skvělou platformou pro organický traffic, nebojte se tedy sdílet již zveřejněný obsah a oslovit jím nové návštěvníky. Mnoho firem tuto strategii neuplatňuje, ačkoliv nemají zdroje na pravidelnou produkci a sdílení nového obsahu. Sdílení starších příspěvků je ale zcela legitimním nástrojem, jak získat čas potřebný pro vytváření nových článků. Nemluvě o tom, že proveřený blogový článek může osvěžit i vaše mediální plánování.
6. Slůvko aktualizováno umí divy
Dali jste si tu práci a článek aktualizovali? Změňte datum jeho zveřejnění nebo přidejte na jeho úvod či konec jednoduchou formulku „Aktualizováno 22. února 2022“. Algoritmy největších vyhledávačů si s tím poradí a jasnou informaci tím vyšlete i samotným návštěvníkům.
Aktualizace jako základ každého blogu
Oprašování starých příspěvků na vašem blogu by mělo patřit mezi vaši každoroční rutinu. Stačí projít nová klíčová slova, která vaše cílová skupina aktuálně vyhledává a aplikovat je do textů, nadpisů a metadat. Opravit staré linky v textu a nahradit je novými, aktuálnějšími. A nakonec už jen změnit datum zveřejnění článku a šup s ním na sociální sítě!
SEO a PPC: O čem to je, kolik stojí a kterou cestou jít?
Jedním z cílů marketingu je, aby se vaše stránka zobrazovala na předních místech ve výsledcích vyhledávání. Existují dvě základní cesty, které se ovšem doporučuje používat dohromady, máme na mysli “organické” SEO (Search Engine Optimization/Optimalizace pro vyhledávače) a PPC kmpaně (Pay-Per-Click/Platba-za-klik). Každá z cest má své výhody i úskalí. Abyste se mohli lépe rozhodnout, kterou z nich využít nebo jak mezi ně přerozdělit váš budget, rozhodli jsme se sepsat krátký návod na použití.
SEO je tu od toho, aby zviditelnila váš business ve výsledcích vyhledávání
SEO je o příčce v organickém (nebo chcete-li přirozeném) umístění na stránce s výsledky vyhledávání (ve zkratce SERP z angl. Search engine results page). Dostane-li se Vaše stránka na první pozice výsledků vyhledávání na Googlu, znásobí se tím návštěvnost webu.
SEO je komplexní záležitost. Dostat web na první stránku ve vyhledávání (mezi prvních 10, po prvních 3 reklamách) nebo jako první lokaci, není vůbec jednoduchý úkol, obzvlášť proto, že existuje alespoň 200 faktorů, podle kterých se Google rozhoduje kterou stránku zařadí na přední pozice. Klíčem je mít v týmu, nebo externě, kolegu se správnými technickými nástroji a nejnovějšími znalostmi pro případ kdy Google změní svůj algoritmus. Hlavními faktory, které ovlivňují pozici stránky v žebříčku vyhledávání jsou: správné nasazení UX, technické a on-page SEO zpracované tak, aby Vaše webová stránka mohla být snadno procházena vyhledávači a v neposlední řadě správné indexování pomocí externích odkazů budování zpětných odkazů (linkbuilding). Všechny uvedené prvky vedou ke zlepšení „autority“ vašeho webu a k zvýšení oblíbenosti algorytmem vyhledávače.
Pět výhod SEO oproti PPC
- Narozdíl od PPC, organická prokliky SEO jsou zdarma, což z nich činínákladově nejefektivnější způsob, jak zviditelnit web cílové skupině. Pro ty co hledají firmy, jako je ta vaše.
- Správně nastavené SEO také znamená získání dlouhodobého a stálého publika. U PPC lze nastavit (po)zastavení reklamy, ve chvíli kdy není příznivé období do reklamy investovat nebo když dojde rozpočet.
- Díky aktualizovanému a optimalizovanému SEO by vaše hodnocení mělo zůstat relativně konzistentní. S PPC bude pozice vaší reklamy v žebříčku kolísat v závislosti na strategii nabídek konkurentů.
- Výdaje na PPC reklamu mají tendenci zaměřovat se na spodní část trychtýře klíčových slov, která zajišťují rychlou konverzi. Zatímco u SEO může být váš obsah (který si můžete představit jako klíčová slova) více různorodý, a tak si můžete být téměř jisti, že zacílíte na širší potenciální publikum.
- V neposledné řadě, podle studie SparkToro z roku 2020 výsledky organického vyhledávání přitahují zhruba dvacetinásobek počtu kliknutí ve srovnání s placenými kliknutími.
PPC je tu od toho, aby doneslo rychlé výsledky a odpovědi
A nyní trochu k PPC kampaním. Je už jasné, že PPC je placená záležitost. Musíte mít rozpočet na kampaně a je velmi doporučené, aby tyo kampaně běžely delší dobu, což sebou nese náklady nejen na práci, ale i budget, který investujete do reklam.
Osm výhod PPC nad SEO
- S PPC vidíte výsledky, hned jakmile se vaše reklamní kampaň spustí. U SEO může trvat až několik měsíců, než se váš web umístí na přední místa ve vyhledávání konkurenčních klíčových slov.
- Algoritmus Googlu sleduje mnoho faktorů, které se postupně vyvýjí a mění. To znamená, že algoritmus byste měli sledovat a přizpůsobovat svou strategii, abyste dosáhli správného SEO. Najmutí zkušeného interního nebo externího týmu je tedy moudrá, nicméně nákladná investice. PPC na druhou stranu dokáže přinášet výsledky okamžitě a rozpočet a čas, kdy reklamy spouštíte, je čistě na vás.
- PPC reklamy jsou umístěny na SERP: přímo v horní části stránky s vyhledáváním. Je to tedy první, co potenciální zákazník vidí. SEO Vám tuto hlavní pozici získat nemůže.
- PPC vám také poskytuje prostor pro např. Pro uvedení telefonního čísla, CAT (call- to-action nebo-li výzva k akci) tlačítka a další odkazy na stránky.
- PPC je snadné k nastavení a potenciálně potřebuje pouze jednoho člověka z týmu. Ve srovnání se složitostí a odborností potřebnou u SEO je tedy rozdíl v nákladech značný.
- PPC dokáže cílit na spodní část trychtýře mnohem lépe než SEO pomocí různorodých typů cílených reklam: reklamy ve vyhledávání, reklamy v nakupování, video reklamy, reklamy v Gmailu.
- Na své publikum můžete cílit na základě jejich polohy, denní doby, zařízení, které používají, a zobrazovat jim (a platit za) reklamy pouze těm lidem, o kterých víte, že s největší pravděpodobností přinesou konverzi.
- Na rozdíl od organického SEO, kliknutím na PPC reklamu, můžete získat data o tom, které klíčové slovo nebo reklama vede uživatele k nákupu a které ne, takže můžete snadno spustit A/B testování a následně reklamu upravit.
Pro shrnutí
- Potřebujete-li výsledky rychle, nehledě na cenu, zvolte PPC.
- Pokud již máte prodeje z jiných zdrojů a chcete dlouhodobě maximalizovat své výnosy, zvažte SEO.
- Pokud chcete otestovat nový produkt nebo nabídku, použijte PPC. Je snazší rychle přivést návštěvnost na web s pevně nastaveným rozpočtem. Stejně snadno můžete reklamu vypnout.
- Pokud chcete urychlit povědomí o firmě skrz návštěvnost na horní části trychtýře, zvolte SEO, a zaměřte na solidní obsahovou strategii. Takovou strategií je například blog, linkbuilding nebo různé typy spolupráce s ostatními weby.
Nejlepší strategie ale není buď anebo
Vaše nejlepší strategie je ta, která integruje jak SEO, tak PPC, abyste zabrali větší množství nemovitostí na SERP.
4 kroky jak integrovat SEO a PPC
- Použijte data z PPC reklam k úpravě SEO strategie. PPC poskytuje rychlejší data v reálném čase, takže můžete vytvářet lepší reklamy, tato data a zjištění z konverzí, nadpisů reklam, zpráv a výzev k akci (CTA) můžete ale také použít ve své strategii SEO upravující výrazy a skupiny klíčových slov, které mají nejsilnější konverzní poměr.
- Retargeting (změna cílení). Pokud uživatel navštívil určitou stránku na vaší stránce nebo přidal produkt do svého košíku a poté web opustil, můžete těmto uživatelům zobrazovat reklamy a povzbudit je aby se na váš web vrátili prostřednictvím reklam na SERP nebo bannerových reklam na Reklamní síť Google (Google Display Network). Když se tedy vrátí k SERP a budou znovu vyhledávat, váš produkt nebo reklama bude pro toto publikum výraznější.
- Nabídka vlastního brandu. PPC můžete využít k nabízení ceny u vaší vlastní značky, pro maximalizaci zviditelnění, což znamená, že uživatel vyhledávacích stránek by měl nakonec kliknout na váš web nezávisle na kanál, přes který na váš web přejde (kliknutí na reklamy nebo organické vyhledávání).
- Použijte reklamy v Nákupech k cílení na kupující. Reklamy s produkty zobrazují obrázky a ceny přímo na SERP. Spotřebitelé mohou snadno zjistit, které produkty jsou k dispozici a jejich cenu. Měli byste tsto nákupní reklamy používat v kombinace se SEO, abyste se ujistili, že znásobíte viditelnost na SERP.
Pro více informací nebo pomoct při nastavení SEO nebo PPC neváhejte kontaktovat Visibility.
SEO trendy v rychlosti
Jak se změní výsledky vyhledávání, pokud trend zrychlování nezpomalí?
Blíží se upřednostňování rychlých webů na první stránce v Google. Že tohle není žádná novinka? Ale je, pokud se podíváme na čísla tržeb Google Search, která válcují tržby z GDN (Display) a povšimneme si také, jak Amazon v USA šlape Googlu neodbytně na paty.
Trend dalšího zrychlování se proto odehraje čistě z businessových důvodů, a ve velkém uškodí webům s affiliate reklamním prostorem. Nejspíš tím donutí publishery přemýšlet o obsahu zcela novým způsobem. Nebo je minimálně donutí opustit staré myšlení – když se jim přestane vyplácet – předvídá Vít Novotný, seniorní SEO specialista Visibility.
Je dnes již dávno zřejmé, že pomalý web se v Top 3 nemá šanci umístit i se sebelepším obsahem. Tabulky korelací rychlosti webů a kvality obsahu již byly v posledních letech analyzovány na milionech stránek a výsledcích vyhledávání tisíců dotazů.
Proč se však rychlost webu stane v příštích letech ještě víc určujícím faktorem pro umístění na první stránce Google?
Pohled na tržby z vyhledávání v USA: Amazon vs Google
Pohled na čísla hovoří jasně. Google Search (včetně Google Shopping) v roce 2020 utržil 104 mld USD.
GDN (Google display network) naopak přineslo „jenom“ 23 mld USD – a jeho podíl klesá.
Youtube naopak roste o 50% meziročně a jeho tržby tvořily 20 mld USD. Příjmy z GDN jistě brzo předčí.
Display reklama se v této optice jeví jako minoritní část koláče tržeb z Google reklamy.
Jako by všechno křičelo Search, search, search! A to co nejrychleji. Nikdo nechce trávit nad displayem mobilu hodiny. Nákupy na internetu jsou informované & impulzivní zároveň, snad nikdy dosud nebylo tolik spotřebitelů tak moc informovaných o tom, za co dalšího by mohli ještě utrácet svoje peníze.
V USA však Googlu šlape na paty Amazon s podílem 19 % ve vyhledávání (a neustálým růstem). Proč by měl průměrný člověk otevírat vyhledávač, když ví, že ho doopravdy zajímají pouze listingy Amazonu – a nikde jinde?
Do budoucna reálně hrozí, že pokud Amazon například spustí vlastní vyhledávač, Google tím ztratí část koláče.
Cílem Google proto pravděpodobně bude ještě víc posílit spokojenost svých uživatelů s tím, co od něj dostávají za výsledky. Udržet si spokojené uživatele bude důležitější než klesající zisky z displaye, takže obětovat affiliate stránky, přecpané reklamou, nebude vůbec složité rozhodování – prostě je hodí přes palubu a vydavatelé obsahu si můžou hledat traffic na zelených pastvinách kdekoliv jen budou chtít – kromě macešského Google trafficu.
Pokud nesplní požadavek na maximální rychlost načtení obsahu a zpřísňující se požadavky na splnění Core web vitals, tak je to možná nakonec donutí změnit svůj business model.
Odvážné tvrzení? Uvidíme, co budoucnost přinese.
Nové strategie pro tvůrce obsahu
Ideální stránkou se v nejbližších letech stane taková, která rychle posílá na mobil kvalitní obsah nezahlcený reklamou. Žádné pop-up bannery, pomalé načítání reklamních scriptů, či odklikávání otravných bannerů u dolní hrany displeje.

Display reklama se pomalu ale jistě stává čímsi, na co budeme jednou vzpomínat před dětmi. Její nutné zlo bude co nevidět poměrně trapně OUT. Naopak IN budou čisté stránky s množstvím informací.
Ještě že víme, že pokud je nějaký produkt či služba zdarma, jsme tím produktem my. Pomůže nám s tímto dilematem internetový kurz Etického marketingu? Nevíme. Ale pár nápadů bychom do budoucna měli.
Pronájem e-shopu vs. obchod na míru z pohledu SEO
Když propadnete touze podnikat na internetu, musíte promyslet dost věcí. Kromě jiného i to, jak zajistit, aby váš e-shop byl dohledatelný ve vyhledávačích. V tomto článku se tedy zaměříme na výhody a nevýhody
e-shopových řešení s ohledem na SEO a finanční náročnost.
Jestliže máte promyšlenou strategii, nabízí se otázka: Necháte si postavit e-shop na míru, nebo půjdete spíše do pronájmu krabicového řešení? Obojí má svá pro a proti a pro každého podnikatele se hodí něco jiného.
Obsah je nejvíc. Nebo ne?
Sem tam uslyšíte: „Obsah je král! Vymazli si texty a víc neřeš.“ To je pravda jen z části. Rovněž důležitá je i technická stránka věci. Obecně platí, že technické SEO je to jediné, co můžeme mít pod kontrolou. Pokud máte peníze na nějaký ten outsourcing a v SEO se úplně nevyznáte, je dobré si hned na začátku plánování najmout SEO konzultanta.
Každý takový specialista by měl vědět, co je pro váš e-shop z technického hlediska potřeba a měl by ohlídat proces tvorby webu. To znamená, aby vaše CMS disponovalo možností například upravovat meta titulek a description, filtraci či popisky kategorií a strukturu URL adres.
Pojďme si nyní ukázat, jaké jsou výhody a úskalí e-shopu na míru a v čem naopak vyniká krabicové řešení.
Světlé stránky řešení na míru
- Přizpůsobí se vašim potřebám, požadavkům i potřebám oboru podnikání
- Neomezené možnosti úprav
- Unikátnost projektu
Stavit e-shop „na zelené louce“ je pochopitelně náročné, ale na konci strastiplné cesty bude produkt, který vám může a taky i bude naprosto vyhovovat. Všechny funkcionality a drobnosti budou podle vašich představ a přání. Zní to jako pohádka, že?
Pravda je taková, že takové řešení může být pro leckoho drahé. Vývoj se pohybuje v řádech statisíců až jednotek milionů. Proto si internetový obchod na míru nechávají dělat primárně velcí hráči s dostatečným kapitálem. Potřeba je tým programátorů, grafiků, webdesignerů a dalších odborníků na online marketing. Nemluvě o nákladech za udržování a aktualizaci systému.
Kdy se vyplatí jít do e-shopu na míru
Je to jednoduché. Pokud očekáváte, že brzy expandujete, máte specifický produkt a můžete si dovolit nafouknout rozpočet, pak jděte do řešení na míru hned. Pronájem krabicového řešení by vám mohl být brzy malý. Počítejte ale s tím, že proces tvorby a udržování takového obchodu bude časově i finančně náročný. Z hlediska SEO však můžete mít takový systém, který nebude vytvářet žádné překážky k indexaci ve vyhledávačích. Pokud ovšem na jeho tvorbu bude dohlížet ten správný člověk.
Světlé stránky pronájmu e-shopu
- Výrazně snadnější spuštění e-shopu
- Odpadá nutnost řešit technickou stránku
- Možnost zaměřit se přímo na podnikání
- Výrazně nižší vstupní investice
Jít do pronájmu krabicového řešení je rychlejší a pohodlnější cesta, jak začít podnikat na internetu. Založení e-shopu je většinou snadné a poměrně intuitivní. Odpadá nutnost umět programovat. Na „krabici“ totiž pracuje tým odborníků, který systém udržuje a „piplá“. Dnes jsou už i platformy na pronájem na vysoké úrovni. Hlavně spoustu věcí můžete řešit svépomocí.
Na druhou stranu jste omezeni, co se týče vzhledu e-shopu. Na výběr máte z různých šablon, které však bývají responzivní a většinou plně splní vaše potřeby. Co se týče technických možností, jste rovněž omezení tím, co nabízí daná společnost pro všechny své klienty. Individuální úpravy jsou možné jen do určité míry. Technické SEO tak můžete ovlivňovat minimálně.
Kdy se vyplatí jít do pronájmu
Pokud začínáte s podnikáním a nemůžete si dovolit vysoké vstupní investice, je pronájem e-shopu ideální volbou. Žádný externí SEO specialista nemusí dohlížet na implementaci technických položek do CMS, protože už tam jsou. Místo toho vám pomůže nastavit vhodnou strategii pro váš e-shop. O ten se však můžete starat primárně sami.
Nejen unikátní design i s „krabicí“
Jestliže jste se rozhodli pro krabicové řešení, ale trápí vás tuctový vzhled e-shopu, nezoufejte. Společnost Shoptet například umožňuje na svém řešení aktivaci tzv. „blank šablony“. Ta na vašem e-shopu vypne veškeré Javascripty i CSS styly a umožní vám si vytvořit vzhled dle vašich představ. Nové šablony od certifikovaných tvůrců najdete na tržišti e-shopových doplňků.
Co se týče SEO úprav, Shoptet umožňuje editovat meta titulky i descriptions u hlavní strany, stránek produktů, kategorií, článků i parametrických filtrů. Máte tak možnost si tvořit jedinečné vstupní stránky, třeba na základě analýzy klíčových slov. Pokročilejším uživatelům se jistě hodí i možnost úpravy souboru robots.txt, nastavení struktury URL adres či jejich přesměrování. Máte tak více možností ovlivnit nastavení vašeho e-shopu.
Autor: Shoptet
SEO restart: Návody od odborníků i novinky v Seznam vyhledávání
14. června 2018 jsem se byla podívat na konferenci SEO restart, což byla moje první akce tohoto typu, a tak jsem přesně nevěděla, co čekat. Bude to přehypovaná nuda, nebo přátelský sraz odborníků?
Po celém dni dělání si poznámek a ukládání bookmarků z prezentací jsem byla nadšená. Přednášky byly nabité informacemi a šly v rychlém sledu. Akci moderoval člověk, který prodával obsah, a ne sám sebe. Celkově nebyl čas, ztrácet čas.
SEO je široké téma – a při dnešním počtu různých signálů, které na něj mají vliv, není těžké, vybrat si jednu odnož a zkoumat jí do hloubky. Co na konferenci možná chybělo, bylo víc neotřelých postupů a případových studií, jak kreativně řešit obvyklé či neobvyklé problémy. V tomto ohledu by mohla být SEO konference v budoucnu méně konzervativní.
Seznam všech prezentací je k dispozici zde:
https://www.seorestart.cz/#prezentace
a já se určitě ještě sama vrátím k těmto:
SEO, kvalita obsahu a sdílení – linkbuilding
Jakou formu má kvalitní sdílený obsah a jak na něj upozornit?
Pokud vás zajímá linkbuilding, váš web staví na obsahu, nebo pokud zvažujete obsahový marketing, budete se pravděpodobně zabývat otázkami, jaké jsou vlastnosti obsahu, který si umí získat publikum. Jakmile takový obsah máte, mělo by vás zajímat, jak oslovit co nejvíce tvůrců webů, kteří by jej mohli chtít sdílet, a jak si tento proces automatizovat.
Součástí přednášky od Jána Janušky bylo mnoho odkazů na zdrojové studie a články, ve kterých lze najít nejen odpovědi vyplývající ze statistického zkoumání obsahu, ale i to, jak je linkovaný.
Linkbuildingu v roce 2018 se věnoval i Adam Ježek z Getfound, který představil online i offline strategie, jak získat zájem vybraných tvůrců obsahu o náš produkt. Vybrali si cestu personalizace a PR – budování vztahů a databáze kontaktů, práci s menšími informačními weby a práci s ochotou šířit cizí obsah – ve zkratce převážně formou „zájem za zájem“.
SEO Analýza konkurence
Začátek všech SEO aktivit a nejdůležitější benchmark při přebírání nového klienta je analýza konkurence. Chceme totiž vědět, kdo je náš klient v porovnání s ostatními ve svém oboru a znát všechny jeho silné a slabé stránky. Taktéž si potřebujeme udělat jak technickou analýzu, tak i analýzu klíčových slov.
Své široké poznatky shrnul Milan Fiala z agentury eVisions do checklistu zhruba o třiceti bodech, doporučujeme k přečtení zde.

Analýza konkurence – přednáška Milana Fialy na konferenci #SEOrestart
SEO a data
Po zhodnocení obsahu a konkurence nutně následuje práce s technickým daty:
Řešení příčin pomalého webu
Jak ovlivňuje rychlost načítání stránky chování uživatelů na webu a po kolika sekundách z webu masivně odcházejí? Které nástroje jsou k měření rychlosti nejlepší? Jak navrhnout infrastrukturu při stavbě nového webu, nebo jak najít úzká hrdla u běžících projektů tak, aby rychlost webu nebyla omezujícím faktorem? O měření rychlosti, serverové infrastruktuře, asynchronním načítání a kritickém css mluvil Michal Voják.
SEO a serverové logy
Jak pracovat se serverovými logy při zjišťování toho, jestli je váš web správně indexovaný vyhledávači, mluvil Pavel Ungr.
Reporting a pohledy na dostupná data
Jak vytáhnout složitější pohledy na data z Google Search Console? Připojením se na jejich API pomocí R scriptu. Radil Marek Prokop svým řešením, jak zobrazit víc než jednu dimenzi dat v GSC (k dispozici je jich 6: date, country, device, page, query, searchAppearance). Script nabízí volně k použití.
SEO a Seznam.cz
Nakonec přinášíme seznam novinek ve vyhledávání v Seznam.cz, jak ho přišli prezentovat Martin Kirschner a Petr Vondrášek.

Jaké jsou novinky v Seznam.cz vyhledávání? #SEOrestart
Vyhledávání a indexace stránek do Seznam.cz:
- Predikce kvality stránky podle URL – nekanonické a příliš dlouhé URL můžou mít problém.
- Vyšší váha na existenci URL v sitemapě webu – pokud URL není v sitemapě, nemusí se dostat do indexu.
- Lepší pokrytí sezónních témat a stránek – bez vysvětlení, zřejmě se zatím bude týkat hlavně větších zpravodajských webů.
Relevance a pořadí výsledků v Seznam.cz:
- Díky zmenšení vzorku učících dat byl v březnu 2018 schopen Seznam nasadit vylepšení parametrů přesnosti a užitečnosti:
- Přesnost – souvislost vyhledávacího dotazu s obsahem na stránce.
- Užitečnost – zahrnuje uživatelskou spokojenost a to, jak dokument odpovídá na uživatelský záměr.
- Následovat bude třetí hlavní parametr, kvalita, předpokládá se v červnu 2018. Má jít o úpravy v penalizaci předpokládaného spamu.
- Dále pracují na nových snippetech, díky kterým se už nebude muset otrocky hledat přesná shoda klíčového slova na stránce.
Shrnutí
Z mého pohledu byl SEO restart užitečnou konferencí pro SEO odborníky, díky které měli příležitost zjistit, co se děje v našem oboru v rámci České republiky. Ti, kteří se SEO pracují déle, by příště mohli chtít víc hacků, zahraničních hostů a zajímavějších případovek. Jsem zvědavá na příští ročník.
DATA restart: Skvělá konference navzdory IAC
Letošní konferenci DATA restart jsem navštívil s smíšenými pocity, neb se kryla s IAC (Internet Advertising Conference). Ani jsem moc nepátral, čí to je fail nebo nedomyšlenost, ale škoda to je. V každém případě tomu odpovídala i účast, kterou bych odhadoval na 60 % kapacity. Naštěstí nemá návštěvnost zásadní vliv na kvalitu přednášek. 🙂
Přednášek bylo 12, ale tihle přednášející mě oslovili víc než ostatní:
Location Intelligence – Lukáš Puchrik – CleverAnalytics
Rozhodně jedna ze zajímavějších přednášek. Clever Analytics párují data objednávek s údaji o lokalitě a dávají je do zajímavých souvislostí. Líbí se mi, že ve většině případů používají otevřené zdroje dat, žádná velká magie se nekoná.
Databázi fungujících restaurací má k dispozici hygiena, z RUAIN je možné zjistit, kde lidé bydlí v domech se zahradou, případně čím topí, z chytrého zpracování POI v okolí (obchody, restaurace úřady, instituce) odhadují, kudy v dané lokalitě prochází nejvíc lidí (a kde by bylo dobré otevřít prodejnu). To vše přehledně na mapě a v souvislostech s tržbami. Super!
Analytika ve světě startupů – Petr Bureš – uLab
Celkem poučné povídání na téma ecommerce vs. SaaS. Google Analytics jsou totiž primárně orientované na klasické eshopy, ale se službami na bázi měsíčního předplatného si úplně nerozumí.
Kromě toho, že startupy obvykle vyvíjí technologičtí nadšenci pomocí nástrojů (angular.js, react.js apod.), které jsou v základním stavu obtížně měřitelné, není vůbec snadné měřit hodnotu konverze, když probíhá platba každý měsíc a dopředu nevíme, kdy předplatné klient změní nebo zruší.
Nejlepší je tedy podle Petra zhruba toto: měřit vše podstatné už od samého začátku vývoje a data, která se v GA měřit nedají, v GA neměřit :-). Pro měření výkonu SaaS je dobré vyhodnocovat Churm rate a MRR.
Jak jsme otočili trh díky analytice – Pavel Novák – Zonky
Asi nejsvěžejší přednáška celé konference. Pavel dělí analytiky do tří úrovní:
- Generace 1. – webaři – lidé, jejichž analytický zájem končí v Google Analytics.
- Generace 2. – dataři – lidé, kteří jsou schopní propojit webová a obchodní data a udělat z nich závěr.
- Generace 3. – business drive – lidé, kteří mají data za vlastní a řídí se podle nich (a kteří pracují v Zonky :-)).
Celá přednáška se dá shrnout asi touto větou: „Specializovaný web analytik není efektivní. Efektivní je analytik, který umí pracovat se všemi daty, mimo jiné s daty z webu“. Tahle věta by se dala tesat do kamene. Rozhodně ji během přednášky spousta lidí tesala do Twitteru…
Otevřená vnitrofiremní data –Honza Mayer – Dataweps
Krásná přednáška o tom, že v Honzově agentuře na začátku měla přehled akorát účetní (faktury in & faktury out) a o tom, jak se postupně probojovali k otevřeným datům napříč klienty, zisky a lidmi uvnitř firmy.
Honza svým zaměstnancům dává nejen informace o klientech a profitu, ale také o odměnách kolegů. Po vzoru Etnetery dokonce nechává na jednotlivých odděleních, aby se domluvila na výši případných odměn.
Přiznám se, že je na mě takový přístup liberální až moc. Ve světle GDPR bych měl vážné obavy, že nějaký byvší kolega, nyní nepřítel, data vynese a firma bude mít celkem vážný problém. A i kdyby nevynesl, tak si nedovedu představit, že by postup chválila případná kontrola ÚOOÚ.
Určitá otevřenost je fajn, i když klidně bych zůstal u modelu „úplná data jen vedoucím oddělení“ a zbytku souhrnná data po klientech. Informace, které se týkají platů a zisků jen ústně – člověk nikdy neví, kde se mu to vrátí.
Závěrem
Konference byla opět výživná a vůbec nelituji, že jsem se nevydal na IAC. Během dvou týdnů by se měly objevit materiály z přednášek, tak pokud si vzpomenu, doplním odkazy.
Připravujete nový web? Nezapomeňte na tyto 4 kroky
Tvorba webové stránky v této době již nemusí být komplikovaná jako bývala kdysi. Pokud nechcete mít velký web se stovkami stránek, dá se vytvořit poměrně jednoduše, i svépomocí. Existuje množství nástrojů nebo softwarů, které víceméně “nakódují ” web za vás. Nejznámějším je asi WordPress. Ke všem těmto nástrojům najdete stovky manuálů, které vás naučí, jak je používat.
Takové možnosti má kromě vás každý člověk s přístupem na internet, což dospělo k obrovské konkurenci téměř v každém oboru. A při velké konkurenci je dobré mít výhodu. Jak ji umíme získat?
1. Analýza konkurence
Víte, že chcete mít web a e-shop například s kabelkami. Co teď? Takových e-shopů již pár (v tomto případě desítky) určitě je. Chcete jim přesto konkurovat, tak proč nezjistit jejich silné a slabé stránky?
Co tím získáte?
- Získáte přehled o tom, kolik konkurentů přibližně máte a co všechno obsahují jejich stránky,
- zjistíte, jakým chybám se vyhnout při tvorbě vlastní stránky (což se vám nelíbí na jejich stránkách?),
- zjistíte, co funguje, co by vám před tím nemuselo napadnout.
Jak na to?
Existuje mnoho způsobů, jak analyzovat konkurenci na trhu. Nejjednodušší je, protože jde o webové stránky, najít jejich pomocí vyhledávače.
Jak bylo zmíněno v příkladu, jdete dělat e-shop s kabelkami. Zadejte do vyhledávače “kabelky” a následně i jiná klíčová slova, které rozšiřují výraz “kabelky”, jako například “nejkrásnější kabelky”, “levné kabelky”, “elegantní kabelky” a pod. Následně si pootvírejte všechny stránky (e-shop s kabelkami), které vám vyhledávač najde. Ty si zaznamenejte do seznamu konkurence a prohlédněte si je.
Nezapomínejte, že mnoho stránek, resp. obchodů může mít stránky pouze na sociálních sítích. Pokud chcete být precizní, vyhledejte konkurenci i přes vyhledávač na sociálních sítích, zejména na Facebooku.
Na stránkách si všimněte následující věci:
- Jaký mají název domény,
- jaké produkty nabízejí, jaké jsou kvality a ceny,
- jak mají provedenou strukturu webu,
- jak mají napsané texty, nadpisy a popisy produktů a jednotlivých stránek,
- pokud stránku vytváříte s ohledem na SEO (měli byste! ?), jaké používají klíčová slova, jak mají sestavené
- meta popisky a titulky na stránkách.
Jak to využít?
Tyto informace si můžete poznačit a využít je na to, abyste se při tvorbě stránky vyhnuli vytváření duplicit konkurenčních stránek, abyste inspirovali dobrými příklady, abyste se vyhnuli problémům, které mají jiné stránky, a abyste nakonec vytvořili originální a optimalizovanou stránku , která bude v co nejvíce směrech lepší než ostatní.
2. Analýza klíčových slov
Už byste měli vědět, jakou konkurenci máte. Co dál?
Nejpoužívanější způsob, jak něco najít na internetu, je přes vyhledávač. Pokud chcete, aby vaši stránku našlo co nejvíce lidí, je důležité umístit se na dobrých pozicích při vybraných klíčových slovech.
Momentálně jsou nejčastěji vyhledávané tzv. long-tail klíčová slova, čili slovní spojení, které obsahují klíčová slova. Příklady na takové slova jsou:
- Nejkrásnější levné kabelky
- Elegantní dámské kabelky
- Nejlevnější kabelky Praha
- Levné kabelky Praha kamenná prodejna
Určitě vás mnohdy překvapí, jaká slova a slovní spojení jsou lidé schopni použít, aby našli to, co chtějí. Právě pro tento důvod tvoříme analýzy klíčových slov, abychom věděli, jaká slova jsou vyhledávány.
Co tím získáte?
- Seznam klíčových slov, které lidé používají k nalezení stránek o daných tématech,
- průměrnou měsíční vyhledávanost těchto slov,
- konkurenci na dané klíčová slova.
Seznam klíčových slov, které lidé používají k nalezení stránek o daných tématech, průměrnou měsíční vyhledávanost těchto slov, konkurenci na dané klíčová slova.
Jak to využít?
Pokud máte analýzu provedenou, víte ji využít k SEO optimalizaci vaší stránky, konkrétně na:
- Vhodný výběr názvu domény (dobrá zapamatovatelnost a výstižnost),
- vytváření struktury webu (jednotlivých kategorií) – tak, aby vstupní stránky byly v souladu s vyhledávacími poptávkami,
- napsání dobrých meta popisků,
- napsání dobrých titulků,
- napsání dobrých textů na stránce,
- vytváření nového obsahu na vašem webu, zejména v podobě článků na blogu.
Co to znamená v lidské řeči?
Jelikož vytváření originálního obsahu na stránce je velmi důležité (ano, i na e-shopech s kabelkami), vezměme si příklad psaní článku na váš blog.
Když budete nejblíže tvořit příspěvek na blogu (nebo i tvořit novou podstránku) na vaší stránce, projděte si nejdříve výsledky analýzy klíčových slov a podívejte se, zda se v ní nenachází vhodná fráze.
Následně si jedno klíčové slovo nebo frázi vyberte a v daném příspěvku se na něj zaměřte. Samozřejmě, vyhněte se používání tohoto slova nebo fráze v každé větě. Úplně stačí, aby toto slovo bylo zmíněno v nadpisu článku a potom 2 – 3 krát v textu (pokud je text delší, například má 5 stran, použijte ho klidně i 10-krát).
3. Příprava obsahu
Základem každého dobrého webu je kvalitní obsah. Pod obsahem na stránce myslíme:
- texty
- obrázky
- videa
- Aplikace (kurzová kalkulačka, hra …)
- Jiné klikatelné položky (CTA tlačítka)
Proč je dobré připravit si ho dopředu? Návštěvník přichází na stránku s cílem najít informace, vzdělat se, nakoupit produkt apod. Nepřichází na stránku proto, aby se na ni jen podíval. A protože chcete, aby na vaší stránce návštěvník zůstal co nejdéle a vykonal co nejvíce úkonů, obsah, který uvidí, musí být co nejkvalitnější, aby ho zaujal.
Když máte obsah oddělen od jiných částí webu, nic vás při jeho tvorbě nerozptyluje a víte lépe zaměřit na jeho kvalitu a unikátnost. Z předešlých analýz byste už měli mít přehled, jaký obsah má konkurence a stejně na jaká klíčová slova se zaměřuje (pokud se na nějaké zaměřuje). Víte proto obsah psát s přidanou hodnotou, kterou najdou návštěvníci pouze u vás a víte se v něm zaměřit na klíčová slova, na které se konkurence nezaměřuje.
Máte připravený obsah, nyní se zaměřte na vizualizaci samotné stránky a rozmístění obsahu. Na toto všechno je dobré si předem připravit strukturu webové stránky.
4. Příprava struktury webové stránky
Jak bylo zmíněno, příprava struktury webu velmi úzce souvisí s přípravou obsahu stránky. Pojďme na to postupně.
Co to struktura webu je?
Představte si pod tím náčrt, který obsahuje všechny stránky hlavního menu, všechny podstránky, názvy těchto stránek, obsah, který na ně chcete dát apod. Čím detailnější strukturu vypracujete, tím snadnější vytvoříte samotný web a tím více problémům předejdete ještě před tím, než web začne existovat.
Co tím získáte?
- Přehled o tom, jak bude přibližně vypadat web a co se bude kde nacházet,
- váš web nebude mít duplicitní obsah,
- samotné vytváření webu bude mnohem jednodušší, protože budete mít předlohu.
Jak na to?
Existuje mnoho způsobů, jak si strukturu připravit. Mnoho lidí si ji pouze nastíní na papír. Jde však především o přehlednost. Proto je dobré použít například excelovou tabulku. Představte si tabulku jako samotný web, do kterého postupně přidáváte všechny stránky spolu s popisem obsahu.
Máte připravenou strukturu webu, a tím jste dostali i předlohu, podle které můžete vytvářet stránky. Obsah, který máte vytvořen, přiřadíte jednotlivým stránkám, aby se vám nic neztratilo.
Když máte vše připraveno, můžete se pustit do samotného tvoření stránky, při kterém budete přesně vědět, co kam přidat a jaké stránky vytvořit.
Může se vám zdát, že je to příliš komplikovaný proces a že zbytečně ztěžuje tvorbu stránky. Ve většině odvětví si však můžete být jisti tím, že takovou přípravu budete mít téměř jediní a že vaše stránka bude mnohem přehlednější a lepší než konkurenční.
Co je SEO: Praktická definice z roku 2017
SEO je zkratka, která znamená Search Engine Optimization, česky optimalizace pro vyhledávače. SEO je proces, jehož výsledkem je návštěvnost webové stránky z neplacených, tzv. “organických” výsledků vyhledávání ve vyhledávačích. V Čechách tedy primárně z vyhledávání na Google a na Seznam.
Tento článek má za cíl představit SEO pro kohokoliv, kdo hledá aktuální a srozumitelnou definici a chce porozumět praktickému významu SEO.
K čemu vám je SEO?
SEO potřebujete tehdy, když se váš web nezobrazuje v Googlu na slova nebo fráze, na které by se měl zobrazovat, nebo pokud chcete, aby se zobrazoval na vyšších pozicích ve vyhledávání. Například, řekněme, že vás živí web prodávající dřevěné houpací koníky. Pokud jste na Googlu prošli až na 15. stránku výsledků vyhledávání po zadání dotazu “dřevěné houpací koníky” a stále nic, asi jste zoufalí. Mám pro vás ale dobrou zprávu. Existují postupy, díky kterým se váš web může přepracovat výše. Jaké to jsou, popíšu níže.
Proč začít se SEO co nejdříve?
SEO je spolu s PPC (Pay Per Click) reklamami součástí širší disciplíny SEM (zkratka ze Search Engine Marketing), což překládáme jako marketing ve vyhledávačích. Tento je velmi důležitou součástí internetového marketingu jako takového. Pokud chcete dělat marketing pro svůj web, začněte se SEO. Stránka optimalizovaná pro vyhledávače vám totiž poskytne solidní základ i pro všechny ostatní marketingové aktivity jako PPC kampaně, komunikaci na Facebooku a podobně.
Pokud jste již začali pro své podnikání dělat jiné marketingové aktivity, tak se čím dříve začněte zabývat i problematikou SEO. Pokud se vám totiž podařilo vytvořit (větší) poptávka po vašem produktu nebo brandu, ale váš web není možné vyhledat při zadání souvisejících klíčových frází, ztrácíte mnoho příležitostí a házíte synergický efekt do koše. SEO se totiž stará o tzv. “Pull” kanál návštěvnosti vašeho webu – Organika. Vy sami vaší cílové skupině nic netisknete (push), ona si vás sama najde, přitáhnete si ji přes Google (pull).
SEO specialisté se obvykle zabývají i příbuzným CRO, což je zkratka z Conversion Rate Optimization (česky optimalizace konverzního poměru). Cílem optimalizace konverzního poměru je vytvořit již existujícímu návštěvníkovi na webu podmínky k tomu, aby mohl splnit cíl webu, tzv. “konvertovat”. Např. aby si objednal dřevěného houpacího koníka na e-shopu, který je nabízí.
Princip SEO
Váš web můžete dostat výše pouze tehdy, když víte, co rozhoduje o pořadí webů ve výsledcích vyhledávání. Google i Seznam mají obrovskou databázi informací o webech (tzv. index), kterou získávají procházením internetu automatickými roboty. Webové stránky následně řadí podle relevance na různé vyhledávací dotazy (klíčová slova) podle velmi složitého algoritmu. Google uvádí, že hodnotí více než 200 faktorů.
Nejdůležitější SEO faktory
- Kvalita a množství zpětných odkazů vedoucích na celou doménu a jednotlivé stránky webu
Jednotlivé weby na internetu jsou propojeny odkazy (tzv. Proklik). Pokud na váš web odkazuje jiný web, tvoří tím přirozenou citaci (jako při vědeckém článku) a tak zvyšuje vaši prestiž. Čím autoritativnější a relevantnější zdroj odkazu, tím lépe. - Relevance a kvalita obsahu na konkrétní stránce webu vzhledem k vyhledávané klíčové frází
Je důležité, abyste měli stránku, která bude co nejlépe splňovat očekávání uživatele, když vyhledává určitou klíčovou frázi. - Technická a UX kvalita konkrétní stránky webu vzhledem k očekáváním hledajícího
Stránka se musí načíst rychle, její obsah musí být čitelný a její tematická relevance musí být dobře podložená i v kódu stránky. - Data o návštěvnosti a chování uživatelů stránky
Google ví vyhodnotit, pokud se někdo na váš web proklikne z výsledků vyhledávání, ale okamžitě se vrátí, protože nenašel, co hledal. - Data o relevanci a popularitě značky
V rámci tzv. “Brandové metrik” Google analyzuje zmínky a používání jména vaší značky na internetu - Kvalita a počet zmínek webstránky na sociálních sítích
Google vyhodnocuje i sociální signály, tj kolik dostala daná podstránka “lajků” na Facebooku apod.
Toto je velmi zjednodušený seznam prvních šesti nejdůležitějších skupin hodnotících faktorů podle průzkumu společnosti MOZ. Váš web potřebuje dosahovat co nejlépe pomyslné “skóre” ve většině těchto oblastí současně, aby spolehlivě porážel konkurenci. Nestačí excelovat v jedné oblasti, ostatní mohou web brzdit.
V jakém stavu je váš web z hlediska těchto faktorů víte zjistit pomocí SEO auditu.
Postup SEO: Jak optimalizovat web pro vyhledávače
Co lze udělat, abyste každý měsíc těšili z narůstající organické návštěvnosti zdarma?
1. Analyzujte klíčová slova
V první řadě potřebujete vědět, na jaké fráze se váš web má zobrazovat a cílit, kolik lidí je vlastně vyhledává, a jaký potenciál pro váš web představují. Pro tyto účely se vytváří analýza klíčových slov.
2. Zajistěte si technicky optimalizovaný web
Váš web je platforma pro obsah, který nabízíte uživatelům. Stejně jako auto potřebuje dobrý podvozek, aby vás spolehlivě vozilo, váš web potřebuje mít kvalitní technické základy:
- URL adresy by měly být čitelné a URL struktura jasná a srozumitelná.
- Web by měl mít vytvořenou mapu stránek – sitemap a dobře nastavený robots.txt soubor.
- Nastavte pro každou stránku unikátní a relevantní meta titulky, meta popisy, H1 a H2 nadpisy a strukturovaná data a cilte jimi na vybraná klíčová slova.
- Zajistěte rychlé načítání webu.
- Zajistěte aby se web zobrazoval dobře na mobilních zařízeních, a to ideálně responzivním designem a články používajícími technologii AMP.
- Používejte alt popisy obrázků, SSL zabezpečení – HTTPS místo HTTP atd.
3. Vytvořte na webu obsah odpovídající klíčovým slovům
Obsah na vašem webu by měl co nejlépe uspokojovat potřeby uživatele, který s nějakým záměrem vyhledává vámi cílená klíčová slova. Proto je třeba, abyste pro každou klíčovou frázi měli připravenou ideální jednu silně zaměřenou vstupní (pod) stránku. zejména:
- v rozumné a přirozené míře používejte klíčová slova v hlavním obsahu na webu, optimalizujte produktové stránky, a
- začněte pravidelně psát a publikovat na vašem webu články s důrazem na SEO.
4. Šiřte dobré jméno svého webu
Faktory mimo vašeho webu jsou mimořádně důležité, proto:
- investujte čas (a peníze) do rozšiřování vašeho portfolia zpětných odkazů z relevantních (t.j. z vašeho odvětví) a autoritativních zdrojů. Začněte např. tím, že oslovíte lidi, které osobně znáte a víte, že vlastní nebo spravují weby nebo profily na sociálních sítích.
- Začněte také sami komunikovat na sociálních sítích jako Facebook, ale nezapomínejte ani na Google +, Twitter, či LinkedIn.
- Pokud jste firma, nezapomeňte se zaregistrovat na Google moje firma, abyste dobře zobrazovaly v lokálních výsledcích vyhledávání Google.
- Sbírejte e-mailové adresy a začněte posílat svým fanouškům a známým newslettery
5. Analyzujte svoje výsledky a zdokonaľujte svoje postupy
Abyste dokázali měřit výsledky vašeho SEO snažení, měřte návštěvnost webu alespoň pomocí:
On-page SEO vs. Off-page SEO
On-page SEO se zabývá vylaďování vašeho webu. Jde o změny na vašem webu, ať už technického nebo obsahového charakteru. Z technické stránky musí být pro Googlebota snadno čitelný a strukturovaný. Obsah musí být originální, kvalitní a relevantní pro cílené klíčové fráze (celé témata). Například na vašem webu o dřevěných houpacích konících byste měli mít zobrazených množství krásně zpracovaných koníků s fotkami ve vysoké kvalitě a všemi možnými podrobnostmi a navíc sekci článků o houpacích konících.
Off-page SEO se zabývá tím, jak je váš web zmiňován na jiných místech na internetu, mimo vašeho webu. Jde hlavně o zpětné odkazy na váš web z jiných webů. Důležité je, aby vypadaly přirozeně a byli z autoritativních zdrojů.
White Hat vs. Black Hat SEO
White hat SEO jsou postupy, které jsou doporučeny samotnými vyhledávači a patří sem vše, čím zlepšujete použitelnost webu pro uživatele. Jde hlavně o tvorbu výborného obsahu, dobré on-page nastavení stránky a budování vztahů s jinými weby tak, aby na vás přirozeně odkazovaly.
Black hat SEO zahrnuje postupy, které jsou vyhledávači zakázáno a pokud je odhalí (manuálně nebo pomocí algoritmu), tak je mohou penalizovat. Tyto postupy se snaží oklamat algoritmus, aby si myslel, že váš web je lepší, než je ve skutečnosti. Jde například o různé komplikované schématu budování (kupování) nepřirozených odkazů na váš web. Více o se dočtete v tomto článku o aktualizacích algoritmu a penalizace od Google.
Abych to shrnul, výsledkem SEO je zobrazování stránek ve výsledcích vyhledávání, čím výšše, tím více lidí je uvidí a pravděpodobně se i proklikne na váš web. Tyto pozice jednotlivých stránek jsou relativně stabilním zdrojem organické návštěvnosti, a tato je vždy zdarma. Proto je “organika” důležitý zdroj návštěvnosti každé stránky.
Původní verzi článku od Jána Andrejka najdete na blogu slovenské pobočky Visibility.
Jak vyhodnocovat aktivity podle modelu See Think Do Care?
See Think Do Care je marketingový model, který klade důraz na jednotlivé nákupní fáze zákazníka. Již jsme jej představili v předchozím článku. Pokud jste si jej přečetli, tak už víte, jak funguje a jak si ho vytvořit. V dnešním článku se budeme věnovat tomu, jak jednotlivé aktivity vyhodnocovat.
Pokud jste četli předchozí článek, tak víte, že všechny marketingové aktivity v modelu See Think Do Care můžeme rozdělit do čtyř základních skupin. Ty se dělí podle cílové skupiny, kterou chceme oslovit. Například v případě online marketingové agentury, jakou je VISIBILITY, to může vypadat nějak takto:
Co chceme dosáhnout?
Hlavním cílem je samozřejmě získat co nejvíce spokojených klientů, kteří budou využívat naše služby. Velký důraz proto klademe na fáze Do a Care. Chceme být zkrátka top-of-mind agenturou a když se klienti ve fázi Do rozhodují o agentuře, v jejich návrzích by měla být vždy i VISIBILITY.
Nestačí ale pouze získat klienta, třeba z něj udělat spokojeného klienta. V předchozím článku jsme psali, že to, co předchází konverzi, a to, co následuje po ní, je stejně důležité jako konverze samotná. Náš marketing je proto aktivní i ve fázi Care a chceme naše klienty vzdělávat, informovat je o našich aktivitách a rozšiřovat naši spolupráci.
Marketingová strategie ale nemůže být zaměřena pouze na dvě fáze. Lidé v Do fázi vás nebudou znát aniž pokud je neoslovíte již mnohem dříve, v době, kdy lze ještě ani nevědí, že jednou budou potřebovat agenturu.
Aktivity a marketingové kanály je proto třeba využívat rovnoměrně ve všech čtyřech fázích, například takto, jak to děláme my ve VISIBILITY:
Jak to celé rozumně vyhodnotit?
Tady už se dostáváme do fáze vyhodnocování aktivit. Aktivit, které děláme my, je poměrně hodně a neměli bychom je pod kontrolou, pokud bychom si průběžně nevyhodnocovali jejich úspěšnost.
Někdo by mohl říci, že si stačí vyhodnocovat aktivity pouze na úrovni makro konverzí. V našem případě bychom mohli spočítat počet nových klientů, kterých se nám podařilo oslovit v Do fázi. Nebo bychom se dívali jen na zisk. Pokud by byl počet nových klientů a zisk vyšší než před půl rokem, tak bychom si pogratulovali a šli dál.
Co by se ale stalo, kdybychom zjistili, že počet nových klientů je nižší, než jsme očekávali, a zisk není žádný? Jak bychom zjistili příčinu neúspěchu? Odpověď asi tušíte: Velmi těžko. V každé fázi STDC modelu byste proto měli vyhodnocovat relevantní metriky, abyste měli z čeho vycházet.
To znamená, že v See fázi nebudeme sledovat to, kolik lidí si objednalo naše služby, ale bude nás víc zajímat, kolik nových návštěvníků přišlo na náš blog. V Do fázi nás bude více zajímat, kolik návštěvníků se vrátilo na náš blog nebo kolik z nich se přihlásilo k odběru našeho newsletteru. Počet nových klientů budeme sledovat až v Do fázi a v Care fázi může být jedna z hlavních metrik například počet klientů, kteří prodloužili spolupráci.
Metriky můžeme mezi jednotlivé fáze rozdělit například takto:
Pokud již víte, co všechno je důležité v jednotlivých fázích, tak můžete mnohem jednodušší odhalit problémová místa vaší marketingové strategie.
Tabulka je základ
Nyní si už jen potřebujete vytvořit dokument, do kterého si budete zapisovat všechny metriky a na pravidelné bázi je vyhodnocovat a porovnávat s předchozím obdobím. Můžete použít například takovou tabulku, kterou jsme vytvořili pro naše potřeby.
Určitě tam najdete metriky, které sledovat nepotřebujete nebo naopak, vám tam budou nějaké chybět. Berte to jako základ, ze kterého můžete vycházet, a něco, co si musíte upravit podle vašich aktivit a cílů. Tabulku si můžete stáhnout také z našeho Disk Google.
Co dále?
Vyplněním tabulky byste neměli skončit, právě naopak. Zde by mělo vše začínat. Pokud zjistíte, že se některá z metrik dlouhodobě nezlepšuje, nebo dokonce zhoršuje, tak analyzujte všechny aktivity, které ji ovlivňují. Možná narazíte na něco, co nefunguje tak, jak by mělo. Zkuste tuto aktivitu změnit a po čase vyhodnotit, zda to mělo pozitivní, neutrální nebo negativní efekt.
Jaký to bude mít efekt?
Vytvoření See Think Do Care plánu a pěkné tabulky neudělá ze špatné marketingové strategie dobrou. To by bylo příliš jednoduché. Pomůže vám lépe pochopit to, že cílem marketingu by neměl být vždy jen přímý prodej, ale že na všechny aktivity byste se měli dívat v širším kontextu. Pomůže vám lépe pochopit to, jak přemýšlejí vaši potenciální zákazníci a bude pro vás jednodušší identifikovat problémová místa ve vašem marketingu.
See Think Do Care – zjednoduší každý marketingový projekt
Plánování je jednou z klíčových fází jakéhokoliv marketingového projektu. Navrhnout plán, který klade důraz na jednotlivé nákupní fáze zákazníka může být mnohem jednodušší, pokud použijete správný postup. Chcete-li při plánování myslet na vše od cílů, cílové skupiny přes použitý obsah, vhodné marketingové kanály až po celkový rozpočet, použijte model See Think Do Care.
Na úvod si v duchu nebo i nahlas řekněte: “Pomocí online marketingu nechci pouze prodávat. Pomocí online marketingu nechci pouze prodávat. Pomocí online marketingu nechci pouze prodávat. “Máte to? Tato myšlenka byla již miliónkrát omílaná, proč si ji tedy nezopakovat znovu? Dnešní online marketing je už tak sofistikovaný a komplikovaný, že samotný prodej nebo jiná konverze je pouze jedna část celého procesu. To, co předchází konverzi a to, co následuje po ní, je stejně důležité jako konverze samotná, protože všechny tyto kroky se navzájem podporují. Tyto kroky nazýváme i nákupními fázemi zákazníka.
Nákupní fáze zákazníka jsou 4 – SEE THINK DO CARE
- See – fáze, v níž oslovujeme nejširší zasažitelné publikum. Lidé v této fázi mou značku, produkt nebo službu ještě vůbec neznají.
- Think – v této fázi publikum mou značku, produkt nebo službu zná, porovnává ji s konkurencí a přemýšlí nad možnostmi.
- Do – fáze, v níž chce kvalifikované publikum v daném okamžiku provést konverzi, například nakoupit.
- Care – fáze, v níž oslovujeme stávajícího zákazníka.
To je všechno? Vždyť podobné nákupní fáze znám i z jiných frameworků.
Dříve, než se dostaneme k samotným krokům vytvoření plánu pomocí See Think Do Care, pojďme se podívat v rychlosti na to, proč takový framework vznikl. Pokud jste někdy plánovali větší online marketingový projekt, určitě jste museli dát dohromady velké množství informací, ke kterým jste si kladli řadu otázek.
- Jakou cílovou skupinu chci zaujmout?
- Co jí chci říct?
- Jaké online kanály na to použiji?
- Co bude cílem?
- Kolik to bude celé stát?
- Počkat, je ta cílovky pouze jedna a chci každé z nich říci totéž?
- No a když chci říct každé něco jiného, asi každou oslovím jiným online kanálem, ale kterým? A budu vlastně měřit stále totéž? Vždyť někdy mě zajímají konverze a někdy třeba jen organická návštěvnost.
- A není toho nějak hodně?
Velkou předností frameworku See Think Do Care je jeho praktické a jednoduché využití. Pojďme si ho ukázat. Představte si, že jste majitelem sítě hotelů na Slovensku. Vezměte si kousek papíru, případně otevřete tabulku na Google Drive nebo v Excelu, a vytvořte takovou tabulku:
Do tabulky napište odpovědi na následující otázky:
- Kdo je moje publikum ve fázi See, ve fázi Think, ve fázi Do, ve fázi Care?
- Tedy jinými slovy, koho chci oslovit v jednotlivých fázích?
Je to velmi důležitý krok. Dejte si k tomu klidně dobrou kávu nebo čaj, poraďte se s přítelem na telefonu a nestyďte se napsat první věc, která vám přijde na rozum. Vždy se dá přece škrtat nebo stisknout delete.
Podobně pokračujte a odpovězte na následující otázky:
- Jaký obsah a poselství chci doručit cílovému publiku v jednotlivých fázích?
- Jaké kanály použiji na doručení poselství publiku v jednotlivých fázích? Například newsletter nepoužiji ve fázi See, nechci nikoho přece otravovat spamem. Naopak přes sociální média nebudu servírovat obsah Do, vždyť moji fanoušci na Facebooku nechtějí nakupovat.
- Co budu v dané fázi měřit, co chci vlastně dosáhnout?
- Kolik mě bude použití konkrétního komunikačního kanálu stát během příštích 12 měsíců?
Výsledek může vypadat nějak takto:
Výborně, právě jste vytvořili See Think Do Care plán. Ten můžete dále upravovat a doplnit o další části. Může vás například zajímat časová osa projektu nebo odhadované výsledky.
Dělejte to nelineárně
Lidský mozek nepracuje lineární a rád doplňuje chybějící místa. Připravte si proto prázdnou tabulku See Think Do Care plánu a začněte vyplňovat, což vás první napadne. Někomu takovýto postup lze zcela nevyhovuje, ale mně osobně se pracuje lépe s prázdnou šablonou, než bych měl dodržovat po sobě jdoucí kroky. Dodržování přesného postupu mě zdržuje. Zkuste být také nelineárních nebo se to dá tak říci, zkuste být kreativní.
Pojďte do hloubky a odhalujte souvislosti
Doporučuji si současně s plánem nebo možná ještě o něco dříve připravit úvodní analýzy projektu, businessového cílů, konkurence, cílové skupiny a podobně. Vytvořte například persony nebo Analýzu klíčových slov. Čím více víte, tím přesnější a efektivnější bude váš See Think Do Care plán. Nebojte se jít do hloubky.
Mně osobně se také osvědčilo vytvořit si myšlenkovou mapu projektu, která odhalila množství skrytých souvislostí. Při tvorbě myšlenkové mapy nezapomenete zohlednit všechny zúčastněné strany projektu (Stakeholders), příležitosti, hrozby a mnoho dalších aspektů projektu. Myšlenkové mapy jsou rychlé a efektivní.
Nezapomeňte si svůj plán projít s kolegy nebo známými. Pohled jiné osoby je vždy jiný a doplní chybějící části, které vy nevidíte. Domluvte si krátký brainstorming a společně plán vylepšete.
Mám See Think Do Care plán a nebojím se ho použít
Zavolejte všechny kolegy a s projektem spřízněné duše a začněte realizovat plán. Máte jasné odpovědi na to, že komu, jak a jaký obsah naservírujete. Víte, co chcete měřit a jaké výsledky očekáváte. Teď vás už nic nezastaví, takže směle do toho. ? See Think Do Care využijete nejen při tvorbě obsahu a SEO, ale také v social, PPC a displej kampaních.